| |
Zagrożenie!
Były huragan Ida dotarł do Europy. Wiemy, czy cyklon przyniesie zmianę pogody w Polsce

Były huragan Ida dotarł do Europy. Wiemy, czy cyklon przyniesie zmianę pogody w Polsce

Na europejskiej mapie synoptycznej pojawił się były huragan Ida. Pokonał on tysiące kilometrów, wcześniej powodując zniszczenia i zalania w USA, w tym stanie Luizjana i Nowy Jork. Później były cyklon tropikalny wraz z kierunkiem prądu strumieniowego, zaczął się przemieszczać przez Atlantyk na północny wschód w kierunku Europy. Dziś 6 września 2021, centrum byłego huraganu w postaci zwykłego niżu znajdują się w pobliżu Islandii. Były cyklon tropikalny przynosi wzrost zachmurzenia, chwilami silniejszy wiatr oraz opady deszczu. Pozostałości po huraganie Ida w ciągu kolejnej doby będą się przemieszczać dalej na północny wschód w stronę Norwegii, gdzie przyniesie załamanie pogody.

Położenie byłego huraganu Ida o godzinie 09:30, 6 września 2021. Dane: Eumetsat

Były huragan Ida dotarł do Europy, czy cyklon tropikalny dotrze do Polski, wrzesień 2021

Przemieszczanie i umiejscowienie byłego huraganu Ida doskonale widać na aktualnej mapie synoptycznej dla Europy. Możemy na niej codziennie śledzić prognozowane rozmieszczenie nazwanych ośrodków barycznych.

Były huragan Ida (ex-Ida) dotarł do Europy

Pogoda, były cyklon tropikalny Ida dotarł do Europy, czy dotrze do Polski

Położenie pozostałości po huraganie Ida możemy przez całą dobę śledzić na zdjęciach satelitarnych, zarówno w świetle widzialnym, jak również w nocy w podczerwieni.

Położenie byłego huraganu Ida w Europie. Zdjęcie satelitarne w podczerwieni z godziny 09:15, 6 września 2021

Pogoda, były cyklon tropikalny Ida w Europie, czy będzie w Polsce, wrzesień 2021

Były huragan Ida załamanie pogody przyniesie dziś 06.09 w Islandii, a później w Skandynawii, zwłaszcza w Norwegii i na tym zakończy się jego wpływ na warunki pogodowe w Europie.

Prognozowane położenie strefy opadów związanej z pozostałościami po huraganie Ida, 7 września 2021

Pogoda, gdzie były huragan Ida w Europie przyniesie złą pogodę, wrzesień 2021

W Norwegii, zwłaszcza jutro 07.09 w pierwszej części dnia mogą miejscami występować umiarkowane i intensywne opady deszczu. Były cyklon tropikalny nie dotrze jednak do Polski, bo za Skandynawią jego pozostałości zaczną zanikać. Nasz kraj w dalszym ciągu będzie się znajdować w zasięgu wyżu zapewniającego nam stabilne warunki pogodowe. Wyż w najbliższych dniach, będzie strzegł Polskę przez wtargnięciem ośrodków niżowych.

Byłe huragany docierają do Europy, wpływają na pogodę w Polsce

Pamiętajmy, że warto obserwować rozwój sytuacji dotyczącej aktywności huraganów atlantyckich. Bardzo często się zdarza, że byłe cyklony wpływają na warunki pogodowe w Europie i Polsce, gdyż często docierają do Europy, najczęściej w rejon Wysp Brytyjskich.

Położenie huraganu Larry na Atlantyku, 5 września 2021. Foto: NASA

Pogoda, huragan Larry dotrze do Europy, czy przyniesie wichurę, wrzesień 2021

W zależności od kierunku przemieszczenia, mogą zarówno przynieść w Polsce wzrost temperatury i przyjemny okres w pogodzie związany z napływem ciepłego powietrza z południa Europy, jak również załamanie pogody w postaci wzrostu zachmurzenia, spadku temperatury i opadów. Jednym z takich przykładów jest były cyklon tropikalny Sebastian. Aktualnie na Atlantyku znajduje się huragan Larry mają 3 kategorię. Jego pozostałości również mają szansę na dotarcie do Europy i wpływ na warunki pogodowe. Sytuację, będziemy monitorować. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!