| |
Zagrożenie!
Duże ocieplenie w Polsce. Temperatura przekroczy 20 stopni. Wiemy, kiedy wrócą przymrozki

Duże ocieplenie w Polsce. Temperatura przekroczy 20 stopni. Wiemy, kiedy wrócą przymrozki

W prognozie pogody z dużym wyprzedzeniem zapowiadaliśmy, że kolejne ocieplenie w Polsce czeka nas między 19-21 października, z apogeum 20 października, gdy temperatura przekroczy miejscami 20 stopni C. Już dziś we wtorek 19.10 temperatura na znacznym obszarze kraju przekroczyła 14-18 st. C. Szybkie ocieplenie jest możliwe dzięki układowi niskiego ciśnienia, który zbliżając się z Atlantyku nad Skandynawię zaciąga do Polski ciepłe powietrze z rejonów tropikalnych.

Duże ocieplenie w Polsce. Temperatura w październiku 2021 przekroczy 20 stopni. Wiemy, kiedy wkroczy ochłodzenie i będą przymrozki

Apogeum ocieplenia w środę 20 października

Głowna krótka fala ocieplenia jest prognozowana już jutro. Temperatura na przeważającym obszarze kraju wzrośnie do 15-22 st. C. Najcieplej będzie na południowym zachodzie i południu, szczególnie na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie, na południu Wielkopolski oraz w Małopolsce, zwłaszcza w rejonie Tarnowa.

Prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 2021

Silne ocieplenie w Polsce, temperatura ponad 20 st. C. Do kiedy będzie ciepło w październiku 2021, kiedy wrócą przymrozki

Anomalia temperatury miejscami o 8-12 st. C. będzie wyższa od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 20 października 2021

Październikowe ocieplenie w Polsce, prognozowana anomalia temperatury 20 października 2021

Krótkie ocieplenie do Polski sprowadził niż znad Atlantyku

Duże, ale krótkie ocieplenie jest możliwe dzięki wieloośrodkowemu układowi niskiego ciśnienia. Obszar niżowy przesuwając się nad północny wschód w rejon Skandynawii, zaciąga i kieruje z południowego zachodu ciepłe powietrze do środkowej Europy.

Prognozowana trajektoria wsteczna masy powietrza dla Warszawy, 20 października 2021

Pogoda w Polsce. Trajektoria wsteczna napływajacego powietrza do Polski, 20 października 2021

Wzrost temperatury będzie możliwy również przez efekt fenowy w górach, gdyż spodziewamy się dalszego nasilenia wiatru i uderzenia wichury w Polsce w czwartek 21.10.

Gigantyczna pompa ciepła zaciągana z tropików do Europy

Napływające ciepłe powietrze umożliwiło powrót upału do Hiszpanii i Francji, a więc zgodnie z naszą prognozą pogody sprzed kilku dni gdy zapowiadaliśmy krótką falę upału.

Upał wrócił do Hiszpanii i Francji. Temperatura zanotowana 19 października 2021

Co ciekawe, wraz z ciepłym powietrzem do Polski napłynie kolejna chmura dwutlenku siarki pochodząca z erupcji wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Wcześniej duży transport SO2 mieliśmy we wrześniu.

Po krótkim ociepleniu wrócą przymrozki do Polski

Niestety, ocieplenie będzie krótkie, bo już od czwartku 21.10 po uderzeniu wichury, temperatura zacznie spadać. Kulminacja ochłodzenia jest spodziewana około 23-25 października. W tym czasie zrobi się zimno, szczególnie w nocy w rejonie przejaśnień, gdzie będą możliwe przymrozki.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 października 2021

Pogoda w Polsce. Po silnym ocieleniu wrócą przymrozki. Prognoza od 20, do 25 października 2021

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 25 października 2021

Pogoda w Polsce. Kiedy wrócą przymrozki po ociepleniu, październik 2021

Pogoda w najbliższych dniach, będzie dynamiczna, dlatego zachęcamy do częstszego niż zwykle śledzenia naszych szczegółowych codziennych prognoz. Z nami nic Was nie zaskoczy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zbycho

Szkoda, że tak krótko. Dzisiaj było całkiem przyjemnie na południu Polski.

19 październik 2021 - 21:13
Odpowiedz