| |
Zagrożenie!
To była historyczna fala upałów. Padły nowe rekordy temperatur w Polsce. Jest rekord absolutny na południu

To była historyczna fala upałów. Padły nowe rekordy temperatur w Polsce. Jest rekord absolutny na południu

Za nami historyczna fala upałów, bo na wielu stacjach meteorologicznych w Polsce padły nowe rekordy temperatur maksymalnych dla czerwca i lipca. Po zaledwie dobie nowe rekordy padły ponownie na kilku stacjach południowo wschodniej Polski. Absolutny rekord temperatury padł w Krośnie, a nowy rekord temperatury maksymalnej dla lipca został zanotowany w Tarnowie i Lesku. Wyjątkowo upalnie było również w Nowym Sączu. 

Padły nowe rekordy temperatur maksymalnych w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 1 lipca 2022

Fala upałów w Polsce przyniosła nowe rekordy temperatur, 1 lipca 2022. Nowy rekord temperatury w Tarnowie, Lesku i Krośnie, pomiary

To był wyjątkowo upalny dzień na znacznym obszarze Polski. Temperatura na wschodzie i południowym wschodzie była wyższa nawet o 12-16 st. C. względem normy klimatycznej. Po pobiciu lokalnych rekordów temperatury maksymalnej dla czerwca na południowym wschodzie Polski i wcześniej na zachodzie kraju gdy został wyrównany rekord krajowy, dziś 01.07 zanotowano nowe rekordy temperatur maksymalnych dla lipca. Co ciekawe, na jednej stacji padł absolutny rekord temperatury maksymalnej.

Nowe lokalne rekordy temperatur maksymalnych dla lipca w Polsce

- Tarnów 37,7 st. C, poprzednio 37 st. C. w 1957 roku

- Lesko 33,5 st. C., poprzednio 33,2 st. C. w 1963 roku 

- Krosno 35,5 st. C., poprzednio 34,3 st. C. w 2007 roku. Jest to również nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej na tej stacji. Poprzedni był z września 2015 roku i wynosił 34,5 st. C.

- Nowy Sącz 36,7 st. C., wyrównanie rekordu dla lipca z 1957 roku

Upał zanotowany w Polsce na stacjach meteorologicznych. Dane: IMGW / Ogimet, 1 lipca 2022

Fala upałów w Polsce, nowe rekordy temperatur dla lipca, pomiary 1 lipca 2022

Nowy rekord temperatury m.in. w Tarnowie potwierdza również IMGW.

Za nami więc historyczna czerwcowa fala upałów w Polsce, bo najpierw padły lokalne rekordy temperatur na zachodzie oraz wyrównany rekord krajowy, później w ostatnim dniu miesiąca padły nowe lokalne rekordy temperatur na południowym wschodzie Polski, a 1 lipca 2022 na zakończenie tej fali upałów padło kilka nowych lokalnych rekordów dla lipca, w tym jeden absolutny na stacji w Krośnie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!