40 tys. ludzi chce wziąć udział w maratonie w New Delhi - mieście nazywanym „komorą gazową”
New Delhi w Indiach to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. To właśnie tutaj średnie roczne stężenie pyłów zawieszonych wielokrotnie przekraczają dozwolone normy. W ostatnich dniach wskaźnik zanieczyszczenia powietrza również w New Delhi pozostawia wiele do życzenia.
Szara zawiesina widoczna na zdjęciu satelitarnym to zanieczyszczenie powietrza. Foto: NASA, 18 października 2019 roku
Szczególnie niebezpieczny jest PM2.5, który potrafi się dostać głęboko do płuc i krwiobiegu, zwiększając ryzyko raka, udaru, zawału serca i oczywiście problemów z oddychaniem. Mimo to, około 40 tys. 633 osoby planuje wziąć udział w maratonie Airtel Delhi Half Marathon! Obejmuje on również inne kategorie, takie jak 10-kilometrowy bieg oraz wyścig seniorów! Wszystkie biegi rozpoczną się i zakończą na stadionie Jawaharlal Nehru na południu miasta.
Pomiary jakości powietrza w New Delhi. Dane z godz. 08:00 (czasu polskiego), 19 października br. Mapa: aqicn.org
Organizatorzy przed niedzielnym 20.10 maratonem podejmują szereg działań w celu zwalczania zagrożeń dla zdrowia. W ich ramach spryskują całą trasę wodą zmieszaną z „ekologicznie bezpiecznymi” reagentami chemicznymi, które mają na celu zmniejszenie i usunięcie pyłu i zanieczyszczeń, takich jak cząstki stałe.
Jakość powietrza w ostatnich latach w New Delhi uległa pogorszeniu, ale nie powstrzymuje to ludzi przed bieganiem. Pojawiło się po prostu więcej biegaczy z maskami antysmogowymi. Z danych wynika, że w 2016 roku średni roczny wskaźnik pyłu zawieszonego PM10 wyniósł w tym mieście aż 292 q/m3, czyli prawie 3 razy więcej od dopuszczalnej normy. Z tego powodu, już w 2017 roku New Delhi wielu ekspertów nazwało „komorą gazową”.
W tym roku maraton przeniesiono na październik, bowiem zwykle odbywał się w listopadzie, gdy zanieczyszczenie powietrza spowodowane również dodatkowo przez święto Diwali było największe. W tym artykule sprawdzisz, jak wyglądała sytuacja w New Delhi w listopadzie 2017 roku.
Polecamy również artykuł dotyczący państw z największym zanieczyszczeniem powietrza. Jak Polska wypada na ich tle?
Opracowanie: DobraPogoda24 / CNN