| |
Zagrożenie!
La Nina wpłynie na pogodę w 2021 roku. Ochłodzenie wschodniego Pacyfiku nadal się utrzyma

La Nina wpłynie na pogodę w 2021 roku. Ochłodzenie wschodniego Pacyfiku nadal się utrzyma

Rok 2020 dobiega końca i wszystko na to wskazuje, że będzie na miejscu 2 lub 1 w historii najwyższej globalnej temperatury na Ziemi i to w czasie występowania zjawiska La Nina, związanego z anomalią niższej temperatury wody powierzchniowej na wschodzie Pacyfiku. Światowa Organizacja Meteorologiczna informuje, że La Nina nadal przetrwa i wpłynie na warunki pogodowe w 2021 roku. Anomalia La Nina ma swoje odzwierciedlenie w temperaturze, opadach oraz wzorcach burz w wielu regionach naszej planety. Wiele krajowych służb meteorologicznych i hydrologicznych (NMHS) zgłosiło, że wskaźniki oceaniczne i atmosferyczne wskazują obecnie, że La Niña osiągnęło dojrzałość i zgodnie z większością modeli oczekuje się, że jego intensywność osiągnie szczyt na przełomie grudnia i stycznia 2021. Australijskie Bureau of Meteorology przewiduje, że La Nina do neutralnych warunków zbliży się późnym latem lub wczesną jesienią. Z kolei w najnowszej aktualizacji wydanej przez Centrum Prognoz Klimatu NOAA i Międzynarodowy Instytut Badawczy ds. Klimatu i Społeczeństwa podano 95% prawdopodobieństwo, że La Nina będzie się utrzymywać do marca 2021 roku.

Anomalia La Nina na wschodnim Pacyfiku. Ujemna temperatura wody powierzchniowej, 27 grudnia 2020

La Nina wpłynie na pogodę w 2021 roku, jakie zjawiska pogodowe przyniesie

Wpływ La Nina na pogodę

La Nina to tylko jeden z wielu czynników wpływających na pogodę. Inne przykłady to dipol Oceanu Indyjskiego, oscylacja Maddena-Juliana i południowy tryb roczny. Dlatego prognozowanie spodziewanych skutków La Nina może być złożone. Siła samego zjawiska La Nina również niekoniecznie koreluje ze skalą zmian opadów deszczu lub temperatur. Żadne dwa wydarzenia La Nina (lub El Nino) nigdy nie są takie same. Prognozy sezonowe, które uwzględniają wszystkie czynniki klimatyczne, w tym La Nina, dostarczają pełniejszego obrazu przewidywanych globalnych i regionalnych wzorców klimatycznych. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z najnowszą prognozą sezonową dostępną w krajowych służbach meteorologicznych lub hydrologicznych (NMHS), regionalnych ośrodkach klimatycznych (RCC) lub regionalnych forach prognoz klimatycznych (RCOF) w celu uzyskania porady na temat prognoz pogody na nadchodzący sezon. WMO opracowuje Globalną Sezonową Aktualizację Klimatu (GSCU), opartą na szeregu globalnych modeli prognoz sezonowych prowadzonych przez centra akredytowane przez WMO na całym świecie. Aktualizacja ma służyć jako wytyczne, nie stanowi oficjalnej prognozy dla żadnego regionu ani kraju.

Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów na świecie związana ze zjawiskiem La Nina, za okres, od stycznia, do marca 2021

la Nina przetrwa i wpłynie na pogodę w 2021 roku, najnowsza prognoza

Najnowsza prognoza GSCU WMO wydana w grudniu wskazuje te obszary, w których mogą wystąpić anomalie temperatury lub opadów w ciągu najbliższych trzech miesięcy (styczeń, luty i marzec). Jednym z najważniejszych sygnałów podkreślonych w GSCU jest sygnał opadów deszczu na Pacyfiku poniżej normalnego poziomu. Region ten doświadczył już znacznego deficytu opadów w ciągu ostatnich kilku miesięcy i istnieją obawy dotyczące skutków suszy. W niektórych rejonach Azji Środkowej, południowej Ameryce Północnej i części Ameryki Południowej również istnieje zwiększone prawdopodobieństwo opadów poniżej normy. Każdy z tych wzorców jest uważany za klasyczny wpływ La Nina.

Tymczasem w Australii, zwłaszcza wzdłuż wschodniego wybrzeża, gdzie ostatnio doszło do poważnych powodzi, prognozowane są bardziej wilgotne niż przeciętne warunki. Również w zachodnim równikowym rejonie Pacyfiku i Ameryce Środkowej opady deszczu przekraczają średnią.

Schemat występowania zjawiska La Nina

Jednak nie wszystkie obszary są tak wyraźnie zgodne z typowym wzorem La Nina. Na przykład nie ma silnego sygnału widocznego w południowej Afryce, gdzie zazwyczaj występują wilgotniejsze warunki panujące w okresie występowania La Nina.

Prognozowana anomalia opadów w południowo wschodniej Azji za okres, od grudnia do lutego 2021

Jaki jest wpływ La Nina na pogodę w Polsce i na świecie

Oczekuje się, że w Azji Południowej w ciągu najbliższych trzech miesięcy wystąpi typowa pogodowa związana z La Nina, z wilgotniejszymi niż przeciętnymi warunkami panującymi w większości regionu, zwłaszcza na Filipinach, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powodzi i osunięć ziemi.

Tymczasem wpływ La Nina na warunki pogodowe w Europie w tym w Polsce jest znikomy lub praktycznie nie występuje. Z prognozy WMO wynika, że istnieje 10-40% prawdopodobieństwo opadów poniżej lub powyżej normy w Polsce, za okres, od stycznia do marca 2021 roku.

Co ciekawe, zapowiedź trwania La Nina jest wbrew prognozie niemieckich fizyków, którzy zapowiadali  El Nino. Mimo początkowych sukcesów ich modelu, teraz muszą przyznać się do gorzkiej porażki.

DobraPogoda24, WMO


Komentarze
Wiola

Pocieszające, że ma więcej padać w Australii, to może nie będzie powtórki olbrzymich pożarów

30 grudzień 2020 - 15:44
Odpowiedz