| |
Zagrożenie!
Ogromny antycyklon i mróz na wschodzie. Temperatura spadła do -57 stopni. Padł rekord mrozu

Ogromny antycyklon i mróz na wschodzie. Temperatura spadła do -57 stopni. Padł rekord mrozu

Do końca lutego w Polsce nadal nie ma szans na powrót zimy z całodobowym mrozem i śnieżycami. Zupełnie inaczej jest na dalekim wschodzie, gdzie potężny mróz niesiony przez antycyklon nie ustaje. Temperatura w ostatnich dniach spadła do blisko -57 st. C. W chińskiej miejscowości Tuerhong padł nowy rekord mrozu. Zanotowano największy mróz od 64 lat na północy prowincji Sinciang.

Potężny mróz notowany na dalekim wschodzie, luty 2024. Dane: ogimet

Potezny mróz i antycyklon w Chinach i Rosji, rekord mrozu luty 2024

W ostatnich dniach największy mróz jest notowany między daleką wschodnią Rosją, a północnymi Chinami, gdzie przesunął się ogromny antycyklon z ciśnieniem dochodzącym w centrum do blisko 1060 hPa w pobliżu jeziora Bajkał. W obszarze rozpogodzeń pod inwersją i przy nocnej radiacji na ośnieżonym obszarze są doskonałe warunki do wyjątkowo silnych nocnych spadków temperatury.

Prognozowany obszar potężnego antycyklonu, 21 lutego 2024

Potężny antycyklon i mróz w Chinach, rekordowy mróz w lutym 2024

Temperatura na stacji Delyankir w Rosji spadła do prawie -57 st. C. W tym regionie mróz potrafi być jednak większy i często w sezonie zimowym spada poniżej -60 st. C. Na szczególną uwagę zasługuje jednak wyjątkowo silny mróz zanotowany w minioną niedzielę w Chinach w miejscowości Tuerhong. Na północy prowincji Sinciang przy granicy z Mongolią zanotowano aż -52,3 st. C. Jest to nowy rekord mrozu w tym regionie Chin. Poprzedni wynosił -51,5 st. C. i był notowany 21 stycznia 1960 roku, czyli ponad 64 lata temu. To niezwykłe, bo o ile nowe rekordy ciepła zdarzają się bardzo często, tak nowe rekordy mrozu w ocieplającym się klimacie są coraz rzadsze.

Zasięg mrozu na dalekim wschodzie między Chinami i Rosją, 21 lutego 2024

Ogromny antycyklon i mróz w Chinach, padł nowy rekord mrozu w lutym 2024 w Tuerhong

Co ciekawe, zanotowany mróz nie jest nowym krajowym rekordem minimalnej temperatury w Chinach. Rekord został ustanowiony niedawno bo pod koniec stycznia 2023 roku w miejscowości Mohe i wynosi równo -53 st. C. W ostatnich latach ten najbardziej liczny kraj na świecie jest więc nietypowo często smagany przez fale siarczystego mrozu znad Syberii sprowadzaną przez ogromny kontynentalny antycyklon.

Prognozowany zasięg mrozu, 22 lutego 2024

Ogromny rekordowy mróz w Chinach, potęzny antycyklon w Azji luty 2024

W najbliższych dniach silny mróz nadal utrzyma się między szczególnie północnymi Chinami, Mongolią i wschodnią Rosją, ale z tendencją zmniejszania zasięgu w kierunku północno wschodniej Rosji. Pod koniec lutego siarczysty mróz będzie dotykał nadal głównie obszar wschodniej połowy Rosji. Z kolei w Polsce warunki pogodowe będą łagodne, nie licząc okresów z opadami deszczu. Temperatury w ogóle nie będą przypominać lutego, bo okresami i miejscami wzrosną do około 10-16 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatur i ciśnienia Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!