Na termometrach prawie 52 stopnie. Padł rekord temperatury. Koszmarny upał pojawi się również w Europie
Ziemia na naszych oczach zaczyna się rozgrzewać do czerwoności. Prognoza długoterminowa na najbliższe 10 dni wskazuje, że temperatura osiągająca maksymalnie 20-50 stopni C., w tym czasie będzie możliwa na przeważającym obszarze naszej planety. Największy upał nadal jest spodziewamy na obszarze północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie oraz na południowym zachodzie USA aż po Meksyk. Miejscami padają rekordy ekstremalnych temperatur. Upał z temperaturą 30-38 st. C., a miejscami osiągający lub przekraczający 40 stopni, będzie możliwy również przed końcem czerwca w Europie, zwłaszcza w środkowej i południowej. Wyjątkowo upalnie było wczoraj 16.06 w Omanie. W miejscowości Joba, zanotowano aż 51,6 st. C! To nowy absolutny rekord tego kraju. Poprzedni rekord temperatury został pobity o 0,8 st. C.
Rekord temperatury w Omanie, 16 czerwca 2021
Ekstremalny upał na Bliskim Wschodzie osiągający 40-52 st. C., utrzymuje się od 3 dekady maja o czym informowaliśmy we wcześniejszych stosownych artykułach. W kolejnych dniach wyjątkowo gorąco zrobi się w Iraku i Kuwejcie, gdzie temperatura ma szansę przekroczyć 51 st. C!
Gigantyczny upał na Półwyspie Arabskim. Wstępnie prognozowana temperatura, 23 czerwca 2021
Silny upał na Bliskim Wschodzie. Wstępna prognoza temperatury, 26 czerwca 2021
Generalnie, Ziemia nagrzewa się obecnie bardzo szybko. W coraz większej liczbie krajów zaczynamy notować dni ciepłe, gorące i upalne, nawet z ekstremalnym upałem. Coraz większy upał zaczyna panować, zwłaszcza na półkuli północnej Ziemi.
Prognozowana temperatura maksymalna, jaka może zostać zanotowana, między 17 i 27 czerwca 2021. Należy jednak pamiętać, że model GFS ma tendencję w niektórych regionach do zaniżania prognozy temperatury
Ekstremalny upał w USA
Nowe rekordy temperatur zostały zanotowane w południowo zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Lista miejscowości z nowymi rekordami jest długa. Przykładowo, 15 czerwca 2021, wieloletnie rekordy zostały pobite; w Palm Springs w Kalifornii 48,9 st. C. (poprzedni rekord 46,7 st. C. z 1961 roku), w Las Vegas było 45,6 st. C., poprzedni rekord wynosił 47,2 st. C. W Dolinie Śmierci w Kalifornii było 51,2 st. C.
Gigantyczny upał na południowym zachodzie USA
Extreme and extensive heatwave really kicking off in the USA now.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) June 16, 2021
41.7°C (107°F) in Salt Lake City, this ties its all-time record.
A blistering 51.2°C (124.1°F) was observed in Death Valley
Much, much more to come and hotter yet. pic.twitter.com/6K2rmGnPpV
Niewykluczone, że nowe rekordy temperatury w USA, padną w najbliższych dniach.
Ekstremalny upał przed końcem czerwca dotrze do Europy
Po chłodnej wiośnie, w Polsce najchłodniejszej od 1997 roku, również w Europie w kolejnych dniach czerwca, będzie coraz cieplej. Fala upałów z Hiszpanii i Francji przesunie się przez Niemcy do Polski, gdzie zanotujemy maksymalnie około 30-37 st. C.
Upał na południu Europy. Wstępnie prognozowana temperatura, 20 czerwca 2021
Jeszcze większy upał, będzie możliwy na południu Europy, zwłaszcza na obszarze, od Włoch przez Bałkany aż do Grecji. Wstępne prognozy temperatury wskazują na upał mogący miejscami osiągać lub przekraczać 37-41 st. C. Jest na to duża szansa. Z kolei na zachodzie od głównej osi fali upałów, będą możliwe silne burze, uaktywniające się szczególnie w czasie wypierania gorącej masy powietrza.
Upał na południu Europy. Wstępna prognoza temperatury, 22 czerwca 2021
Temperatury maksymalne dochodzące lub przekraczające wartość 40 stopni w Europie, możemy uznać już za wartości ekstremalne. Warto przypomnieć, że rekord temperatury maksymalnej w Europie, to nadal 48 st. C. zanotowane w Atenach. Jeszcze nigdy w historii na obszarze Starego Kontynentu nie zanotowano 50 st. C. W dobie ocieplenia klimatu, kiedyś ta bariera na pewno pęknie.
Upał na południu Europy. Wstępna prognoza temperatury, 23 czerwca 2021
Upał na południu Europy. Wstępna prognoza temperatury, 24 czerwca 2021
Krótko mówiąc - jeżeli ktoś miał nadzieję na dalszą chłodną część roku, po dość chłodnych pierwszych pięciu miesiącach, to grubo się pomyli.
Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 17-27 czerwca 2021
Sytuacja we wzorze pogodowym po zimowo - wiosennych zawirowaniach zaczęła się stabilizować, dlatego możemy być niemal pewni, że większość pozostałych miesięcy roku, na ogół w Polsce powinna być z temperaturą powyżej normy.
DobraPogoda24.pl