| |
Zagrożenie!
Koszmarne tropikalne noce pojawią się w Polsce. Będzie nam trudno zasnąć i odpocząć

Koszmarne tropikalne noce pojawią się w Polsce. Będzie nam trudno zasnąć i odpocząć

Do Polski zbliża się fala upałów, która na przeważającym obszarze Polski przyniesie temperaturę na poziomie 30-37 stopni. To oczywiście prognoza temperatury w cieniu na wysokości 2 metrów. W pełnym słońcu, żar będzie znacznie większy i trudny do zniesienia. Już teraz apelujemy o zrobienie zapasów wody i lodów, aby niepotrzebnie nie chodzić podczas największego skwaru. Nie dość, że dni zapowiadają się upalnie, to również w nocy nie odetchniemy, bo upał przyniesie „tropikalne noce”. Tak określamy w Polsce noce, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni C. Wówczas panująca całodobowa duchota utrudnia nam zaśnięcie i zregenerowanie organizmu. Najbliższa taka noc jest możliwa z piątku na sobotę 18/19 czerwca 2021, gdy temperatura miejscami na zachodzie i północy Polski, może nie spaść poniżej 20 stopni C.

Fala upałów i tropikalne noce w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna w nocy 18/19 czerwca 2021

Pogoda, fala upałów przyniesie tropikalne noce w Polsce, trudno zasnąć i odpoczać, prognoza temperaury, czerwiec 2021

Podobną sytuację możemy mieć w nocy z soboty na niedzielę 19/20 czerwca, oraz w kolejnych nocach, w innych regionach Polski. Tropikalne noce w Polsce, będą możliwe, zwłaszcza między 19 i 22 czerwca 2021.

Możliwe tropikalne noce w Polsce. Prognozowana temperatura minimalna w nocy 19/20 czerwca 2021

Pogoda, fala upałów i tropikalne noce w Polsce, prognoza temperatury 19-20-21 czerwca 2021

Rekordowa temperatura minimalna w Polsce i na świecie

Przy okazji przypomnimy absolutny rekord temperatury nocy tropikalnej w Polsce. Pochodzi on z 10 sierpnia 1992 roku, gdy w Bogatyni temperatura minimalna wyniosła aż 26 stopni C! Rekord światowy jest imponujący, bo wynosi 42 stopnie i pochodzi z Omanu z 27 czerwca 2011 roku. Z kolei Europejki rekord tropikalnej nocy pochodzi z włoskiej Sycylii, gdy 25 czerwca 2007 roku w Palermo, temperatura nie spadła poniżej 36 stopni!

Tropikalna noc w Polsce. Prognozowana nad ranem anomalia temperatury w Europie, 20 czerwca 2021

Pogoda, tropikalne noce w Polsce, prognoza temperatrury w Europie 20 czerwca 2021

Tropikalne noce nas zmęczą. Będą kłopoty z zasypianiem i wypoczynkiem

Fala tropikalnych nocy w Polsce nie będzie rekordowa, ale na tyle silna, by utrudnić nam zasypianie i regenerację przed kolejnym dniem pracy. Po ciepłej tropikalnej nocy, możemy być nadal niewyspani, zmęczeni i rozkojarzeni.

Tropikalna noc w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury nad ranem w Europie, 21 czerwca 2021Pogoda, fala upałów i tropikalne noce w Polsce, prognoza temperatury 19-20-21-22 czerwca 2021

Trudna sytuacja będzie panować szczególnie w budynkach bez klimatyzacji, bo nagrzane ściany i dachy, będą oddawać zgromadzone ciepło w ciągu dnia, w procesie uwalniania promieniowania cieplnego. Szczególnie trudna sytuacja panuje wtedy w miastach, zwłaszcza w blokowiskach, które stają się miejską wyspą ciepła. Temperatura na tych obszarach potrafi być wtedy nawet o 4-10 stopni wyższa w porównaniu do sąsiednich dzielnic bardziej zielonych.

Tropikalne noce w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury nad ranem w Europie, 22 czerwca 2021

Pogoda, upał w Polsce, będą tropikalne noce w czasie fali upałów, czerwiec 2021

Zdarzają się dni w ciągu roku, gdy tropikalna noc potrafi wystąpić nawet na obszarze połowy Polski. Przykładem może być 2 sierpnia 2017 roku, gdy na stacji IMGW w Legionowie, temperatura nie spadła poniżej 24,1 st. C.

Tropikalnych nocy i dni upalnych w Polsce, będzie coraz więcej

Niestety, prognoza upałów i nocy tropikalnych w Polsce nie napawa optymizmem. Zmiany klimatyczne związane z postępującym ociepleniem, będą powodować zdecydowany wzrost liczby dni upalnych, a co za tym idzie również nocy z temperaturą uniemożliwiającą spokojny sen. Już teraz obserwujemy wzrost liczby dni upalnych i generalnie wydłużania się fali upałów w Polsce.

Prognozowana zmiana liczby dni z ekstremalnym upałem w ciągu roku oraz liczbą nocy tropikalnych. Dane: Europejska Agencja Środowiska

Pogoda, prognoza ekstremalnego upału i nocy tropikalnych w Polsce, zmiany klimatu

Przykładem może być Rzeszów, gdzie ostatnim rokiem bez upału, czyli bez dnia z temperaturą osiągającą lub przekraczają 30 stopni C., był rok 1980! Od 1997 roku notujemy gigantyczny wzrost liczby dni upalnych. Różnica między minionym okresem bazowym i prognozowanymi kolejnymi okresami ma być ogromna. Jeszcze w latach 1961-1990, średnio w Polsce notowano 1-2 dni z temperaturą powyżej 35 st. C., oraz w nocy powyżej 20 st. C. Sytuacja będzie się pogarszać w kolejnych latach, bo takich dni średnio w roku w latach 2021-2050 ma być 2-6. I tutaj słowo klucz - średnio - co oznacza, że w niektórych latach takich dni będzie o wiele więcej. Sytuacja jeszcze gorzej zapowiada się w ostatnim 30 leciu tego wieku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
K1

Akurat blokowiska z lat 60, 70 i 80-tych są w miarę zielone a mieszkania często mają okna na dwie strony świata. Najgorzej jest w centrum i nowych osiedlach, gdzie gęsta zabudowa w połączeniu z bardzo małą ilością zieleni powoduje że w nocy jest koszmarnie gorąco, zwłaszcza w mieszkaniach gdzie okna są na jedną stronę, co jest prawie standardem w nowym budownictwie. Klima zaczyna się robić koniecznością.

16 czerwiec 2021 - 09:49
Odpowiedz