| |
Zagrożenie!
Wiemy co dalej z zimą. Prognozy do końca lutego są jednoznaczne. Silny wir polarny namieszał

Wiemy co dalej z zimą. Prognozy do końca lutego są jednoznaczne. Silny wir polarny namieszał

Trwa ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. W tym sezonie nie brakuje dni z opadami śniegu, ale okresów z trwalszą pokrywą śnieżną i przechodzącymi śnieżycami na nizinach było niewiele. Sytuacja wygląda lepiej w górach oraz w rejonach podgórskich, gdzie nadal możemy mówić o prawdziwej zimie i generalnie dość udanym sezonie zimowym w Polsce. Prognozy na pozostałe dni lutego 2022 nie napawają jednak optymizmem miłośników zimy. Nic nie wskazuje na to, aby ten miesiąc miał się w dalszej części okazać chłodny i bardzo zimowy. Silna cyrkulacja strefowa związana z aktywnym Atlantykiem na to nie pozwoli, choć oczywiście zdarzą się nieliczne dni z ochłodzeniem i czasami opadami śniegu.

Silny wir polarny sprzyja aktywnej cyrkulacji strefowej i brakiem prawdziwej zimy, 15 lutego 2022

Czy zima wróci do Polski w lutym 2022, prognozy wiru polarnego

W odróżnieniu od poprzedniego sezonu zimowego, gdy doszło do rozbicia wiru polarnego, w tym sezonie wir ma się świetnie. Jest silny i do końca lutego nie widać większych zmian. Próby jego rozbicia w tym sezonie spełzły na niczym. Ten bardzo rozległy obszar zimnego powietrza otaczający polarne regiony Ziemi trzyma w ryzach zimne powietrze współdziałając z jego odpowiednikiem w troposferze. Owszem zdarzały się w tym sezonie ponadnormatywne opady śniegu na niskich szerokościach geograficznych półkuli północnej, w tym Grecji i Turcji, ale wszystkie te okresy były krótkotrwałe. Zupełnie inaczej to wygląda w czasie rozbicia wiru polarnego, gdy chaotyczne i nieprzewidywalne jęzory zimnego powietrza mogą nagle zejść w niższe szerokości i zablokować się na dłużej, jak w zeszłym roku w Teksasie.

O prawdziwej zimie możemy zapomnieć. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 13 lutego 2022

Pogoda do końca lutego 2022, czy zima wróci do Polski, prognoza temperatury do 13 lutego 2022

Wir polarny w najbliższych tygodniach nadal ma być silny, a to oznacza, że nie ma co oczekiwać powrotu długotrwałego siarczystego mrozu i trwalszej pokrywy śnieżnej na nizinach. Co najwyższej będą się zdarzać krótkie incydenty, jak ten najbliższy w weekend, gdy znowu na południu Polski pojawi się dwucyfrowy mróz. W przyszłym tygodniu temperatury nadal będą utrzymywać się powyżej normy, a miejscami ponownie zanotujemy powyżej 10 st. C. O ujemne temperatury będzie trudno nawet w nocy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie między 14-20 lutego 2022

Czy zima w lutym 2022 wróci do Polski, prognoza temperatury do 20 lutego 2022, silny wir polarny

Dodatni indeks Oscylacji Północnoatlantyckiej i Oscylacji Arktycznej w kolejnych tygodniach nadal ma się utrzymywać, a tym samym czeka nas przewaga łagodnych temperatur zapewnianych przez dominację cyrkulacji strefowej. Potwierdzają to bardzo wyraźnie najnowsze bieżące prognozy.

Prognozowane wiązki wielu modeli z prawdopodobieństwem temperatury dla Łodzi do 20 lutego 2022. Wykres meteologix

Prognoza temperatury w Polsce, do 20 lutego 2022, czy zima ze śniegiem i mrozem wróci na ferie

Krótko mówiąc, nasze prognozy długoterminowe zapowiadające luty, jako miesiąc ciepły sprawdzą się co do joty. Aktualnie pierwszą dekadę tego miesiąca zamykamy z bardzo wysoką anomalią na poziomie ponad 3,4 st. C. powyżej normy wieloletniej. W drugiej dekadzie ta anomalia nie zostanie mocno zredukowana, aczkolwiek pojawi się ryzyko kolejnej bardzo silnej wichury.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 21-27 lutego 2022

Pogoda do końca lutego 2022, silny wir polarny, czy mroźna zima wróci do Polski, prognoza temperatury do 27 lutego 2022

Mimo, że oczekujemy kontynuacji przewagi ciepłych dni w lutym, to do wiosny, a nawet w kwietniu, będą się jeszcze zdarzać incydenty związane z zimą. Ma mieć to związek z naturalnym rozbiciem i początkiem zanikania wiru polarnego w marcu. Od tego terminu musi minąć co najmniej 10-20 dni, abyśmy odczuli zmiany na powierzchni. W tym okresie przejściowym, będą się zdarzać adwekcje chłodnego powietrza z północy. Mogą zatem wracać przymrozki i okresami opady śniegu i krupy śnieżnej. Ten proces będzie kluczowy, gdyż może nam przynieść niebezpieczne przymrozki już w sezonie wiosennej wegetacji. Wiele na to wskazuje, że takie dni pojawią się nawet w kwietniu, choć tylko przez jego część.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!