| |
Zagrożenie!
Wichura spowoduje zniszczenia w Polsce. Nadchodzi groźny niż Daniel. Mamy najnowszą prognozę wiatru

Wichura spowoduje zniszczenia w Polsce. Nadchodzi groźny niż Daniel. Mamy najnowszą prognozę wiatru

Analizujemy prognozę wichury, jaka zbliża się do Polski. Będzie ona związana z przejściem głębokiego niżu Daniel. Wiatr miejscami może być bardzo silny, lokalnie osiągnie nawet 100 km/h. Wichura będzie powodować zniszczenia i może stanowić zagrożenie dla życia. Strefa silnego wiatru uderzy w Polskę w nocy 1/2 grudnia 2021. Tuż przed falą wiatru sprawdzamy najnowsze prognozy wichury. Dysponujemy już aktualnymi mapami wiatru z wyliczeniami numerycznymi, czyli najbardziej wiarygodnymi prognozami na dosłownie godziny przed uderzeniem wiatru. Sprawdźmy, gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Prognozowana maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce w czasie przejścia niżu Daniel

Groźna wichura w Polsce, uderzy niż Daniel. Najnowsza prognoza wiatru, 1/2 grudnia 2021

Wichura uderzy w Polsce. Silny wiatr przyniesie niż Daniel

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych widzimy, że centrum niżu Daniel z szeroką strefą frontową znajduje się w rejonie Szwecji. Najbliższej nocy przesunie się w pobliże polskiego zachodniego wybrzeża, jednocześnie nadal się pogłębiając.

Pozycja niżu Daniel o godzinie 09:15, 1 grudnia 2021

Wichura związana z niżem Daniel uderzy w Polsce, najnowsza prognoza wiatru 1/2 grudnia 2021

Najnowsza prognoza wiatru względem wyliczeń poprzednich jest groźniejsza. Porywy wiatru mają być silniejsze i obejmą większy obszar kraju. Wynika to z faktu prognozowanego większego spadku ciśnienia w centrum niżu. Aktualne wyliczenia wskazują na możliwy spadek ciśnienia nawet do 968 hPa, jednocześnie na krańcach południowych Polski w Bieszczadach ciśnienie ma oscylować na poziomie 1000 hPa. Gradient poziomy ciśnienia wyniesie więc ponad 30 hPa. Dodatkowo rozwój niżu będzie napędzany przez obecność prądu strumieniowego nad Polską. To wymusi silną wichurę nad Polską.

Prognozowane położenie niżu Daniel w nocy 1/2 grudnia 2021

Prognoza wichury w Polsce, niż Daniel, 1-2 grudnia 2021, mapy wiatru

Niż dość szybko między 1/2 grudnia, z zachodu na wschód przesunie się w pobliżu Polski. Daniel będzie się kierował nad Rosję, ale jego największy rozwój będzie mieć miejsce właśnie w pobliżu polskiego wybrzeża. Silnym porywom wiatru, będą miejscami towarzyszyć opady śniegu i deszczu ze śniegiem, głównie na północy Polski, zwłaszcza w woj. pomorskim i warmińsko mazurskim.

Prognozowane położenie niżu Daniel, noc 2/3 grudnia 2021

Wichura w Polsce, najnowsza prognoza porywów wiatru, mapy wiatru niż Daniel

Prognoza porywów wiatru. Wichura Daniel

Fala silnego wiatru nasunie się do zachodniej Polski w nocy ze środy na czwartek 01/02.12. Najpierw wichura obejmie województwo lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i częściowo dolnośląskie, a następnie zacznie się przesuwać w kierunku kujawsko pomorskiego, częściowo łódzkiego i pomorskiego. Wiatr nasili się również w górach oraz  rejonach podgórskich.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 04:00, 2 grudnia 2021

Prognoza wichury Daniel w Polsce, mapy wiatru, 2 grudnia 2021

W kolejnych godzinach wichura nadal będzie się przesuwać z zachodu na wschód i północny wschód Polski, w kierunku woj. warmińsko mazurskiego, podlaskiego i częściowo mazowieckiego. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 08:00, 2 grudnia 2021

Prognoza wichury w Polsce, niż Daniel, najnowsze mapy wiatru

Po południu i wieczorem w czwartek 02.12, wichura zacznie stopniowo słabnąć. Najdłużej silny wiatr utrzyma się na północnym wschodzie Polski.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 2 grudnia 2021

Wichura w Polsce, 2 grudnia 2021, uderzy niż Daniel, prognoza wiatru

Najnowsza prognoza wichury wskazuje, że wiatr najsilniej powieje na wybrzeżu wzdłuż morza, gdzie porywy wiatru miejscami mogą osiągnąć nawet 100-110 km/h. Silny wiatr spodziewany jest również w górach, zwłaszcza wysoko w Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Całkiem prawdopodobne, że wiatr przekroczy tutaj 120-140 km/h. W głębi wymienionych województw, wiatr w porywach może osiągać do około 70-95 km/h, a więc będzie stanowił zagrożenie dla życia i mienia. Uważajcie na siebie, unikajcie parkowania samochodów pod drzewami. To już 3 wichura w tym sezonie jesienno-zimowym w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zenek

Dzięki za prognozę, już sprzątam taras. Takie porywy wiatru w Polsce to jednak są groźne. Pozdrawiam z Koszalina.

01 grudzień 2021 - 10:48
Odpowiedz
Roman

Może być niebezpiecznie szczególnie na wybrzeżu. W Niemczech na wybrzeżu wiatr osiągał 108-112 km/h, a teraz idzie do Polski. Chyba będzie podobnie.

01 grudzień 2021 - 21:17
Odpowiedz