| |
Zagrożenie!
Wichura w październiku uderzy w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Wichura w październiku uderzy w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h

Pogoda. Sytuacja meteorologiczna w tym tygodniu w Polsce, będzie dynamiczna. Czeka nas zarówno chwilowe ocieplenie ze wzrostem temperatury na południowym zachodzie kraju do ponad 20 stopni C., jak również szybkie ochłodzenie i powrót przymrozków oraz opadów śniegu w rejonach podgórskich. Spodziewamy się również wichury. Wiatr w Polsce może miejscami przekroczyć 100 km/h, zwłaszcza nad morzem oraz w górach. Załamanie pogody jest spodziewane szczególnie między 21-22 października 2021.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 22 października 2021. Model ECMWF

Pogoda w Polsce. Prognoza wiatru, październikowa wichura, 21-22 października 2021

Pogoda. Październikowa wichura w Polsce

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że wiatr w Polsce zacznie się nasilać już jutro 19 października, ale nie powinien jeszcze stanowić większego zagrożenia, bo silny wiatr jest spodziewany głównie w rejonach podgórskich, szczególnie na szczytach. Sytuacja zmieni się w środę 20 października w ciągu dnia. Wówczas silne porywy wiatru do 50-75 km/h są spodziewane na przeważającym obszarze kraju. Mocniej powieje w górach.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 14:00, 21 października 2021. Model ECMWF

Pogoda w Polsce. Kiedy będzie wichura, prognoza wiatru 21-22 października 2021

Główna fala wichury jest spodziewane w czwartek 21 października, zwłaszcza na północy, zachodzie oraz na południu Polski w rejonach podgórskich. Wtedy miejscami porywy wiatru osiągną do 50-100 km/h, lokalnie powyżej, zwłaszcza w górach oraz nad morzem.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 14:00, 21 października 2021. Model ICON

Pogoda. Wichura w Polsce, prognoza wiatru, październik 2021

Wichurę w Polsce przyniesie niż przemieszczający się przez Bałtyk

Zanim uderzy wichura w Polsce, to w środę 20.10 do kraju napłynie ciepłe powietrze, które spowoduje wzrost temperatury, dodatkowo wzmacniany przez silny wiatr fenowy w górach. Temperatura wzrośnie do co najmniej 16-22 st. C. o czym informujemy szczegółowo w prognozie długoterminowej. Najwyższa temperatura jest spodziewana na południowym zachodzie kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Po krótkiej fali ciepła wtargnie chłodny front atmosferyczny za którym szybko spłynie zimne powietrze arktyczne, szczególnie odczuwalne pod koniec tygodnia. Wrócą wtedy przymrozki, a miejscami spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna i śnieg.

Prognozowany gradient ciśnienia i położenie strefy opadów deszczu w czwartkowy wieczór, 21 października 2021

Pogoda w październiku w Polsce. Duże ocieplenie i nagłe ochłodzenie, będzie wichura i przymrozki

Aktualnie w prognozach rozbieżności dotyczą 22 października 2021, bo większość prognoz w tym dniu przewiduje odsunięcie się niżu już nad północno zachodnią Rosję, a przez to siła wiatru ma być już niższa. Inny wariant prognozuje obecnie europejski model ECMWF, bo wylicza rozwój niżu wtórnego. Wówczas wichura byłaby rozciągnięta także na piątek 22.10. Kolejne aktualizacje prognoz jednoznacznie rozwiążą wątpliwości.

Wstępnie prognozowane położenie ośrodków niżowych na północy Europy w nocy 21/22 października 2021

Pogoda w Polsce. Prognoza wichury 20-21-22 października 2021

Pogoda w Polsce w tym tygodniu, będzie więc dynamiczna. Co ciekawe, wichura pojawi się niemal miesiąc później po wrześniowej wichurze. Mogą jeszcze zajść korekty dotyczące zasięgu opadów, ostatecznych temperatur i porywów wiatru. O wszystkich zmianach, będziemy informować na bieżąco, szczególnie w prognozach codziennych. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!