| |
Zagrożenie!
Ryzyko suszy w Polsce w 2021 roku zdecydowanie mniejsze. To efekt śnieżnej zimy

Ryzyko suszy w Polsce w 2021 roku zdecydowanie mniejsze. To efekt śnieżnej zimy

W Polsce w ostatnich latach zmagaliśmy się z regularną suszą. W wielu gminach wprowadzono zalecenia i ograniczenia w użytkowaniu wody, ponadto w ubiegłym roku mieliśmy również rekordową suszę hydrologiczną. Warto również przypomnieć występowanie zamieci pyłowych, które były efektem wysokiej temperatury, silnego wiatru, braku wielkoskalowych opadów deszczu i śnieżnych zim. Czy w 2021 roku będzie susza w Polsce, a może sytuacja ulegnie zmianie i wreszcie nie będziemy narzekać na częstą suszę? Punktem wyjścia jest zawsze zakończona zima, a ta w minionym sezonie była wyjątkowo śnieżna. Pozwoliło to zgromadzić odpowiedni zapas wilgoci w glebie oraz utrzymać odpowiedni poziom wody w rzekach. Ponadto w ostatnich dniach ponownie w wielu regionach popadał śnieg, szczególnie na południu i południowym wschodzie. Suszy w Polsce na tę chwile nie ma, co już jest sytuacją wyjątkową w porównaniu do minionych lat w tym właśnie okresie.

Kwiecień 2021 nie przynosi suszy w Polsce. To efekt wyjątkowo śnieżnej zimy. Na wykresie procentowy obszar Polski pokryty śniegiem

Pogoda, czy będzie susza w Polsce w 2021 roku, sytuacja hydrologiczna, jaka jest wilgotność gleby

To wszystko sprawia, że prawdopodobieństwo wystąpienia suszy w tym roku w Polsce jest znacznie niższe w porównaniu do poprzednich lat. Również sytuacja hydrologiczna po ostatnich opadach się poprawiła, tymczasem w kwietniu 2020 roku na kilkudziesięciu stacjach IMGW mierzących przepływ wody w rzekach odnotowano suszę. W tym roku do tej pory nie ma takich stacji! Stan wody w rzekach układa się przeważnie w strefie wody średniej, miejscami nawet wysokiej, czyli tak jak powinno to wyglądać w rzekach po zimie.

Stan wody w rzekach w Polsce, 17 kwietnia 2021. Brak suszy hydrologicznej

Pogoda, jakie jest prawdopodobieństwo i ryzyko suszy w Polsce w 2021 roku, prognoza

Po roztopach poprawiła się wilgotność gleby, zwłaszcza na głębokości 0-28 cm, czyli w warstwie najbardziej istotnej dla upraw. Mimo, że obecnie sytuacja jest względnie dobra, to nie można wykluczyć, że susza miejscami ponownie zdarzy się w Polsce za kilka miesięcy, co ma związek z naszym umiarkowanym przejściowym klimatem. Z uwagi jednak na zupełnie inną sytuację wyjściową, ryzyko suszy w tym roku jest zdecydowanie mniejsze.

Wilgotność gleby w Polsce na głębokości 0-7 cm, 16 kwietnia 2021

Pogoda, jaka jest wilgotność gleby w Polsce, czy jest susza, kwiecień 2021

Wilgotność gleby w Polsce na głębokości 7-28 cm, 16 kwietnia 2021

Susza, wilgotność gleby w Polsce, 16-17 kwietnia 2021

Miło nam poinformować, że od kwietnia br. na naszej stacji meteorologicznej w Rzeszowie, zaczęliśmy przez całą dobę prowadzić również pomiary wilgotności gleby, w warstwie powierzchniowej 0-7 cm. Sytuacja jest obecnie bardzo dobra. Średnia wilgotność gleby za ostatnie 2 dni, to 75%.

Pomiar wilgotności gleby w Rzeszowie. Wartość procentowa, 16-17 kwietnia 2021

Susza, pomiar wilgotności gleby w Rzeszowie

DobraPogoda24, IMGW, CBK PAN


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!