Upał na Syberii. W Polsce i Europie znowu majowe ochłodzenie z temperaturą poniżej normy
Wszystko na to wskazuje, że niestety kolejne dni maja 2021 w Polsce nie przyniosą nam diametralnej zmiany pogody w kierunku ocieplenia. Prognozowany układ baryczny, będzie sprzyjał ponownej adwekcji chłodniejszego powietrza i powrotowi stałej ujemnej anomalii temperatury, zgodnie z naszą pogodą długoterminową do końca maja. Bardzo ciepłe powietrze po pierwszym upale w Polsce, wycofało się do Rosji na wschód Europy, w rejon pogranicza z Azją. Po upale pod kołem podbiegunowym, gdy gorące powietrze pojawiło się w Finlandii, teraz potężna „bomba ciepła” z upałem dotarła do Syberii. Temperatura miejscami zaczęła osiągać lub przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wczoraj 14 maja 2021, upał zanotowano m.in. w mieście Tobolsk - uważanym za historyczną stolicę Syberii. Miasto to leży 1800 km od Moskwy, u ujścia rzeki Toboł do Irtysza, na wschód od Uralu. Upał zagościł również w miejscowości Chanty - Mansyjsk, uważanym za bramę Syberii.
Prognozowana anomalia temperatury między Europą i Azją, za okres 15-21 maja 2021
Tymczasem w Europie na przeważającym obszarze kontynentu w kolejnych dniach ponownie spodziewamy się trwalszego ochłodzenia. Anomalia temperatury znowu będzie ujemna, szczególnie na zachodzie, północnym zachodzie oraz w centrum Europy, w tym w Polsce.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 15-21 maja 2021
Temperatura maksymalna zanotowana w Europie, 14 maja 2021
Pierwszy upał dotarł do Syberii, temperatura zanotowana 14 maja 2021
Temperatura maksymalna zanotowana w Rosji, 14 maja 2021. Dane: Ogimet
Brak opadów i upał sprzyja pojawieniu się w Rosji na zachodzie Syberii pierwszych poważnych pożarów. Na zdjęciu satelitarnym NASA widać duże ognisko pożarów na południe od miasta Tobolsk.
Pierwszy upał na Syberii, sprzyja wybuchowi pożarów w Rosji. Foto: NASA, 14 maja 2021
Przyczyną takiej sytuacji jest obszar obniżonego ciśnienia, jaki powstał w Europie po trwalszym zejściu prądu strumieniowego bardziej na południe kontynentu. Oddziela on cieplejszą i zimniejszą masę powietrza. Po północnej stronie od osi prądu strumieniowego utrzymuje się adwekcja chłodniejszego powietrza.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 20 maja 2021
Taka sytuacja może być trwała, a to oznacza, że do wysokich temperatur osiągających 28-30 st. C. nie powrócimy szybko. Więcej szczegółów podamy jutro 16.05 w prognozie długoterminowej.
DobraPogoda24.pl, Ogimet, NASA
To są już jaja. Na Syberii cieplej niż w Polsce. Dokąd zmierzasz pogodo?