| |
Zagrożenie!
Wróci dwucyfrowy mróz. Śnieżyce wystąpią nie tylko w Polsce. To będzie szok termiczny

Wróci dwucyfrowy mróz. Śnieżyce wystąpią nie tylko w Polsce. To będzie szok termiczny

Uprzedzaliśmy, że rozbicie i zanikanie wiru polarnego, będzie mieć swoje konsekwencje za kilka tygodni i wiele wskazuje na to, że właśnie skutki tego zjawiska na początku kwietnia poczujemy nie tylko w Polsce, ale również w głębi Europy. Czeka nas dosłowny szok termiczny, bo nadal potwierdzamy większe ochłodzenie, jakie wystąpi między około 1-5 kwietnia. W tym terminie spłynie główna fala chłodnego powietrza arktycznego. W nocy przy rozpogodzeniach miejscami pojawi się większy dwucyfrowy mróz, a wcześniej przejdą śnieżyce poprzedzone gdzieniegdzie również opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Co ciekawe, opady śniegu związane z ośrodkami niżowymi zderzającymi się z chłodniejszym powietrzem z północy wystąpią w wielu europejskich krajach.

Większy mróz i śnieg wróci do Europy. Wstępnie prognozowany obszar na którym popada śnieg i może powstać okresowa pokrywa śnieżna w Europie między 29 marca i 5 kwietnia 2022

Początek kwietnia 2022 przyniesie w Polsce śnieżyce i dwucyfrowy mróz, szczegółowa dokładna prognoza

Zmiana pogody w Polsce już od 29 marca będzie zauważalna. Miejscami pojawią się jeszcze nieliczne przelotne opady deszczu, których zacznie przybywać w następnych dniach. Bardzo interesująco wygląda podejście niżu z południa Europy na przełomie marca i kwietnia. W kolejnych prognozach musimy nadal bardzo uważnie śledzić trajektorię tego ośrodka niżowego, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć suma opadów, ich rodzaj i zasięg w Polsce.

Prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza arktycznego do Europy i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km około 3 kwietnia 2022

Powietrze arktyczne spłynie do Polski, będą śnieżyce i wróci dwucyfrowy mróz na początku kwietnia 2022

Zauważmy, że powietrze z Arktyki spłynie aż na południe Europy w basen Morza Śródziemnego. To będzie impuls do ruszenia cyklogenezy, czyli powstawania niżów zasobnych w wilgoć lub wzmocnią się już istniejące ośrodki niskiego ciśnienia. Następnie niże te zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza w atmosferze, będą się na ogół przemieszczać na północ i północny wschód. Jeden z nich ma sięgnąć Polski pod koniec marca i na początku kwietnia szczególnie na południu i wschodzie kraju. Ta nagła zmiana pogody w znacznej części jest związana z naturalnym rozpadem wiru polarnego i jego konsekwencjami o czym informowaliśmy kilka tygodni temu.

Zimowe krajobrazy wrócą do Polski. Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu i możliwego powstania pokrywy śnieżnej, do 3 kwietnia 2022

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, mapa opadów do 3 kwietnia 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w wyliczeniach numerycznych nadal znacząco się zmienia, gdyż trudno przewidzieć dokładne przejście ośrodka niżowego ze znacznym wyprzedzeniem. Dość dokładne prognozy pojawią się na dobę przed podejściem niżu.

Dwucyfrowy mróz wróci do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 4 kwietnia 2022

Silny dwucyfrowy mróz wróci do Polski, mapa temperatury 4 kwietnia 2022

Przechodzący niż siłą odśrodkową jeszcze bardziej zaciągnie chłodne powietrze arktyczne do Polski. W nocy przy rozpogodzeniach znowu może wrócić miejscami silny dwucyfrowy mróz. To oznacza, że śnieg który spadnie w nocy ma szansę się okresowo utrzymać, mimo, że w ciągu dnia temperatury będą dodatnie i potencjalna pokrywa śnieżna zacznie topnieć. Przeżyjemy dosłowny szok termiczny, bo właśnie kończy się okres z temperaturami maksymalnymi dochodzącymi na sporym obszarze kraju do 15-22 st. C., tymczasem w czasie ochłodzenia w dzień na termometrach będzie przeważnie kilka stopni powyżej 0 st. C.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 5 kwietnia 2022

Mróz i śnieżyce w prognozach w Polsce, mapa temperatury i opadów śniegu do 5 kwietnia 2022

Podsumowując, pod koniec marca w rejon Polski z południa podejdzie niż. Ośrodek ten przyniesie opady deszczu, miejscami przechodzące w śnieg z deszczem i śnieg. Miejscami wrócą zimowe warunki atmosferyczne, gdyż spodziewamy się powstania pokrywy śnieżnej. Później na początku kwietnia spłynie główny strumień arktycznego powietrza i w nocy przy rozpogodzeniach i przejaśnieniach miejscami wystąpi silniejszy mróz. Zasięg opadów, suma i ich rodzaj jeszcze zmienia się w prognozach. Przed wejściem strefy opadów do Polski podamy dokładne godzinowe prognozy, aby nic Wam nie umknęło. Z uwagi na czekającą nas diametralną zmianę pogody zalecamy śledzenie codziennych dokładnych prognoz szczegółowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!