| |
Zagrożenie!
Smog w Polsce gorszy niż w Azji? Ktoś chyba nie był w New Delhi

Smog w Polsce gorszy niż w Azji? Ktoś chyba nie był w New Delhi

W zeszłym sezonie wiele razy w mediach był powtarzany nonsens, jakoby w Polsce zjawisko smogu było porównywalne, a nawet większe niż w Azji. Jest to oczywiście nieprawda, aczkolwiek zaznaczamy, że zdajemy sobie sprawę z tego, ile jeszcze w naszym kraju musimy poprawić, aby jakość powietrza w ciągu całego roku była zadowalająca.

Tymczasem obecnie w Indiach i Pakistanie tysiące szkół zamknięto z powodu smogu! Słaba cyrkulacja powietrza i coroczne wypalanie ściernisk po zbiorach doprowadziło do powstania gigantycznego zanieczyszczenia powietrza widocznego nawet z kosmosu.

Smog w Pakistanie i północnych Indiach, 8 listopada br. Zdjęcie NASA

Smog w New Delhi

Toksyczne powietrze już 3 dzień nęka miliony mieszkańców. Rząd Pendżabu poinformował, że do końca tygodnia zamknie wszystkie 25 tys. szkół w tym stanie.

Jakość powietrza w tej części świata zazwyczaj pogarsza się przed nadejściem chłodniejszej pory roku, gdy zimne powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia w pobliżu ziemi i zapobiega ich rozproszeniu w atmosferze ze względu na występowanie zjawiska inwersji. W tym roku ma to miejsce wcześniej, gdyż temperatura powietrza osiągała w ostatnich dniach nawet 30 st. C. Silne zanieczyszczenie powietrza jest więc wywołane, głównie przez pożary związane z działalnością rolniczą oraz obecną sytuacją baryczną.

Czujnik zamontowany w ambasadzie USA w New Delhi, wskazał poziom ponad 1000 µg/m3 pyłu zawieszonego PM2.5 (to najmniejsze cząstki, które powodują najwięcej chorób). Dziś 09.11 poziom pyłu zmniejszył się do „tylko” 590 µg/m3. Przypomnijmy, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, 25 to maksymalny poziom PM2.5, który może być bezpieczny w okresie 24 godzin. Lekarze są zgodni – te mikroskopijne cząsteczki wnikają głęboko do płuc, zwiększają ryzyko ataków serca i udarów.

"New Delhi po raz kolejny stało się prawdziwą komorą gazową, w której mieszkańcy mają trudności z oddychaniem" - napisano dziś w "The Times of India". Drugi rok z rzędu w tym mieście, notuje się gorszą jakość powietrza od Pekinu. Jak się okazuje, gęsty smog nie tylko wpływa na zdrowie, ale również przyczynia się do większej liczby wypadków drogowych w północnych Indiach – informują miejscowe media. Tylko w środę 08.11, ośmiu uczniów zostało zabitych, gdy ciężarówka najechała na nich w czasie czekania na autobus w Pendżabie.


Komentarze
Gaspar Sánchez

Uwielbiam was !

10 listopad 2017 - 00:18
Odpowiedz