| |
Zagrożenie!
Potężne upały blisko Polski. Padł rekord sprzed blisko 100 lat. Fala upałów przesunie się na południe

Potężne upały blisko Polski. Padł rekord sprzed blisko 100 lat. Fala upałów przesunie się na południe

Rekordowa fala upałów przetacza się przez Europę. Po rekordowych temperaturach na Wyspach Brytyjskich, we Francji i Portugalii, nowe rekordy zanotowano w Niemczech i Danii. Co ciekawe, u naszego zachodniego sąsiada padł rekord sprzed blisko 100 lat. Fala upałów w kolejnych dniach przez Polskę przesunie się na południe Europy, w tym nad Bałkany. Piekielny żar zostanie zanotowany m.in. na Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Temperatura miejscami wzrośnie powyżej 40 st. C. Lokalnie w tych krajach również mogą paść rekordy temperatur.

Potężne upały w Niemczech. Anomalia temperatury notowana w Europie, 20 lipca 2022

Rekordowe upały w Niemczech, padł rekord temperatury w Hamburgu, 20 lipca 2022, potężny upał blisko Polski, mapa

Rekordowy upał w Niemczech i Danii

Piekielny żar w Niemczech i Danii przyniósł temperatury o 12-15 st. C. powyżej normy klimatycznej. Takie zjawisko nie zdarza się często. Temperatura we wtorek 20.07 o godzinie 14:10 i 14:50 wzrosła w Hamburgu do 39,7 st. C. Jest to nowy absolutny rekord temperatury maksymalnej w tym mieście. Poprzedni rekord wynosił 38,8 st. C. i był notowany 14 lipca 1923 roku - informuje niemiecki instytut meteorologiczny DWD.

Na tym jednak nie koniec, bo zanotowano o godzinie 15:30 nowy rekord temperatury maksymalnej 40,3 st. C. w Badenii - Wirtembergii. Taką temperaturę odczytano na stacji w Bad Mergentheim - Neunkirchen. To aktualnie najwyższa temperatura w Niemczech w 2022 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, nie padł jednak niemiecki rekord absolutnej temperatury maksymalnej. Ten rekord nie był zagrożony, bo wynosi 41,2 st. C. i pochodzi sprzed zaledwie 3 lat. Rekordowe temperatury w rejonie Hamburga doskonale przewidział amerykański model GFS, ale także niemiecki ICON.

Potężny upał w Niemczech, 20 lipca 2022

Rekordowy upał w niemieckim Hamburgu, mapa temperatury, 20 lipca 2022

Z kolei w Danii zanotowano drugą najwyższą temperaturę maksymalną w historii pomiarów. Jest to zarazem nowy rekord temperatury maksymalnej dla lipca w tym kraju - informuje duński instytut DMI. Temperatura w miejscowości Abed na wyspie Lolland wzrosła do 35,9 st. C.

Rekordowy lipcowy upał w Danii

Poprzedni duński lipcowy rekord temperatury maksymalnej wynosił 35,3 st. C. i był notowany w Mors i Studsgard w 1941 roku. Absolutny rekord krajowy nie został pobity i nadal wynosi 36,4 st. C. Był notowany 10 sierpnia 1974 roku.

Ekstremalna fala upałów przez Polskę dotrze nad Bałkany

Potężny upał znad Danii i Niemiec przez Polskę w kolejnych kilkudziesięciu godzinach przesunie się na południe Europy i dotrze nad Bałkany. Upał osiągający lub przekraczający 40 st. C. może wystąpić miejscami m.in. na południu Węgier, a także w Rumunii i Serbii.

Prognozowany upał na pograniczu Węgier, Rumunii i Serbii, 22 lipca 2022

Potężny upał w Europie, rekordowe temperatury, prognoza upału 22 lipca 2022

Absolutne krajowe rekordy temperatur na tym obszarze Europy raczej nie są zagrożone, aczkolwiek może być blisko. Lokalne rekordy są jednak bardzo prawdopodobne. Węgierski absolutny rekord temperatury maksymalnej wynosi aktualnie 41,9 st. C. i pochodzi z 20 lipca 2007 roku. W Serbii rekord absolutny wynosi 44,9 st. C. i był notowany 24 lipca 2007 roku. Aktualne wyliczenia numeryczne sugerują nawet 43-45 st. C. w Serbii. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będzie blisko do krajowego rekordu, tak samo na Węgrzech, gdyż jest prognozowane maksymalnie 42 st. C.

Prognozowany ekstremalny upał na południu Węgier, na północy Serbii oraz na południu Rumunii, 23 lipca 2022

Pikielny upał w Europie, prognoza temperatury, Węgry, Serbia, Rumunia, 23 lipca 2022

Sytuacja jest więc nadal arcyciekawa i wymagająca dalszej analizy. Tylu zanotowanych i możliwych nowych rekordów temperatury maksymalnej w Europie w tak krótkim okresie nie było od co najmniej kilku lat.

Aktualizacja godzina 08:05, 21 lipca 2022 - Ostateczny nowy rekord temperatury w Hamburgu wyniósł 40,1 st. C. - informuje DWD. To oznacza, że rekord sprzed blisko 100 lat został pobity aż o 1,3 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!