| |
Zagrożenie!
W New Delhi wprowadzono stan zagrożenia publicznego

W New Delhi wprowadzono stan zagrożenia publicznego

Stolica Indii - New Delhi - to jedno z miast z najgorszą jakością powietrza na świecie. Mimo to, 20 października br. ponad 40 tys. osób wzięło udział w maratonie organizowanym w mieście nazywanym „komorą gazową”.

Smog widoczny z satelity. Szara zawiesina rozciągająca się od rejonu New Delhi aż po Zatokę Bengalską. Dane: NASA, 1 listopada 2019 roku

Smog New Delhi stan zagrożenia zdrowia

W ostatnich dniach jakość powietrza uległa dalszemu pogorszeniu, co ma związek ze świętem Diwali. Sytuacja nie zmienia się od lat o czym wspominaliśmy m.in. na początku listopada 2017 roku.

Z tego powodu władze New Delhi wprowadziły stan zagrożenia zdrowia publicznego. Czujniki jakości powietrza wskazują na osiągniecie poziomu krytycznego. Średnia dobowa koncentracja szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 przekroczyła 530 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza - 20 razy więcej od ostrzegawczego poziomu wskazywanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Koncentracja pyłu zawieszonego PM10 w New Delhi o godz. 08:00 (czasu polskiego), 2 listopada br. Dane: aqicn.org

Zanieczyszczenie powietrza smog New Delhi

Do wtorku 05.11 zamknięto wszystkie szkoły, z możliwością przedłużenia tego terminu. Uczniom wydano pięć milionów masek. W mieście wstrzymano wszystkie prace budowlane, zabroniono fajerwerków, tak popularnych w ostatnich dniach października (hinduistyczne święto Diwali). Wprowadzono również ograniczenia w transporcie drogowym. Aglomeracje New Delhi zamieszkuje blisko 30 milionów ludzi!


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!