| |
Zagrożenie!
Nowe rekordy temperatur w Polsce. Lipcowy upał był rekordowy nad morzem i na południu. Tłumy na plażach

Nowe rekordy temperatur w Polsce. Lipcowy upał był rekordowy nad morzem i na południu. Tłumy na plażach

W tym roku wyjątkowo często padają rekordy temperatur maksymalnych również w Polsce. O ile krajowy absolutny rekord temperatury maksymalnej z Prószkowa od ponad 100 lat nadal się broni, o tyle rekordy lokalne są zmieniane i to często po kilku lub kilkunastu latach. Nowe rekordy temperatur maksymalnych dla lipca zanotowano we Wrocławiu i Ustce, a w Lesznie rekord został wyrównany - wynika z danych IMGW.

Zasięg adwekcji i prognozowana anomalia ciepłego powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w czasie bicia lokalnych rekordów temperatury w Polsce, 21 lipca 2022

Rekordowe upały w Polsce, padł rekord temperatury we Wrocławiu i Ustce, lipiec 2022

Miniony czwartek 21 lipca, był jednym z najcieplejszych dni tego letniego miesiąca w Polsce. Oficjalną maksymalną temperaturę 37,9 st. C. zanotowano na stacji IMGW w miasteczku Kórnik położonym w Wielkopolsce. Lokalnie mogło być jednak powyżej 38, punktowo do 39 st. C., ale tak jak zaznaczaliśmy, sieć stacji IMGW nie jest zawsze w stanie wyłapać wszystkie ekstremalne zjawiska.

Nowy rekord temperatury dla lipca padł we Wrocławiu i Ustce

Rekordowy upał we Wrocławiu i Ustce, lipcowa 2022 fala upałów w Polsce

Nowe rekordy temperatury maksymalnej dla lipca zanotowano na stacji IMGW we Wrocławiu. Na terenie portu lotniczego zmierzono maksymalnie 37,4 st. C. Poprzedni rekord wynosił 37,1 st. C. i był notowany w 1994 roku. Była to trzecia najwyższa temperatura w stolicy Dolnego Śląska zmierzona od połowy XX wieku i najwyższa w lipcu. Do rekordu absolutnego z sierpnia 2015 roku brakło tylko 0,5 st. C. Z kolei na stacji Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, było 37,8 st. C., ale musimy dodać, że stacja znajduje się w centrum miasta, aczkolwiek jest otoczona terenem zielonym i pomiary są jak najbardziej prawidłowe.

Rekordowy upał we Wrocławiu na stacji Uniwersytetu Wrocławskiego

Nowy rekord temperatury maksymalnej dla lipca padł również na stacji IMGW w Ustce. Temperatura w czwartek 21.07 wzrosła tutaj do 35,4 st. C. Poprzedni rekord w tym mieście nad Bałtykiem wynosił 35,1 st. C. i pochodził z 2010 roku. Powiew upalnego lata nad morzem wykorzystali turyści, którzy licznie zaczęli oblegać bałtyckie plaże. Tysiące ludzi pojawiło się m.in. na plaży w Łebie. Upał nad Bałtykiem jest zjawiskiem rzadkim, dlatego ten dzień nie mógł inaczej wyglądać.

Upalny dzień nad Bałtykiem w Łebie, 21 lipca 2022

Z kolei na stacji IMGW w Lesznie zanotowano maksymalnie 37 st. C. Został więc wyrównany rekord temperatury maksymalnej w tym mieście z 1994 roku.

Anomalia średniej dobowej temperatury powietrza w Polsce, 21 lipca 2022. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Rekordowy upał w Polsce, lipiec 2022, nowe rekordy temperatur we Wrocławiu i Ustce nad morzem

Trzeba przyznać, że rekordy temperatur w Polsce od czerwca co chwilę padają. Wcześniej zostały zanotowane lokalne rekordy na zachodzie i południowym wschodzie kraju. W ostatnich dniach padły również rekordy temperatur w winnych krajach Europy, w tym w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemczech i Danii. Fale upałów w Europie co jakiś czas, będą jeszcze powracać. Na bieżąco, będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!