| |
Zagrożenie!
Wczesna zima pojawi się nie tylko w Polsce. Śnieżyce i burze śnieżne uderzą w Europie w wielu krajach

Wczesna zima pojawi się nie tylko w Polsce. Śnieżyce i burze śnieżne uderzą w Europie w wielu krajach

Pogoda. Przed nami bardzo dynamiczna pogoda na przełomie listopada i grudnia 2021. Wczesna zima z opadami śniegu, w tym pierwsze śnieżyce i coraz częstszy mróz pojawi się nie tylko w Polsce, ale zimowe akcenty zostaną również zanotowano w Europie  wielu innych krajach. Będą możliwe w tym czasie również burze śnieżne. Prawdziwa zima już zagościła już w Skandynawii, Alpach, Pirenejach oraz w północno zachodniej Rosji. Mróz w Europie zbliża się do -30 st. C. Najbliższe dni przyniosą opady śniegu i powiew zimy na znacznie większym obszarze Europy.

Atak zimy, śnieżyce, burze śnieżne w Polsce i Europie na przełomie listopada i grudnia 2021

Opady śniegu w Europie od Rosji i Skandynawii po Hiszpanię

Ostatnie dni listopada i początek grudnia upłynie nam w Europie pod znakiem zmiany kierunku cyrkulacji powietrza. Niże przemieszczające się znad Atlantyku przez Skandynawię zaczną nurkować z północnego Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie po Morze Śródziemne. W chłodnym powietrzu da to impuls do pogłębienia cyklogenezy, a tym samym wzmocnienia ośrodków niżowych. Po nabraniu wilgoci zaczną się przesuwać na północny wschód, zgodnie z torem niżów genueńskich. Na swej drodze w wielu miejscami przyniosą pierwsze opady śniegu, w tym również śnieżyce, burze śnieżne i zamiecie.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 24 listopada 2021

Pokrywa śnieżna w Europie, gdzie leży śnieg 24 listopada 2021

Aktualne dane meteorologiczne wskazują, że śnieg w Europie występuje w Skandynawii, północno zachodniej Rosji, a także w Alpach, Pirenejach, Karpatach w Rumunii i miejscami w Hiszpanii. Resztki śniegu po pierwszych opadach śniegu występują również miejscami na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Estonii. Obszar występowania opadów śniegu w Europie w najbliższych dniach, będzie się rozszerzał. Śnieżyce są prognozowane, zwłaszcza między 26-27 i 28-30 listopada 2021. W tym czasie śnieg spadnie w Polsce. Miejscami może go być sporo, jak na pierwsze opady w sezonie.

Prognozowane prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu w Europie, 29 listopada 2021

Opady śniegu, śnieżyce i mróz w Polsce i Europie. Burze śnieżne, przełom listopada i grudnia 2021

Jak widać, opady śniegu mają szansę sięgnąć również północno zachodnie krańce Afryki. Ryzyko wystąpienia śniegu na znacznym obszarze Europy w ostatnich dniach listopada i na początku grudnia jest wysokie, miejscami osiąga 60-100%. Śnieg w tym czasie spadnie m.in. we Francji, Niemczech, Szkocji, Alpach, Włoszech, Czechach, Austrii, Słowenii, Słowacji, Polsce, Litwie, a także na Bałkanach oraz w Skandynawii i Rosji. Akcenty zimowe obejmą więc spory obszar Europy. To będzie jeden z najwcześniejszych powiewów zimy w Europie w ostatnich latach.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 30 listopada 2021

Pogoda. Burze śnieżne, śnieżyce i mróz na przełomie listopada i grudnia 2021 w Polsce i Europie

Prognozowany atak zimy w Europie spowoduje miejscami problemy na drogach, autostradach i liniach kolejowych. Ciężki śnieg może lokalnie powodować również przerwy dostawie energii elektrycznej.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 1 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu i mrozu w Polsce i Europie od 24 listopada, do 1 grudnia 2021

Nasuwa się pytanie, czy zima będzie kontynuowana w trakcie grudnia w Polsce? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w kolejnej najnowszej prognozie długoterminowej na pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!