| |
Zagrożenie!
Mieszkańcy Chorwacji żyją w strachu. Po trzęsieniu ziemi powstały dziesiątki lejów krasowych i zapadlisk

Mieszkańcy Chorwacji żyją w strachu. Po trzęsieniu ziemi powstały dziesiątki lejów krasowych i zapadlisk

Mimo, że od gigantycznego trzęsienia ziemi w Chorwacji minęło już ponad 2 miesiące i ludzie otrząsnęli się i próbują żyć normalnie, to nadal strach zagląda im w oczy. Sytuacja miejscami jest bardzo niebezpieczna, bo po historycznym trzęsieniu ziemi powstały dziesiątki okrągłych lejów krasowych w ziemi. Zapadlisk jest szczególnie dużo w centrum Chorwacji około 25 km od Zagrzebia. Geolodzy z Chorwackiej Służby Geologicznej informują, że są to zapadliska opadowe, które pojawiły się ze względu na specyficzny skład geologiczny tego obszaru, ponieważ gleba spoczywa na skałach wapiennych silnie nasyconych wodami gruntowymi. W przypadku intensywnych opadów, woda wymywa związki wiążące glebę i powstają zapadliska. Po trzęsieniu ziemi w Chorwacji, lejów krasowych i zapadlisk pojawiło się jednak znacznie więcej. Chorwaci są zaskoczeni ich liczbą, bo w ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano około 100 nowych zapadlisk.

Liczne leje krasowe i zapadliska w Chorwacji. Ich powstanie przyspieszyło silne trzęsienie ziemi. Foto: Hrvoje Zovko / HRT

Po trzęsieniu ziemi w Chorwacji, leje krasowe i zapadliska zagrażają mieszkańcom

Wstrząsy przyspieszyły proces tworzenia się lejów i zapadlisk, bo normalnie trwałoby to od kilku, do kilkudziesięciu lat. Zapadliska pojawiły się w pobliżu domów lub na terenach uprawnych. Władze Chorwacji ostrzegają mieszkańców, ale nic więcej nie mogą zrobić z tymi naturalnymi zjawiskami.

Liczne zapadliska i leje krasowe zagrażają mieszkańcom Chorwacji. Foto: Darko Bandic

Zapadliska i leje krasowe w Chorwacji, jest ich bardzo dużo po trzęsieniu ziemi

Dochodzi do przypadków, gdy mieszkańcy przenoszą się do domu sąsiada, bo ich dom jest już bezpośrednio zagrożony katastrofą.

Gigantyczne zapadliska w Chorwacji

W Chorwacji po trzęsieniu ziemi nadal wiele domów leży w gruzach. Dochodzi do licznych dewastacji, a główne miasto regionu Petrinja, jest częściowo opuszczone. Nadal można odczuwać znacznie rzadsze i słabsze wstrząsy o magnitudzie dochodzącej do 4,0. Sytuacja jest dramatyczna.

DobraPogoda24, AP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!