| |
Zagrożenie!

Jaki jest historyczny rekord wiatru halnego na Kasprowym Wierchu?

W nocy z 9/10 lutego 2016 roku, wiatr halny na Kasprowym Wierchu rozpędził się do 187.3 km/h, a w Zakopanem do ponad 110 km/h. Był to najsilniejszy wiatr na Podhalu od czasu pamiętnego epizodu, jaki miał miejsce w 2013 roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas na Kasprowym Wierchu zanotowano maksymalnie 176.5 km/h. Nieoficjalnie mówi się, że na Hali Gąsienicowej porywy wiatru mogły być silniejsze. Warto zauważyć, że halny w podanym okresie był jednym z najsilniejszych, ale nie najsilniejszym w historii pomiarów. 

Rekordowy halny wystąpił 6 maja w 1968 roku. O tym zjawisku po latach opowiedział Apoloniusz Rajwa, przewodnik tatrzański i geograf, który pracował wtedy w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu.

„Nie był to typowy halny. Na halny bowiem nałożył się tzw. niskotroposferyczny prąd strumieniowy. W troposferze występują wiatry o bardzo dużych prędkościach. Zaczęło się od typowego halnego, który wiał z prędkością w porywach do 30 - 50 m/s. Następnego dnia niskostrumieniowy prąd zszedł na wysokość szczytów tatrzańskich. Od godziny 16 do 18 średnia prędkość wiatru wynosiła ponad 60 metrów na sekundę. Ta wartość była już ostatnią, którą rejestrował anemograf. Miał jednak pewną tolerancję. Dodatkowo, mieliśmy jednak jeszcze ręczny anemograf. Z moich cogodzinnych obliczeń wynikało, że największa prędkość wiatru wyniosła wówczas 80 metrów na sekundę, czyli 288 km na godzinę. To jest najsilniejszy wiatr zarejestrowany dotąd w Tatrach Polskich i Słowackich. Gdy wychodziłem dokonać pomiaru na taras, trzymałem się rękami metalowej poręczy, żeby mnie nie zwiało. Dodatkowo przywiązałem się liną taternicką do kaloryfera. Wiatr był tak silny, że nad obserwatorium latały kamienie wielkości pięści. Porwało również deski o długości 5 metrów, zgromadzone na budowę wyciągu krzesełkowego na Goryczkowej. Wiatr przerzucił je wszystkie do Gąsienicowej. W pewnym momencie z okna zaobserwowałem, że wiatr zrobił trąbę wodną. Wyssał część wody z jednego ze stawków na Gąsienicowej. Trąba leciała na zachodnią ścianę Kościelca i tam się roztrysnęła” – wspominał A. Rajwa na łamach portalu naszkasprowy.pl

Halny stulecia

Poniżej porównanie rozmieszczenia ośrodków barycznych. Pierwsza mapa przedstawia renealizę dla 6 maja 1968 r., a druga dla 25 grudnia 2013 roku.

Układ baryczny, halny stulecia

Silny w Tatrach, 2013 rok

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!