| |
Zagrożenie!
Chmura dwutlenku siarki z wulkanu na wyspie La Palma nadciąga nad Europę. Dotrze do Polski

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu na wyspie La Palma nadciąga nad Europę. Dotrze do Polski

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma położonej na Wyspach Kanaryjskich spowodował gigantyczne straty materialne. Ucierpieć może również środowisko, bo do atmosfery nadal są emitowane popioły, dwutlenek węgla i dwutlenek siarki. Ten ostatni może wywołać kwaśne deszcze, głównie nad Wyspami Kanaryjskimi. Toksyczna chmura dwutlenku siarki przemieszcza się nad Europę. Pod koniec tygodnia, w niedzielę 26 września dotrze do Polski.

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma, toksyczna chmura dwutlenku siarki, kwaśny deszcz

Wulkan na hiszpańskiej wyspie La Palma spowodował duże straty

Lawa poruszająca się w kierunku oceanu niszczyła wszystko na swej drodze. Obszar schodzenia lawy objął dotychczas ponad 154 ha.

Do tej pory uległo zniszczeniu ponad 320 domów. Ponadto wulkan na tej popularnej wyspie turystycznej, zmusił do ewakuacji 6 tysięcy osób. Wysokość miejscami spiętrzonej stygnącej lawy dochodzi do 12 metrów.

Obszar zniszczeń i zasięg schodzącej lawy ujawniają zdjęcia satelitarne i dane geologiczne. Lawa pochłonęła już teren ponad 1,5 km2.

Chmura dwutlenku siarki z wybuchu wulkanu Cumbre Vieja dociera do Europy

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma wyemitował do atmosfery gigantyczną chmurę dwutlenku siarki. Pomiary ESA wskazują nawet na blisko 12 tysięcy ton SO2 każdego dnia. Chmura ta dociera obecnie do kontynentalnej części Hiszpanii. W piątek 24 września, największa koncentracja SO2 jest prognozowana w Hiszpanii oraz na zachodzie basenu Morza Śródziemnego, w tym na hiszpańskiej Majorce. Dane pochodzą z sytemu Copernicus / Windy.

Wybuch wulkanu na Wyspach kanaryjskich, chmura dwutlenku siarki dotrze do Polski, prognoza wrzesień 2021

W kolejnych dniach chmura dwutlenku siarki przemieści się w kierunku Włoch, Francji i Niemiec. Poniżej prognozowana koncentracja w sobotę 25 września.

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma, czy będzie kwaśny deszcz, kiedy dwutlenek siarki dotrze do Polski, wrzesień 2021

Chmura dwutlenku siarki dotrze do Polski

Po minięciu Niemiec, chmura dwutlenku siarki wraz z wiatrem dotrze do Polski w niedzielę 26 września. Wskazuje na to najnowsza prognoza Copernicus z symulacją rozprzestrzeniania zanieczyszczeń. Na mapie dodatkowo zaznaczyliśmy położenie wyspy La Palma z wulkanem i obszar głównej koncentracji SO2 w Polsce. Stężenie dwutlenku siarki na zachodzie kraju w pionowym profilu atmosfery może dochodzić do około 27 mg/m2.  

Dwutlenek siarki z wulkanu na Wyspach Kanaryjskich napłynie do Polski, prognoza 26 września 2021

Dwutlenek siarki SO2 szkodliwy dla ludzi i środowiska

Dwutlenek siarki to bezbarwny i toksyczny szkodliwy gaz. Posiada drażniący zapach i pochodzi najczęściej z przemysłu z procesów spalania paliw zawierających siarkę. Często jest również emitowany przez wulkany. W atmosferze ulega przemianom chemicznym, gdyż SO2 utlenia się do SO3. Wówczas z zawieszonymi kropelkami wody w atmosferze tworzy niebezpieczny kwas siarkowy. W ten sposób może wywołać kwaśne deszcze.

Kwaśny deszcz powoduje dewastacje środowiska, bo taki opad jest szkodliwy dla roślin (uszkadza błonę roślin) i gleb (spada żyzność gleby). Tlenki siarki reagują w powietrzu z innymi związkami, a następnie stanowią zagrożenie dla architektury i infrastruktury. Często taki deszcz inicjuje korozję i uszkadza budynki, bo rozpuszcza wapień i cement. Największe ryzyko kwaśnych deszczy obejmuje w najbliższych dniach i tygodniach Wyspy Kanaryjskie i Półwysep Iberyjski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!