| |
Zagrożenie!
Wiatr halny w Tatrach przekracza 170 km/h, najsilniej powieje w nocy. Powoduje szkody na Podhalu.

Wiatr halny w Tatrach przekracza 170 km/h, najsilniej powieje w nocy. Powoduje szkody na Podhalu.

Wiatr halny w Tatrach o sile huraganu przekracza dziś 170 km/h. Żywioł wyrządza szkody w Zakopanem i okolicach na Podhalu. Wiatr zerwał dach z domu w Kościelisku, a w centrum Zakopanego drzewo spadło na samochód - informuje Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Strażacy apelują do mieszkańców o niewychodzenie z domu, jeśli nie jest to konieczne i zwrócenie uwagi na to, co trzymamy na balkonach. Należy bezwzględnie zabezpieczyć luźne przedmioty mogące zostać porwane przez wiatr.

Silny wiatr halny w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu porywy wiatru przekraczają 170 km/h

Wiatr halny w Tatrach, szkody w Zakopanem na Podhalu, prognoza wiatru halnego 28-29 grudnia 2020

Zanotowane porywy wiatru na Kasprowym Wierchu, 28 grudnia 2020. o godzinie 10:20 wiatr osiągnął 48 m/s, czyli 172,8 km/h. Dane: IMGW

Porywyw iatru halnego na Kasprowym Wierchu, 28 grudnia 2020

Według prognoz, apogeum wiatru halnego w Tatrach jest przewidywane w nocy 28/29 grudnia 2020. Wówczas porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 180 km/h!

Prognozowane porywy wiatru w Tatrach i na Podhalu o godzinie 23:00. Model ICM UM

Wiatr halny w Tatrach, jakie porywy na Kasprowym Wierchu, prognoza pogody 28-29 grudnia 2020

Prognozowane porywy wiatru halnego w Tatrach w nocy 28/29 grudnia 2020, według słowackiego modelu Aladin o godzinie 24:00

Wiatr halny, prognoza, jaka prędkośc wiatru, 28-29 grudnia 2020

Do rekordowego wiatru halnego na Kasprowym Wierchu będzie bardzo daleko.

Silny wiatr jest również prognozowany na południu województw dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Porywy wiatru na tym obszarze mogą miejscami osiągać 70-100 km/h. Na naszej stacji na południu Rzeszowa zanotowaliśmy dziś 28.12 blisko 75 km/h. Silny wiatr jest wywołany przez rozległy układ niżowy Hermine znad Wysp Brytyjskich. Powoduje on zwiększenie gradientu barycznego.

Początek wiatru halnego z powstawaniem charakterystycznego wału fenowego nad Tatrami uwieczniono z Głodówki

Z kolei Tatrzański Park Narodowy informuje w komunikacie, że na szlakach zalega niewielka warstwa mokrego śniegu i jest bardzo ślisko. Miejscami występują oblodzenia, a wyżej położone szlaki mogą być nieprzetarte. W Tatrach powyżej 1600 metrów obowiązuje ogłoszony przez TOPR, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Trzeba uważać na stromych lub ekstremalnych stokach.

Powalone drzewa na drodze do Morskiego Oka

Z uwagi na aktualne warunki meteorologiczne odradzamy wędrówki po górach.

DobraPogoda24, IMGW, KPPSP w Zakopanem, TOPR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!