| |
Zagrożenie!
Przejdzie śnieżyca i chwyci mróz. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Przejdzie śnieżyca i chwyci mróz. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Trwa ostatnia dekada lutego, która w Polsce do końca miesiąca minie pod znakiem łagodnej pogody z wysokimi temperaturami i okresami z opadami deszczu, a także miejscami przejściowo z silniejszym wiatrem. Warunki atmosferyczne w wielu regionach Europy są jednak dynamiczne i zmienne. Najbliższej doby uderzą wichury na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu, spodziewane są również ulewy i śnieżyce. Nawrót zimy miejscami przyniesie ponad 40-70 cm śniegu. Po śnieżycach chwyci mróz poniżej -20 st. C.

Prognoza zasięgu śnieżycy w rejonie Szwajcarii, północnych Włoszech i zachodniej Austrii o godzinie 01:00, 23 lutego 2024

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i mróz w Europie między Szwajcarią i Austrią luty 2024

W ciągu najbliższej doby będziemy mieć ciekawą sytuację baryczną nad Europą. Nad Skandynawię znad Morza Północnego przemieści się cyklon niosący ulewy, śnieżyce i wichury, ale jest z nim związany bardzo długi aktywny front atmosferyczny, który wpłynie na warunki pogodowe aż po południową Europę. Na tym froncie w rejonie włoskiej Genui rozwinie się niż Xhemile, który dosłownie zasypie rejony podgórskie i górskie między pograniczem Francji, Włoch, Szwajcarii, Austrii po południowe Niemcy.

Prognoza zasięgu śnieżycy o godzinie 07:00, 23 lutego 2024

Nawrót zimy i śnieżyce w rejonie Alp, chwyci mróz luty 2024

Najbliższej nocy śnieżyca znad pogranicza Francji i Szwajcarii będzie się przemieszczać przez północne Włochy nad zachodnią Austrię. Dotrze również nad południowe krańce Niemiec. Natężenie opadów śniegu będzie bardzo wysokie, bo najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na tym obszarze miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 40-70 cm. Lokalnie w wysokich partiach gór może spaść ponad metr śniegu. Śnieżyca najwięcej śniegu przyniesie między południowo wschodnią Szwajcarią, północnymi Włochami po zachodnią Austrię.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie krajów alpejskich do 24 lutego 2024

Zima wraca do Europy, przyniesie śnieżyce i mróz, luty 2024

Nagła zmiana pokrywy śnieżnej o kilkadziesiąt cm, nawet w tych regionach sprawi problemy na drogach przed ich odśnieżeniem.

Zobacz też: Noc przyniesie wichury w Europie. Wiatr przekroczy 150 km/h. Skutki cyklonu odczujemy w Polsce

Co ciekawe, za śnieżycami pojawi się układ wyżowy, który przy rozpogodzeniach i pokrywie śnieżnej będzie sprzyjał wystąpieniu silnego mrozu, dawno nie notowanego w tych regionach Europy. Szczególnie zimno zapowiada się sobotni i niedzielny poranek. Temperatura miejscami spadnie poniżej -23/-15 st. C. i to na wysokości 2m. Przy gruncie mróz będzie znacznie większy.

Prognozowany mróz, 24 lutego 2024

Nawrót śniegu i mrozu w Europie, prognozowana temperatura w Alpach 24 lutego 2024

W kolejnych dniach mróz w tym regionie Europy ponownie zelżeje i ograniczy się tylko do występowania w rejonach podgórskich i górskich, ponadto głównie w nocy. Z kolei w Polsce nawrót zimy, co najmniej do początku marca nas nie czeka, a prawdopodobnie dłużej. Sytuacja będzie wręcz odwrotna.

Przeczytaj również: Nawrót zimy w Polsce odłożony. Pogoda stanie na głowie. Temperatura sięgnie 18 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!