| |
Zagrożenie!
Potężne wichury i burze w prognozach. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Znowu będą zniszczenia

Potężne wichury i burze w prognozach. Wiatr w Polsce przekroczy 100 km/h. Znowu będą zniszczenia

Z wielkim zaangażowaniem śledzimy najnowsze prognozy wichury, jaka w Polsce ma uderzyć w przyszłym tygodniu. Niestety, aktualne wyliczenia nadal potwierdzają silny, miejscami niszczący wiatr około 17-18 lutego 2022 (+/- 1 dzień). Powtarzalność prognoz, ogólny zarys sytuacji barycznej nad Europą i Atlantykiem oraz coraz częstsze potwierdzenie tej prognozy przez główne modele numeryczne sugerują rosnące ryzyko wystąpienia wichury. Kwestią otwartą pozostaje prędkość maksymalnych porywów wiatru w poszczególnych regionach kraju oraz dokładny termin wystąpienia wichury. Wiele jednak wskazuje na to, że wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 100 km/h. W Polsce oznacza to spore ryzyko strat i zagrożenia dla życia. Sprawdźmy najnowsze mapy z prognozą wiatru.

Możliwa wichura w Polsce. Aktualnie prognozowane porywy wiatru, 17 lutego 2022. Model GFS

Wichura w Polsce, najnowsza prognoza wiatru, 17-18 lutego 2022

Wygląda na to, że zaklinanie rzeczywistości nic nam nie da. Od potencjalnej bardzo silnej wichury dzieli nas około 7-8 dni, a to w prognozach z wyraźnym zarysem sytuacji barycznej oznacza, że faktycznie jest coś na rzeczy. Jeśli nic nieoczekiwanego się nie zmieni, zwłaszcza potencjalna trajektoria głębokiego niżu nad Atlantykiem, to kolejny raz przewidzimy wichurę w Polsce z dużym wyprzedzeniem.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce. Możliwe porywy wiatru, 17 lutego 2022. Model ECMWF

Rośnie ryzyko potężnej wichury w Polsce, 17-18 lutego 2022. Najnowsza prognoza ECMWF i GFS

Jak możemy przekonać się powyżej, do konsekwentnych prognoz europejskiego modelu ECMWF zaczyna z opóźnieniem coraz częściej dołączać model amerykański GFS. To akurat w ogóle nas nie dziwi, bo tak prędzej czy później dzieje się zawsze. Krótko mówiąc, model europejski zazwyczaj przewiduje 2-3 dni wcześniej dane zjawiska w prognozach długoterminowych. Mamy więc utrzymywanie powtarzalności prognoz, co wskazuje, że wichura wystąpi. Pozostaje pytanie, kiedy dokładnie uderzy silny wiatr i z jaką prędkością oraz czy główna oś silnego wiatru przejdzie przez Polskę, a może kraje naszych sąsiadów.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 18 lutego 2022

Prognoza wichury w Polsce, 17-18 lutego 2022, najnowsze mapy wiatru

Przyczyną kolejnej potężnej wichury w Europie ma być rozwinięcie bardzo silnego prądu strumieniowego przemieszczającego się znad Atlantyku w głąb Starego Kontynentu. Silny przepływ powietrza, będzie sprzyjał formowaniu się olbrzymiego niżu nad Atlantykiem. Aktualne prognozy wskazują, że ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 950 hPa. Obecne prognozy bardzo przypominają sytuację z wichurą, jaką przyniósł niż Nadia.

Wstępnie prognozowane położenie niżu w Europie, noc 17/18 lutego 2022

Potężne wichury i burze w prognozach w Polsce, mapy wiatru 17-18 lutego 2022

Prognozy od wielu dni konsekwentnie wyliczają powstanie niżu nad Atlantykiem i jego przemieszczenie nad Skandynawię i dalej nad Rosję. I teraz nasuwa się pytanie, czy będzie to jeden głęboki niż, który wywoła olbrzymi gradient ciśnienia między jego centrum, a wyżem znad południowo zachodniej Europy, a może rozwinie się kilka ośrodków niżowych lub niż wtórny. To ma kolosalne znaczenie dla ostatecznych maksymalnych porywów wiatru w Polsce. Dodajmy, że z niżem lub ośrodkami niżowymi będą związane fronty atmosferyczne, które przyniosą miejscami opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej. Możliwe będą również burze z liniowymi formacjami szkwałowymi. To właśnie w ich rejonie wiatr może być najsilniejszy.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce. Przewidywane porywy wiatru, 18 lutego 2022. Model ECMWF

Wichury i burze w Polsce, możliwy bardzo silny wiatr, prognozy na mapach, 17-18 lutego 2022

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i bardzo ciekawa. Będziemy informować na bieżąco w kolejnych prognozach o przewidywanych porywach wiatru. Oczywiście liczymy na to, że prognozy złagodnieją lub wichura nie pojawi się w Polsce ze względu na nieoczekiwaną zmianę trajektorii niżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!