| |
Zagrożenie!
Śnieżyce i ulewy zbliżają się do Polski. Mapy śniegu szokują. Mamy dokładne prognozy opadów

Śnieżyce i ulewy zbliżają się do Polski. Mapy śniegu szokują. Mamy dokładne prognozy opadów

Przed nami bardzo silne załamanie pogody. Do Polski dotrze potężna śnieżyca, wcześniej przejdą ulewy. W wielu regionach powstanie pokrywa śnieżna i będzie paraliż drogowy. Mokry śnieg będzie wyginał i łamał gałęzie, a przez to miejscami wystąpią przerwy w dostawie prądu. To będzie naprawdę imponujący atak zimy, jak na początek kwietnia. Pogoda przyniesie szokującą zmianę warunków atmosferycznych po wielu słonecznych i bezdeszczowych dniach, ostatnio z bardzo wiosennymi temperaturami. Mamy najnowsze dokładne prognozy opadów. Sprawdźmy, godzina po godzinie, gdzie i kiedy będzie padać deszcz lub śnieg w Polsce.

Szokująca prognoza pokrywy śnieżnej, jaka może powstać w Polsce do 3 kwietnia 2022

Pogoda. Ulewy i śnieżyce zbliżają się do Polski, będzie paraliż na drogach i przerwy w dostawie prądu. Mapa śniegu do 3 kwietnia 2022

Minionej doby opady śniegu pojawiły się zgodnie z naszymi prognozami na północy Polski, zwłaszcza w woj. pomorskim. Miejscami spadło tam nawet 10 cm śniegu. Na uwagę zasługują jednak kolejne dni. Pierwsza strefa opadów wielkoskalowych zacznie do południowej i południowo wschodniej Polski wkraczać już dziś z upływem popołudnia i wieczorem. Następnie w nocy ta strefa z opadami deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu będzie się stopniowo przemieszczać z południa na wschód i północny wschód kraju. Popada od Lubelszczyzny i Podkarpacia przez Ziemie Świętokrzyską i Małopolskę po Dolny Śląsk. Miejscami do czwartku 31.03 krajobrazy się zabielą lub powstanie pokrywa śnieżna szczególnie w centrum i na północy Lubelszczyzny, w południowej połowie Mazowsza po województwo łódzkie. Zasięg i natężenie opadów zalecamy aby śledzić na bieżąco na najnowszych danych z radaru opadów.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 kwietnia. Znaczną część tych opadów będzie mieć formę śniegu, zwłaszcza między Lubelszczyzną i Dolnym Śląskiem

Dokładna prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce, będzie paraliż na drogach, mapa opadów do 3 kwietnia 2022

Kolejna strefa opadów wielkoskalowych zacznie wkraczać do Polski w czwartek 31.03 z upływem popołudnia i wieczorem. W nocy na przełomie marca i kwietnia strefa tych opadów przesunie się w głąb kraju i obejmie prawie całą południową połowę Polski. Jednocześnie w chłodniejszym sektorze powietrza deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Kwiecień rozpoczniemy od intensywnych opadów mokrego śniegu szczególnie od Lubelszczyzny po Dolny i Górny Śląsk. Wschodnia Małopolska i Podkarpacie w tym dniu znajdą się prawdodpobnie w cieplejszym sektorze powietrza, dlatego nadal będzie padał deszcz.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, 1 kwietnia 2022

Dokładne prognozy opadów w Polsce, do 4 kwietnia 2022 

Prognoza europejskiego modelu ECMWF pod względem zasięgu opadów jest obecnie bardzo zbliżona do prognozy amerykańskiego modelu GFS, aczkolwiek ten drugi aktualnie prognozuje mniejszą pokrywę śnieżną. Przypuszczamy, że w rzeczywistości pokrywa śnieżna będzie pośrednia między obiema prognozami.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 3 kwietnia 2022

Śnieżyce i ulewy w prognozach, mapa pokrywy śnieżnej w Polsce, do 3 kwietnia 2022

Jak widać powyżej, obie prognozy wskazują na powstanie pokrywy śnieżnej w południowej połowie kraju, ale przyrost pokrywy śnieżnej nadal się znacząco różni. Ostatecznie wszystko będzie zależeć od temperatury i tempa nasuwania się chłodniejszego powietrza w obszar opadów deszczu. Sytuacja dalej może się więc nieco zmienić pod względem rodzaju opadów i pokrywy śnieżnej w poszczególnych regionach. Nie zmienia to jednak faktu, że najwięcej opadów na przełomie marca i kwietnia pojawi się w południowej połowie kraju szczególnie na południowym wschodzie. Miejscami w kilka dni spadnie prawie cała kwietniowa norma opadów, a to będzie dopiero początek tego miesiąca.

Warto zauważyć, że ulewy i śnieżyce w tym terminie wystąpią nie tylko w Polsce. Pierwsza strefa opadów wielkoskalowych najbliższej doby nasunie się z Niemiec, Czech i Słowacji, a kolejna dotrze znad Włoch, gdy niż będzie wędrował przez Bałkany w kierunku Ukrainy.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Europie, 1 kwietnia 2022 przed południem

Potężne załamanie pogody w Polsce, będą ulewy i śnieżyce, prognoza opadów do 1 kwietnia 2022

Potężne załamanie pogody w Polsce niebawem stanie się faktem. Kwiecień w wielu regionach powitamy od prawdziwego powrotu zimy. Rodzaj opadów, suma opadów i przyrost pokrywy śnieżnej w południowej połowie kraju może się jeszcze nieznacznie zmienić, ale padać będzie na pewno. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!