| |
Zagrożenie!
Gigantyczny upał do 45-52 stopni w wielu krajach. Kopuła cieplna ustanowiła nowy rekord temperatury w Kanadzie

Gigantyczny upał do 45-52 stopni w wielu krajach. Kopuła cieplna ustanowiła nowy rekord temperatury w Kanadzie

Ziemia rozgrzewa się w wielu regionach świata do czerwoności. Nadal trwa olbrzymia fala upałów na Bliskim Wschodzie, gdzie temperatura przekracza 50 stopni C. z nowym rekordem zanotowanym w Omanie. Do grona wyjątkowo upalnych krajów w ostatnich dniach po miejscami rekordowo gorących południowo zachodnich Stanach Zjednoczonych, dołączyła zachodnia Kanada. Również w tym kraju zostały pobite rekordy temperatury. Przyczyną tego ekstremalnego upału jest zjawisko znane jako kopuła cieplna, która bardziej powszechnie występuje na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jest to definiowany obszar o wysokim ciśnieniu, pod którym opadające powietrze kompresuje się w warstwie przy powierzchni (inwersja osiadania), nagrzewając się bardzo szybko pod wpływem promieniowania słonecznego. Upał jest szczególnie dotkliwy w Kolumbii Brytyjskiej. Systemy energetyczne są bardzo przeciążone, ponadto drastycznie wzrosło zagrożenie pożarowe. Nowy krajowy rekord temperatury w Kanadzie wynoszący 46,6 st. C. został ustanowiony w Lytton.

Nowy krajowy rekord temperatury w Kanadzie wynosi 46,6 st. C. Został zanotowany w Lytton, 27 czerwca 2021

Pogoda, gigantyczny upał na Ziemi, padają rekordy temperatur, nowy rekord temperatury w Kanadzie, czerwiec 2021

W wielu innych kanadyjskich miejscowościach zostały ustanowione również rekordy lokalne, w tym w Pemberton 40,3 st. C., Abbotsford 39,6 st. C., Hope 39,5 st. C, Squamish 39 st. C., Yellowgrass i Midale 45,0 st. C. Co więcej, także dolina rzeki Fraser osiągnęła w sobotę 26 czerwca 2021 po raz pierwszy w historii temperaturę powyżej 40 st. C.

Gigantyczny upał w Kanadzie. Temperatura maksymalna zanotowana na głównych stacjach meteorologicznych, 27 czerwca 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, rekordowy upał w Kanadzie, czerwiec 2021

Kanadyjscy meteorolodzy zapowiadają, że na tym nie koniec bicia nowych rekordów temperatury, bo w najbliższych dniach, będą nadal dobre warunki do ich ustanawiania, gdy upał przesunie się nieco bardziej na wschód Kanady. Na pewno padną kolejne lokalne rekordy. Jest to ciekawa sytuacja, bo w czasie minionej zimy w Kanadzie, było wyjątkowo zimno, gdy mróz objął wszystkie stolice prowincji. Teraz z kolei padają rekordy ciepła.

Olbrzymi upał przekraczający 50 stopni możliwy na Bliskim Wschodzie

Gigantyczny upał przekraczający 40-52 st. C. nadal utrzymuje się na obszarze północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie.

Olbrzymi upał na Ziemi. Prognozowana maksymalna temperatura, jaka zostanie zanotowana w najbliższych 5 dniach, do 2 lipca 2021

Pogoda, gigantyczny upał w wielu krajach, padają rekordy temperatur, czerwiec 2021

Przełom czerwca i lipca zapowiada się wyjątkowo upalny na Bliskim Wschodzie, w tym szczególnie w Iraku, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, a także w Algierii. Temperatura w tych krajach może osiągać lub przekraczać miejscami 50 st. C!

Upał w Europie, prognozowana temperatura 30 czerwca 2021

Pogoda, upał w Europie, kiedy upalnie w Polsce, temperatura 30 czerwca 2021

W najbliższych dniach bardzo upalnie zrobi się również na południu Europy, szczególnie od Bałkanów po Włochy i Cypr. Na tym obszarze temperatura może miejscami osiągnąć 35-45 st. C!

Aktualizacja - Krajowy rekord temperatury został ponownie pobity w Kanadzie. 28 czerwca 2021 roku, temperatura w Lytton wzrosła do 47,9 st. C. Jest to szokująca wartość biorąc pod uwagę fakt, że w Kanadzie do tego roku, nigdy wcześniej temperatura nie przekroczyła 45 st. C!

Aktualizacja - Trudno w to uwierzyć, ale rekord temperatury w Kanadzie został znowu poprawiony. We wtorek 29 czerwca 2021 w Lytton zanotowano aż 49,6 st. C!

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!