| |
Zagrożenie!
Orkan Louis uderza w Europę. Wichury niosą huraganowy wiatr i burze. Silnie wieje również w Polsce

Orkan Louis uderza w Europę. Wichury niosą huraganowy wiatr i burze. Silnie wieje również w Polsce

W zachodnią i północno zachodnią Europę uderzył właśnie orkan Louis będący także cyklonem Wencke. Ze względu na silny wiatr żywioł dostał dodatkowe imię i został sklasyfikowany na europejski huragan, który określamy orkanem. Jego centrum przesuwa się nad Morze Północne i w ciągu doby dotrze nad Norwegię. Wcześniej wpłynie na pogodę w wielu krajach niosąc wichury, ulewy, śnieżyce i burze. Silny wiatr odczuwamy także w Polsce.

Orkan Louis uderzył w Europę. Centrum żywiołu nad Morzem Północnym o godzinie 21:00, 22 lutego 2024. Dane: Eumetsat

Orkan Louis uderzył w Europę, niesie wichury i burze luty 2024

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych doskonale widać, że centrum orkanu znajduje się nad południowymi akwenami Morza Północnego na północ od wybrzeża Holandii. Z orkanem jest związany aktywny front atmosferyczny niosący opady i burze. Jego strefa słabnących opadów deszczu nocą dotrze do zachodniej Polski i będzie się przemieszczać w głąb kraju na wschód.

Orkan Louis wywołał gwałtowną pogodę we Francji. Zanotowane porywy wiatru, 22 lutego 2024. Dane: Ogimet

Orkan Louis w Europie niesie wichury i burze, luty 2024

Żywioł szczególnie silny okazał się we Francji, gdzie w wielu regionach wiatr przekroczył w porywach 100-130 km/h. Wichury zanotowano między innymi w rejonie Paryża, gdzie dodatkowo na froncie pojawiły się burze. Napływają raporty o połamanych drzewach, zerwanych liniach energetycznych i uszkodzonych dachach. Na lotniskach panuje chaos. Część lotów jest przekierowywanych, opóźnionych lub odwołanych. Te same problemy są notowane obecnie także w Belgii. Wśród miejscowości odczuwających skutki uderzenia orkanu znajduje się Herne, Zonnebeke, Anderlecht, Cambrai i Calais. To tylko przykłady, bo miejscowości zmagających się z silnym wiatrem jest bardzo dużo. Miejscami porywy wiatru są większe, bo w górach i na otwartych wodach morza przekraczają 150 km/h.

Sprawdź również: Przejdzie śnieżyca i chwyci mróz. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Orkan Louis niesie wichury i burze w Europie. Zanotowane wyładowania do godziny 21:25, 22 lutego 2024

Orkan Louis niesie wichury i burze w Europie, załamanie pogody luty 2024

Spore wrażenie przy załamaniu pogody na zachodzie Europy robią nie tylko wichury, ale również dość liczne burze, które rozwinęły się od Zatoki Biskajskiej przez północno zachodnią Hiszpanię, Francję, Belgię i Holandię po północą Irlandię i lokalnie Morze Północne. Obecnie burze są aktywne na wschodzie Francji i niebawem mogą wystąpić także w Niemczech. Komórki burzowe są aktywne elektrycznie jak na luty. Zanotowano już ponad 20 tysięcy wyładowań w zachodniej Europie.

Polecamy: Ogromny antycyklon i mróz na wschodzie. Temperatura spadła do -57 stopni. Padł rekord mrozu

Skutki wichury odczuwamy w Polsce. Zanotowane porywy wiatru, 22 lutego 2024. Dane: IMGW / Ogimet

Skutki orkanu Louis odczuwamy w Polsce, zanotowane wichury luty 2024

Skutki przechodzącego orkanu na zachodzie i północnym zachodzie Europy odczuwamy także w Polsce. Silny wiatr uderzył w południowe regiony kraju. Najsilniej wieje miejscami w regionach podgórskich i górskich. Do tej pory najsilniejszy wiatr 130 km/h zanotowano na Kasprowym Wierchu oraz 126 km/h na Śnieżce. W nocy przejściowo silny wiatr w porywach do około 60-80 km/h zaznaczy się także na Pomorzu Zachodnim. W piątek w ciągu dnia centrum słabnącego orkanu znajdzie się w rejonie Norwegii, gdzie przyniesie ulewy przechodzące w śnieżyce sięgające także Skandynawii. Wcześniej wichury uderzą szczególnie w rejon wybrzeża tych krajów.

Zobacz też: To nie koniec zimy. Śnieżyca zasypie drogi i domy. W tych regionach spadnie 40 cm śniegu

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!