| |
Zagrożenie!
Śmiertelna fala upałów w Kanadzie. Rekord temperatury zmiażdżony. Na termometrze blisko 50 stopni

Śmiertelna fala upałów w Kanadzie. Rekord temperatury zmiażdżony. Na termometrze blisko 50 stopni

Historia dzieje się na naszych oczach. To co jeszcze kilka dni temu wydawało się niemożliwe stało się faktem. Temperatura w Kanadzie przez 3 dni pod rząd biła krajowy rekord ciepła. Nowy rekord padł w Lytton, gdzie zanotowano w niedziele 27 czerwca 46,6 st. C. Rekord utrzymał się bardzo krótko, bo już 28 czerwca temperatura na tej samej stacji wzrosła do 47,9 st. C. Jak się okazuje na tym nie koniec, bo rekord w Lytton został we wtorek 29 czerwca dosłownie zmiażdżony. Trudno w to uwierzyć, ale wczoraj zanotowano tam aż 49,6 st. C! Jest to nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej w Kanadzie, poprawiony w zaledwie kilka dni. Szokuje fakt, że jeszcze przed 27 czerwca 2021 roku, temperatura nigdy w historii Kanady nie wzrosła powyżej 45 st. C. Mało tego, nowy rekord temperatury w Kanadzie jest wyższy od rekordu temperatury w Europie, który nadal wynosi 48 st. C. Rekordy zwykle są poprawiane o 0,1-0,5 st. C., a w tym przypadku nowa wartość jest wyższa od poprzedniej o blisko 5 st. C!

Nowy rekord temperatury maksymalnej w Kanadzie wynosi 49,6 st. C. Został zanotowany 29 czerwca 2021 w Lytton

Pogoda, gigantyczny upał w Kanadzie, nowy rekord temperatury maksymalnej, śmiertelna fala upałów, czerwiec 2021

Aktualnie w Kanadzie jest wyjątkowo upalnie na znacznym obszarze Alberty. Kanada zmaga się z długotrwałą i śmiertelną falą upałów na zachodzie kraju. Tylko w samym Vancouver do 29 czerwca 2021, z powodu upałów zmarło ponad 100 osób. „Vancouver nigdy nie doświadczyło takiego upału i niestety dziesiątki ludzi umierają z tego powodu” - powiedział rzecznik policji sierżant Steve Addison w komunikacie prasowym. Z kolei w Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej we wtorek 29.06 funkcjonariusze policji otrzymali 25 wezwań do zgonów. Oficjalne przyczyny śmierci nie zostały jeszcze ustalone, ale w oświadczeniu stwierdzono, że funkcjonariusze uważają, że większość jest związana z upałem.

Rekordowa fala upałów w Kanadzie. Zanotowana temperatura maksymalna na głównych stacjach meteorologicznych, 29 czerwca 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, gigantyczna śmiertelna fala upałów w Kanadzie, nowy rekord temperatury w Lytton, czerwiec 2021

W Kanadzie został nie tylko pobity krajowy rekord temperatury, ale na wielu stacjach padły również lokalne rekordy wszechczasów. Mieszkańcy pozbawieni klimatyzacji próbują się chronić przez upałem jak tylko mogą. Jednym z pomysłów jest instalowanie aluminiowych zasłon.

Aluminiowe zasłony mające chronić mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem w Kanadzie. Foto: TT Dr Dan Shugar

Pogoda, gigantyczny śmiertelny upał w Kanadzie, nowy rekord temperatury, aluminiowe zasłony w oknach, czerwiec 2021

Wraz z upałem pojawiło się gigantyczne zagrożenie pożarowe. Ich ryzyko wzrośnie, bo prognozowane są również lokalne burze, a wtedy od pioruna może się zapalić las. Potencjalny pożar będzie wówczas trudny do opanowania.

Położenie Lytton w Kanadzie. To tutaj padł niesamowity krajowy rekord temperatury

Samoloty patrolują lasy w Kanadzie. Zachowują pełną gotowość do gaszenia pożarów

Z powodu upałów operator systemu elektrycznego w Albercie (AESO) ogłosił we wtorek alert zagrożenia energetycznego (EEA) na poziomie 1 z powodu obciążenia sieci energetycznych.

Upał powoduje smog fotochemiczny w Kanadzie. Jednym z dowodów na to jest charakterystyczna barwa nieba

Z powodu upału pogorszyła się również jakość powietrza, bo szczególnie pod wieczór zaczyna się nasilać zjawisko smogu fotochemicznego. Mieszkańcy Kanady mogą wtedy odczuwać objawy, takie jak nasilony kaszel, podrażnienie gardła, bóle głowy lub duszność.

Powierzchnia gruntu, chodników i dróg w Kanadzie ma olbrzymią temperaturę. Kładąc patelnię na chodniku można usmażyć jajko

Przed upałem w Kanadzie nie uciekniemy również na wyższych poziomach atmosfery. Nawet na wysokości 1,5 km, temperatura przekracza 30 st. C.

Prognozowana temperatura w Kanadzie na wysokości izobarycznej 850 hPa, 30 czerwca 2021

Pogoda, rekordowy upał w Kanadzie, temperatura blisko 50 stopni, 29-30 czerwca 2021

Prognozowana anomalia temperatury w Kanadzie i USA, 30 czerwca 2021

Pogoda, rekordowy upał w Kanadzie, tak ciepło jeszcze nie było, nowy rekord temperatury, 28-29-30 czerwca 2021

To historyczna bezprecedensowa fala upałów w tej części Kanady. Świadczy o tym również anomalia temperatury, która miejscami jest o około 28 stopni C. wyższa od tej, jaka powinna panować pod koniec czerwca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ilona

W tak potężne upały musimy zwracać szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo. Ja dzieciom obowiązkowo daję codziennie butelkę wody i smaruje ich filtrem. Na szczęście nie mają problemu z wypiciem takiej ilości wody i jestem o wiele spokojniejsza :)

30 czerwiec 2021 - 10:33
Odpowiedz