| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy zablokuje fale ciepła? Prognozy rozwiewają wątpliwości

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy zablokuje fale ciepła? Prognozy rozwiewają wątpliwości

Pytacie, do kiedy utrzyma się fala ciepła oraz czy wróci zima ze śniegiem i mrozem w kwietniu? Nasza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku ostatniej dekady miesiąca rozwiewa wątpliwości. Przez większą część omawianego okresu czeka nas łagodna aura, choć ochłodzenie również się pojawi. Do połowy miesiąca możemy jednak liczyć na temperatury znacznie powyżej normy, na ogół z powszechnym brakiem przymrozków.

Prognozowany zakres temperatur maksymalnych w Polsce do 22 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, czy wróci zima po fali ciepła, prognozy temperatury do 22 kwietnia 2024

Początek nowego tygodnia przyniesie kontynuację silnego ocieplenia, które utrzyma się do wtorku. Temperatury w tym okresie w wielu regionach osiągną 20-29 st. C., a lokalnie pojawi się szansa na rekordowo wczesny pierwszy upał z temperaturą 30 st. C. Nie jest jednak to pewne, bo być może nieznacznie braknie do tej wartości. Ochłodzenie pojawi się w Polsce w środę 10 kwietnia, ale jeszcze początkowo na wschodzie i południowym wschodzie temperatura miejscami może osiągnąć wartości w pobliżu 20 st. C.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres nowego tygodnia do 14 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 14 kwietnia 2024

Ochłodzenie nie będzie jednak radykalne bo na ogół nie przyniesie przymrozków, a ponadto będzie na tyle słabe, że anomalia temperatury utrzyma się powyżej normy. Zamiast temperatur powyżej 25 st. C., to będziemy mieć w wielu regionach nadal po kilkanaście st. C. na poziomie około 12-18 st. C., poza tym w okolicach następnego weekendu ponownie miejscami temperatury powinny osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C., zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. Nieco głębsze ochłodzenie jest obecnie prognozowane w okolicach początku drugiej połowy kwietnia. Z naszych analiz nie wynika jednak, aby to ochłodzenie było długotrwałe i bardzo silne.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane głębsze ochłodzenie w rejonie Polski na początku drugiej połowy kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa, prognoza temperatury w Polsce, kiedy ochłodzenie do 17 kwietnia 2024

W związku z tym ochłodzeniem, z pewnością już usłyszycie w przekazach medialnych o powrocie zimy z mrozem i śniegiem do Polski. Naszym zdaniem te zapowiedzi są jednak przesadzone, bo po pierwsze ochłodzenie przyniesie owszem miejscami spadek temperatury do kilku st. C., miejscami z krótkotrwałymi przymrozkami w nocy, nawet miejscami może się zdarzyć przelotny śnieg lub deszcz ze śniegiem bądź krupą śnieżną, ale nawrotu zimy z tego nie będzie bo być nie może. Po ewentualnych lokalnych opadach wszystko szybko stopnieje i na tym zakończy się ten "powiew zimy". Jest szansa, że w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady kwietnia, temperatury znowu wrosną.

Sprawdź także: Chmura pyłu saharyjskiego opadnie w Polsce. Wiemy, kiedy aerozolu będzie najwięcej

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza temperatury i opadów do 20 kwietnia 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 20 kwietnia 2024

Skala ewentualnego nieco głębszego ochłodzenie na początku drugiej połowy kwietnia będzie się klarować w kolejnych dniach, tymczasem prognozy do połowy miesiąca są jednoznaczne. Do wtorku możemy liczyć na wysokie, praktycznie letnie temperatury w Polsce, a później pojawi się słabe ochłodzenie bo nadal z temperaturami na poziomie kilkunastu st. C. Czeka nas zatem kontynuacja bardzo ciepłego kwietnia, który w połowie miesiąca w skali kraju ma być o około 5,5-5,9 st. C. powyżej normy, czyli ekstremalnie ciepły.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 20 kwietnia 2024

Co ważne, w nowym tygodniu czeka nas niewiele opadów w Polsce. Ich suma będzie wyraźnie poniżej normy. Popada szczególnie i to miejscami oraz przelotnie 10 kwietnia, przy czym opady na froncie prawdopodobnie nie dotrą do dzielnic wschodnich kraju. Kolejne opady pojawią się ponownie miejscami i przelotnie między 12-14 kwietnia, ale nie będzie ich wiele.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sebek

Wiosna z buta otworzyła drzwi do naszej części Europy :) . Roślinność w tym roku dosłownie wystrzeliła i wszystko zakwitło i "zazieleniło" dużo wcześniej niż zazwyczaj. Takie zmiany klimatu to lubię :)

07 kwiecień 2024 - 21:25
Odpowiedz