| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody wkracza do Polski. Prognozy zaskoczą sumą opadów. Deszcz i śnieg sprowadzą dwa niże

Załamanie pogody wkracza do Polski. Prognozy zaskoczą sumą opadów. Deszcz i śnieg sprowadzą dwa niże

Bieżące zobrazowania radarowe jednoznacznie wskazują na wkraczanie załamania pogody do Polski. To strefa frontowa związana z niżem Jana. Poprzedza on główny niż Katharina z rejonu Morza Śródziemnego, jaki dotrze w rejon południowej Polski z ulewą i śnieżycą. Pogoda zaskoczy sumą opadów, bo w zaledwie 2-3 dni miejscami spadnie cała kwietniowa norma opadów. Po długim bezdeszczowym okresie, to diametralna zmiana pogody, która przestanie nas rozpieszczać, zwłaszcza, że niż zaciągnie również chłodną masę powietrza, a przez to czeka nas spore ochłodzenie w pierwszej dekadzie kwietnia.

Załamanie pogody wkracza do Polski. Dane radarowe IMGW / Windy z godziny 16:50 wskazujące zasięg opadów

Załamanie pogody wkracza do Polski, dwa niże przyniosą ulewy i śnieżyce, prognoza sumy opadów zaskoczy do 3 kwietnia 2022

Najbliższej nocy 30/31.03 strefa opadów deszczu miejscami przechodząca w deszcz ze śniegiem i śnieg przetoczy się znad Dolnego Śląska przez Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską po południowe Mazowsze, Ziemie Łódzką, Lubelszczyznę i Podkarpacie. Między Lubelszczyzną, a województwem łódzkim krajobrazy mogą się miejscami zabielić lub powstanie pokrywa śnieżna.

Ulewy i śnieżyce w Polsce. Wstępnie prognozowana suma opadów do 3 kwietnia 2022

Niż Katharina przyniesie w Polsce ulewy i śnieżyce, prognoza opadów w Polsce do 3 kwietnia 2022

Po przejściu pierwszej strefy opadów związanych z poprzedzającym niżem Jana, w rejon południowej Polski dotrze główna strefa opadów związana z niżem Katharina wędrującym znad rejonu Włoch w kierunku Ukrainy. Będzie z nim związana dość rozległa strefa opadów deszczu przechodzących w śnieg w południowej połowie Polski. To będą opady wielkoskalowe utrzymujące się przed dłuższy okres. Strefa tych opadów z południa zacznie wkraczać do południowej Polski w czwartek 31.03 z upływem popołudnia i wieczorem. Opady te do 2 kwietnia przesunie się w głąb kraju i prawdopodobnie obejmą niemal całą południową połowę Polski. Znaczna część prognozowanej sumy opadów będzie mieć postać śniegu, zwłaszcza na obszarze między Lubelszczyzną i południowym Dolnym Śląskiem oraz na południe od tej linii.

Prognozowana suma opadów w Krakowie do 9 kwietnia 2022. Wykres Meteologix

Niż Katharina załamie pogodę w Polsce, prognoza sumy opadów w Krakowie do 8 kwietnia 2022

Powstaje pytanie, jaka suma opadów zostanie zanotowana na południu Polski, zwłaszcza między 30 marca i 3 kwietnia 2022. Prognozy są  rozbieżne w zależności od danej wiązki wybranego modelu. Przykładowo na powyższej prognozie opadów dla Krakowa może spaść od 28, do 63 mm, przy czym znaczna część tych opadów przybierze postać śniegu. Generalnie, suma opadów prawdopodobnie będzie zbliżona do środka między prognozowanymi ekstremami.

Prognozowana suma opadów dla Rzeszowa, od 30 marca do 9 kwietnia 2022

Ulewy na południu Polski, prognoza opadów do 8 kwietnia 2022 dla Rzeszowa

Dodatkowo prezentujemy dane dla stolicy Dolnego Śląska. Również w tym regionie zostanie zanotowana spora suma opadów, zwłaszcza na południu województwa, gdzie spadnie dużo śniegu.

Prognoza sumy opadów dla Wrocławia, do 9 kwietnia 2022

Niże przyniosą ulewy i śnieżyce, prognoza opadów dla Wrocławia, od 30 marca, do 9 kwietnia 2022

Przed nami poważne załamanie pogody, które odczujemy na przełomie marca i kwietnia, gdy szczególnie w południowej Polsce, będzie się utrwalać pogoda pochmurna z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Dodatkowo napłynie chłodniejsze powietrze, które zapewni nam chłodną pierwszą dekadę kwietnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!