| |
Zagrożenie!
Mróz w Kanadzie objął wszystkie stolice prowincji. To 3 taka sytuacja w XXI wieku

Mróz w Kanadzie objął wszystkie stolice prowincji. To 3 taka sytuacja w XXI wieku

Skutki rozbicia wiru polarnego odczuwamy niemal na całej północnej półkuli naszej planety. Do niezwykle rzadkiej sytuacji doszło w Kanadzie. Na obszarze niemal całego kraju liczącego blisko 10 milionów kilometrów kwadratowych, temperatura maksymalna będzie ujemna lub lokalnie zbliży się do około 0 stopni Celsjusza. To naprawdę imponujące, aby na tak dużym obszarze praktycznie wszędzie trzymał mróz. Według kanadyjskich meteorologów, w XXI wieku jest to 3 tego typu sytuacja z mrozem obejmującym wszystkie prowincje Kanady. Aby każda kanadyjska stolica prowincji w tym samym dniu nie zanotowała temperatury maksymalnej powyżej 0 st. C., zwłaszcza Victoria, wszystko musi się połączyć, aby utrzymać mroźne powietrze od wybrzeża do wybrzeża. W Victorii w XXI wieku do tej pory zanotowano tylko 29 dni z temperaturą poniżej 0 st. C. Niezbędne jest nad Alaską powstanie i otwarcie korytarza do napływu bardzo zimnego powietrza, dzięki odpowiedniemu układowi barycznemu, blokującemu napływ łagodniejszych mas powietrza znad Pacyfiku.

Prognozowana temperatura w Kanadzie o godzinie 13:00 (Ontario), 13 lutego 2021. Dane: ECMWF / Windy

Mróz w Kanadzie objął wszystkie stolice prowincji, to rzadka sytuacja, 3 w historii w XXI wieku, luty 2021

Zakłócenie wiru polarnego kilka tygodni temu pozwoliło rozkładającym się płatom arktycznego i syberyjskiego powietrza spłynąć na południe. W tym stuleciu były tylko dwa okresy, gdy wszystkie stolice kanadyjskich prowincji notowały dwa dni z temperaturami poniżej 0 st. C. Mowa o 19 i 20 grudnia 2008 roku oraz 5 i 6 lutego 2014 roku. W tym tygodniu mroźny podmuch powietrza w Kanadzie, będzie 3 takim okresem, od początku XXI wieku. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie to zarazem najdłuższy taki okres w historii, bo obejmujący 3 dni z rządu.

Prognozowana minimalna temperatura w Kanadzie i USA, do 16 lutego 2021

Mróz w Kanadzie w całym kraju, nowy rekord, luty 2021, skutki rozbicia wiru polarnego

Prognozowana średnia temperatura w Kanadzie i USA, do 16 lutego 2021

Skutki wiru polarnego w Kanadzie, USA i Europie, mróz objął całą Kanadę, luty 2021

Prognozowana maksymalna temperatura w Kanadzie i USA, do 16 lutego 2021

Prognozowana maksymalna temperatura w Kanadzie i USA do 16 lutego 2021

Mróz trzyma w Kanadzie, ale w kolejnych tygodniach kraj ten zacznie wychodzić ze szponów zimy od zachodu ze stopniowym rozszerzaniem łagodnych mas powietrza na wschód.

DobraPogoda24, The Weather Network


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!