| |
Zagrożenie!
Niż Daniel uderzy w Polskę. Wichura przekroczy 100 km/h. Mamy dokładną prognozę wiatru

Niż Daniel uderzy w Polskę. Wichura przekroczy 100 km/h. Mamy dokładną prognozę wiatru

Pogoda w Polsce nadal będzie dynamiczna, bo przejściowo odblokowała się cyrkulacja strefowa, a to oznacza, że ośrodki niżowe jeden za drugim ze strefami frontowymi przejdą przez nasz kraj. Pierwszy niż przyniesie nasilenie wiatru i śnieżycę przechodzącą w opady deszczu ze śniegiem już najbliższej doby 30.11/01.12, a drugi niż Daniel również przyniesie opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem, ale spodziewamy się rozwinięcia wichury. Miejscami będzie niebezpiecznie, gdyż wiatr przekroczy 100 km/h i może powodować szkody. Sprawdźmy na mapach pogodowych dokładną prognozę wichury, niemal godzina po godzinie.

Prognozowane położenie niżu Daniel niosącego wichurę i opady, noc 1/2 grudnia 2021

Wichura Daniel uderzy w Polskę, mamy dokładną prognozę wiatru 1/2 grudnia 2021

Wichura Daniel uderzy w Polskę

Po przejściu niżu Krystian, w nocy 1/2 grudnia 2021 Polska dostanie się w zasięg dość głębokiego niżu Daniel. Jego centrum będzie wtedy nad południowym Bałtykiem w pobliżu Pomorza Zachodniego. Ciśnienie w centrum niżu spadnie poniżej 973 hPa, a w tym czasie na krańcach Podkarpacia w Bieszczadach będzie wynosić około 1000 hPa. Poziomy gradient ciśnienia przekroczy więc 27 hPa, a to przełoży się na wzrost prędkości wiatru. Wichura w nocy ze środy na czwartek 1/2.12 najpierw uderzy na zachodzie Polski oraz w rejonach podgórskich. Najsilniej powieje w Sudetach, gdzie wiatr może przekroczyć 140 km/h. Silny wiatr spodziewany jest również w województwie lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 03:00, 2 grudnia 2021

Wichura Daniel w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 1-2 grudnia 2021

Wichura Daniel w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 07:00, 2 grudnia 2021

Wichura uderzy w Polsce, niż Daniel, prognoza wiatru 1-2 grudnia 2021

W ciągu dnia wichura będzie się przesuwać przez środkowy pas Polski na wschód kraju wraz z przemieszczaniem się niżu Daniel, jednocześnie wiatr zacznie się nasilać również nad morzem wzdłuż wybrzeża. Z upływem popołudnia i wieczorem wiatr na wschodzie kraju zacznie słabnąć.

Prognoza porywów wiatru w Polsce, godzina 14:00, 2 grudnia 2021

Prognoza wiatru w Polsce, wichura niż Daniel 2 grudnia 2021

Dodatkowym czynnikiem napędzającym rozwój niżu i jego dość szybkie przemieszczenie, będzie obecność prądu strumieniowego. Jego oś znajdzie się dokładnie nad Polską.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 2 grudnia 2021

Wichura w Polsce, 1-2 grudnia 2021, prognoza wiatru niżu Daniel, prąd strumieniowy nad Polską

Generalnie w czasie przejścia wichury związanej z niżem Daniel, wiatr najsilniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach na Śnieżce może przekroczyć 140 km/h. Nad morzem porywy wiatru mogą dochodzić do około 90-105 km/h, na zachodzie Polski oraz w pasie środkowym po wschodnie dzielnice, do 65-90 km/h, początkowo na zachodzie w woj. lubuskim, na zachodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska być może lokalnie 95-100 km/h.

Szczegółowa prognoza porywów wiatru w czasie przejścia wichury związanej z niżem Daniel w Polsce, między 1-2 grudnia 2021. Prognoza modelu ICON

Jesteśmy kilkadziesiąt godzin przed uderzeniem wichury, dlatego możliwa jest jeszcze korekta obszaru najbardziej narażonego na silny wiatr. Apelujemy o uprzątniecie tarasów i balkonów. Unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Należy się liczyć z wystąpieniem szkód materialnych i przerw w dostawie energii elektrycznej. W kolejnej prognozie przedstawimy najnowsze wyliczenia numeryczne.

Aktualizacja godzina 10:05, 1 grudnia 2021

Prognoza wichury została zaktualizowana. Wiatr obejmie większy obszar kraju i powieje silniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

O ile dobrze pamiętam, to będzie to już 3 wichura w tym sezonie jesienno-zimowym w Polsce?

30 listopad 2021 - 11:15
Odpowiedz