| |
Zagrożenie!
Upał w październiku wróci do Europy. W Polsce również będzie ciepło

Upał w październiku wróci do Europy. W Polsce również będzie ciepło

Pogoda w październiku w Polsce ponownie szykuje nam powiew ciepła. Nasza prognoza długoterminowa w której zapowiadaliśmy ocieplenie między 19-21 października, czyli na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca ma dużą szansę się sprawdzić. Wygląda na to, że temperatura znowu miejscami osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Mało tego, miejscami do Europy wróci również upał.

Pogoda. Upał w październiku wróci do Europy. Ciepło zrobi się również w Polsce

Upał wróci do Europy

Ochłodzenie w drugiej dekadzie października rozprzestrzeniło się na południe Europy. Z tego powodu upał wycofał się z Grecji, a na górze Olimp pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Lokalnie pierwszy śnieg pojawił się również w innych bałkańskich krajach, głównie w rejonach podgórskich. Upał w Europie ostał się jedynie na Cyprze, a ostatnio ponownie jest notowany lokalnie w Turcji.

Upał zanotowany w Europie, 12 października 2021. Dane: Ogimet

Upał w październiku 2021 w Europie, gdzie jest gorąco. Kiedy w Polsce będzie cieplej

W najbliższych dniach zmiana kierunku adwekcji powietrza związana z innym rozkładem ośrodków barycznych spowoduje powrót upału do Hiszpanii. Temperatura miejscami, zwłaszcza na południu kraju osiągnie lub przekroczy 30 st. C., szczególnie w rejonie Sewilli.

Prognozowana temperatura w Hiszpanii, 18 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie. Upał wróci w październiku 2021, w Polsce również będzie cieplej

Cieplej w tym czasie zrobi się także miejscami na południu i południowym zachodzie Francji, gdzie temperatura może wzrosnąć do około 30 st. C.

Prognoza temperatury w Hiszpanii, 19 października 2021

Październikowy upał w Europie, w Polsce będzie 20 stopni

Ocieplenie w Polsce w przyszłym tygodniu

Aktualnie do Polski z północnego zachodu napływa chłodna masa powietrza, dodatkowo nad krajem znajduje się chłodny front atmosferyczny. Z tego powodu w górach oraz w rejonach podgórskich wróciły opady śniegu. Zimowo zrobiło się szczególnie w rejonie Podhala, zwłaszcza w Tatrach. Sytuacja ma się jednak zmienić w przyszłym tygodniu.

Prognozowany układ baryczny w Europie wraz zasięgiem i rodzajem opadów, 21 października 2021

Ocieplenie w październiku 2021 wróci do Polski, kiedy będzie cieplej

Zmiana kierunku napływu znacznie cieplejszego powietrza, będzie wynikać z pojawienia się sprzyjającego układu barycznego. Polska w tym czasie ma się znajdować w zasięgu wyżu znad Morza Czarnego, a w rejonie Wysp Brytyjskich pojawi się niż.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 2021

Kiedy cieplej w październiku w Polce, prognoza temperatury 20 października 2021

W ten sposób z południowego zachodu do zachodniej i środkowej Europy, będzie kierowane cieplejsze powietrze, które dotrze również co najmniej do południowej Skandynawii.

Prognozowana temperatura 21 października 2021

Pogoda w Polsce. Ocieplenie w październiku 2021 wróci, temperatura przekroczy 20 stopni

Wstępne prognozy wskazują, że temperatury na przełomie 2 i 3 dekady października w Polsce mogą się wahać najczęściej w przedziale 16-23 st. C. Termin i zakres najwyższej temperatury może się jeszcze nieznacznie zmienić, ale przyjemna wartość 20 st. C. miejscami powróci.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie 21 października 2021

Pogoda w Polsce. Październikowe ocieplenie, kiedy temperatura przekroczy 20 stopni

Prognozy poszczególnych modeli prognostycznych zaczynają się klarować i wyglądają obiecująco, zwłaszcza od około 19-20 października. Sytuację pogodową monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!