| |
Zagrożenie!
Wichury przyniesie aktywny cyklon. Wiatr osiągnie 100 km/h. Żywioł połamie drzewa i odetnie prąd

Wichury przyniesie aktywny cyklon. Wiatr osiągnie 100 km/h. Żywioł połamie drzewa i odetnie prąd

Nie tracimy czujności i nadal z wyprzedzeniem śledzimy kolejne ważne zjawiska pogodowe, które będą szczególnie dotyczyć Polski. W najbliższy weekend w niedzielę odczujemy skutki przejścia aktywnego cyklonu przez Bałtyk. Z tego powodu spodziewamy się wichury, z wiatrem w porywach do około 70-100 km/h, przy czym najsilniej powieje w północnych dzielnicach kraju. Żywioł miejscami połamie drzewa i odetnie prąd. Meteorolodzy wydadzą stosowne alerty.

Wichury uderzą w Polsce. Prognozowane porywy wiatru o godzinie 14:00, 14 kwietnia 2024

Aktywny cyklon przyniesie wichury w Polsce, wiatr osiągnie 100 km/h kwiecień 2024

Pod koniec tygodnia po chwilowej obecności antycyklonu, odczujemy skutki zmiany pola barycznego nad Europą, w tym powrót cyrkulacji strefowej do Polski. Objawem tej sytuacji będzie przejście cyklonu, który powstanie w osi prądu strumieniowego między Morzem Północnym i Norweskim, a następnie przez południową Skandynawię zacznie zmierzać nad środkowy Bałtyk. Z cyklonem dodatkowo będzie związany front atmosferyczny, który przemieszczając się z północy na południowy wschód Polski, w najbliższą niedzielę przyniesie miejscami także przelotne opady deszczu. Lokalnie może wystąpić burza.

Prognoza zasięgu wichury z porywami wiatru w Polsce o godzinie 17:00, 14 kwietnia 2024

Cyklon przyniesie wichury w Polsce, wiatr połamie drzewa i odetnie prąd kwiecień 2024

Gradient baryczny poziomego ciśnienia nad Polską w niedzielę nie będzie wyjątkowo duży, ale nad naszym krajem znajdzie się bezpośrednio oś prądu strumieniowego, która będzie wspomagać przepływ powietrza i napędzać wichury szczególnie w północnych regionach oraz w rejonie przejścia frontu. Spodziewamy się wiatru w porywach szczególnie w północnej połowie kraju i tylko miejscami na południu do 60-85 km/h, a lokalnie w rejonie komórek konwekcyjnych na froncie oraz na północy, zwłaszcza nad morzem do 90-100 km/h. Takie prędkości wiatru mogą już wyrządzać lokalne szkody, w tym łamać drzewa i odcinać dostawy prądu.

Prognoza położenia prądu strumieniowego w Europie w rejonie Polski, 14 kwietnia 2024

Wichury uderzą w Polsce, prognoza prądu strumieniowego 14 kwietnia 2024

Pod wieczór oraz nocą na poniedziałek wiatr na ogół zacznie słabnąć w Polsce, jedynie miejscami i okresami będzie jeszcze silny na północy, zwłaszcza nad morzem. Największe porywy wiatru wśród dzielnic nadmorskich obecnie prognozujemy między środkowym i wschodnim wybrzeżem szczególnie w województwie pomorskim.

Czytaj także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawrót zimy zablokuje fale ciepła?

Prognoza zasięgu wichury w Polsce o godzinie 20:00, 14 kwietnia 2024

Aktywny cyklon z wichurami w Polsce, wiatr osiągnie 100 km/h połamie drzewa i odetnie prąd kwiecień 204

Do omawianej wichury zostało jeszcze kilkadziesiąt godzin, dlatego z pewnością zajdą korekty zasięgu silnego wiatru, pory wystąpienia i porywów, nie mniej żywioł z pewnością sięgnie naszego kraju. Najnowsze wyliczenia w przypadku istotnych zmian przedstawimy tuż przed nadejściem żywiołu.

Prognoza zasięgu wichury w rejonie Polski na tle Europy, 14 kwietnia 2024

Wichury uderzą w Polsce i ściągną ochłodzenie z przymrozkami kwiecień 2024

Przechodzący cyklon przyniesie nie tylko zagrożenie ze strony silnego wiatru do Polski, ale zapoczątkuje również głębsze ochłodzenie, które odczujemy szczególnie między 16-20 kwietnia, gdy ściągnie z północy chłodne powietrze arktyczne.

Sprawdź też: Przymrozki zmartwią Polaków. Zimni ogrodnicy będą wcześniej? Ujemne temperatury w prognozach

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!