| |
Zagrożenie!
Rekordowe upały w Europie. Przecieramy oczy ze zdumienia. Upał w Polsce również będzie większy

Rekordowe upały w Europie. Przecieramy oczy ze zdumienia. Upał w Polsce również będzie większy

Przez Europę przetacza się rekordowa fala upałów. Padają nie tylko lokalne rekordy, ale także absolutne krajowe rekordy temperatur. Najnowszym przykładem jest Wielka Brytania, gdzie temperatura po raz pierwszy w historii przekroczyła 40 stopni. C. Nowy rekord 40,2 st. C. zanotowano na lotnisku Heathrow. Dane nie są jeszcze ostateczne, bo cały czas spływają.

Wielu mieszkańców tego kraju zamiast używać parasola przed deszczem, to chroniło się pod parasolem przed piekielnym żarem. Problemy miało londyńskie lotnisko, bo topniejący asfalt na pasie startowym spowodował zawieszenie lotów.

Rekordowe upały w Europie. Anomalia temperatury, 19 lipca 2022

Rekordowe upały w Europie, w Wielkiej Brytanii pierwszy raz ponad 40 stopni. Nowy rekord 19 lipca 2022

Nowy rekord temperatury padł w Szkocji - podaje Met Office. W Charterhall temperatura wzrosła do 34,8 st. C. Poprzedni rekord Szkocji wynosił 32,9 st. C. i był notowany w Greycrook 9 sierpnia 2003 roku. Na co najmniej 29 angielskich stacjach meteorologicznych temperatura przekroczyła poprzedni rekord Wielkiej Brytanii, wynoszący 38,7 st. C. Aktualnie najwyższa temperatura 40,3 st. C. widnieje w Coningsby i to jest nowy oficjalny rekord temperatury maksymalnej na Wyspach Brytyjskich.

Rekordowe temperatury zanotowane w Wielkiej Brytanii, 19 lipca 2022

Niestety, rekordowym temperaturom w Wielkiej Brytanii towarzyszą również pożary. Ogień wdarł się na posesje i zaczął zagrażać domostwom, ponadto pali się również las w Anglii.

Pożary i rekordowe upały w Wielkiej Brytanii

Z kolei we Francji odnotowano rekordowo wysokie temperatury w co najmniej 64 miejscowościach. Większość z nich wczoraj 18.07 w pobliżu wybrzeża Atlantyku, gdzie temperatury przekroczyły 40 st. C. Apogeum upałów przypadło dziś 19.07 na obszarze, od Wielkiej Brytanii przez północną i północno wschodnią Francję po Belgię, Holandię i zachodnie Niemcy. Upał dotarł również do zachodniej, centralnej i południowo zachodniej Polski.

Piekielny rekordowy upał w Europie

Fala upałów powoduje mnóstwo problemów, w tym liczne pożary we Francji, Portugalii i Hiszpanii. Władze apelują o ograniczenie zużycia wody. Ludzie zagrożeni pożarami muszą być ewakuowani. Na Półwyspie Iberyjskim z powodu upałów już ponad 1000 osób zmarło. Rekordowy upał dla Brytyjczyków jest nie do zniesienia, gdyż do takiego upału nie są przyzwyczajeni, ponadto ich infrastruktura również nie wytrzymuje. - Telefony ciągle dzwonią do strażaków i pracowników pogotowia - podaje Sky News.

Rekordy temperatur zanotowane w Europie, 18 lipca 2022

Rekordowe upały w Europie, lipiec 2022, historyczne rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii

Niektóre restauracje, kawiarnie i zakłady usługowe w Anglii zostały zamknięte. Problemy dotyczą również kolei. Z powodu wysokich temperatur odwołano setki połączeń, gdyż jest zbyt duże ryzyko wykolejenia składów. Prognozy klimatyczne zapowiadające w przyszłości możliwe temperatury 40 st. C. i więcej w Wielkiej Brytanii sprawdziły się znacznie wcześniej niż przewidywano. To szokuje, bo władze będą musiały przyspieszyć modernizacje infrastruktury, w tym dróg, linii kolejowych, pasów startowych itp., gdyż nie są przystosowane do tak ekstremalnych temperatur.

Pożary wdarły się do dzielnic mieszkalnych w Anglii w czasie rekordowego upału, 19 lipca 2022

Globalne ocieplenie sprawi, że problemy będą się piętrzyć, także w Polsce. W Wielkiej Brytanii zanotowano również inny rekord, najwyższej dobowej temperatury minimalnej. W Kenley na południowych przedmieściach Londynu było aż 25,8 st. C. Poprzedni najwyższy dzienny rekord temperatury minimalnej wynoszący 23,9 st. C. notowano w Brighton 3 sierpnia 1990 roku.

Upał nasili się w Polsce

Temperatura w Polsce wzrosła we wtorek 19.07 miejscami do 30-35 st. C., ale to jeszcze nie wszystko na co stać pogodę w czasie tej fali upałów. W kolejnych dniach temperatury wzrosną i miejscami zanotujemy 35-38 st. C. szczególnie w województwie lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i na południu zachodniopomorskiego.

Prognozowany upał w Polsce, 20 lipca 2022

Upał w Europie i Polsce, prognoza temperatury 20 lipca 2022

Zgodnie z prognozami, lato w lipcu w drugiej połowie miesiąca miało przynieść falę upałów i tej właśnie doświadczymy. Miesięczna anomalia temperatury zacznie szybko rosnąć i ostatecznie ten miesiąc powinniśmy zamknąć klimatycznie, jako ciepły, mimo nieco chłodniejszej pierwszej połowy lipca.

Fala upałów w Polsce i Europie. Prognozowana temperatura, 21 lipca 2022

Fala upałów w Polsce i Europie, prognoza temperatury 21 lipca 2022

Nadal czekamy na ostateczne dane z depesz synoptycznych. Artykuł, będzie aktualizowany.

Aktualizacja godzina 20:39 - Ostateczny absolutny nowy rekord temperatury maksymalnej w Wielkiej Brytanii wynosi 40,3 st. C. Został zanotowany 19 lipca 2022 roku na dwóch stacjach meteorologicznych, w miejscowości Coningsby i Waddington.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!