| |
Zagrożenie!
Zima coraz bliżej Polski. Przejdzie kilka śnieżyc. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie śnieg

Zima coraz bliżej Polski. Przejdzie kilka śnieżyc. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie śnieg

Zima w Polsce w ostatnich dniach listopada pojawi się w wielu regionach. Jej powiew przyniesie nie jedna, a kilka śnieżyc. Sprawdźmy, kiedy i gdzie spadnie śnieg. Pierwsza przejdzie przez Polskę z południa na północny wschód 26/27 listopada, a druga jest spodziewana z 28/29 listopada. W tym przypadku śnieg spadnie głównie na zachodniej i północnej połowie kraju. Obszar możliwych opadów śniegu nadal jednak ulega zmianom, ale pewne jest, że miejscami spadnie nawet 5-20 cm śniegu. Trzecia śnieżyca jest spodziewana na południowym wschodzie około 29/30 listopada. Przy takiej ilości mokrego śniegu na drogach warunki będą trudne. Lokalnie będzie możliwy paraliż. Krótko mówiąc, nic już nie zatrzyma powiewu zimy w listopadzie, jaki zbliża się do Polski.

Zima zbliża się do Polski, powiew zimy w listopadzie 2021. Gdzie i kiedy spadnie śnieg

Śnieżyce w Polsce przyniosą niże z południa Europy

Do Polski zaczęła napływać chłodniejsza masa powietrza, która w najbliższych dniach dotrze również na południe Europy w tym do Hiszpanii i północno zachodnich krańców Afryki. Na tym obszarze utworzy się pochylnia adwekcji zimnego powietrza z północy, która da impuls do ruszenia głębokiej cyklogenezy w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Na tym obszarze powstaną doskonałe warunki do tworzenia ośrodków niżowych. Pierwszy z nich już powstał, a następnie się pogłębi w rejonie Genui w pobliżu Włoch.

Prognozowane położenie niżu zbliżającego się do Włoch 25/26 listopada 2021

Zima w listopadzie 2021 w Polsce. Przejdą śnieżyce, wiemy gdzie spadnie śnieg

Niż ten w ciągu następnej doby zacznie się kierować na północny wschód Europy w stronę Polski. Od jego ostatecznej trajektorii zależy, gdzie pojawi się śnieg między 26/27 listopada.

Prognozowane położenie niżu w nocy 26/27 listopada 2021, model ECMWF

Śnieżyce przejdą przez Polskę. Zima ze śniegiem i śnieżycami uderzy, 26-27-29 listopada 2021

Aktualnie model GFS przewiduje w tym czasie centrum niżu nieco bardziej przesunięte na zachód, a tym samym obszar możliwych opadów śniegu ma być inny względem modelu ECMWF.

Prognozowane położenie strefy opadów śniegu i centrum niżu nad Polską, 26/27 listopada 2021, model GFS

Zima w Polsce uderzy w listopadzie 2021. Gdzie spadnie śnieg

Według europejskiego modelu, śnieżyca w tym czasie przejdzie na obszarze, od Opolszczyzny, Śląska i częściowo Małopolski przez centrum, Mazowsze po Podlasie. Model GFS przesuwa zasięg tych opadów bardziej na zachód również w kierunku Dolnego Śląska. Obie te prognozy ulegną jeszcze korektom. 

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 26/27 listopada, model ECMWF

Śnieżyca w Polsce, 26/27 listopada 2021, prognoza opadów śniegu

W tym czasie miejscami może spaść nawet 5-20 cm świeżego mokrego śniegu.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 27 listopada 2021

Pogoda w Polsce, gdzie spadnie śnieg w listopadzie 2021

Druga listopadowa śnieżyca w Polsce

Obszar zatoki niżowej rozciągający się od Skandynawii po południową Europę, będzie w kolejnych dniach nadal sprzyjał adwekcji chłodniejszego powietrza i powstawaniu nowych ośrodków niżowych. Będą one kierować się ze strefami opadów śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem w pobliże Polski, z tendencją do przechodzenia głównie w śnieg. Druga śnieżyca jest prognozowana między 28/29 listopada. Również w tym przypadku zasięg wystąpienia opadów śniegu jeszcze może ulec zmianie w prognozach. Obecnie śnieżyca jest prognozowana, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju oraz na północy.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 28/29 listopada 2021 w pierwszej części nocy

Śnieżyca w Polsce, gdzie spadnie śnieg 28/29 listopada 2021. Najnowsza prognoza opadów śniegu

Model GFS obecnie nieco inaczej prognozuje obszar opadów śniegu w tym terminie w Polsce.

Powiew zimy w Polsce, gdzie spadnie śnieg listopad 2021

Śnieg do końca listopada popada niemal w całej Polsce

Na tym nie koniec atrakcji ostatnich dni listopada, bo trzecia śnieżyca w Polsce jest prognozowana około 29/30 listopada, ale tym razem na południowym wschodzie Polski, gdzie poprzednie fale śnieżyc mają ten obszar omijać, zwłaszcza na Podkarpaciu. Początkowo są tutaj prognozowane opady deszczu i deszczu ze śniegiem, później zacznie padać śnieg wraz ze spadkiem temperatury. 

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 29 listopada 2021

Uderzenie zimy w Polsce. Gdzie spadnie śnieg, kiedy będą śnieżyce 26-27-28-29-30 listopada 2021

Jak widać, spore zamieszanie pogodowe nas czeka w ostatnich dniach listopada. Śnieg popada niemal w całym kraju. Miejscami zdoła powstać pokrywa śnieżna, która będzie mieć tendencję do topnienia.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 30 listopada 2021

Pogoda do końca listopada 2021 w Polsce. Gdzie spadnie śnieg i będzie biało, czy będą śnieżyce

Z uwagi na nieprzewidywalną trajektorię ośrodków niżowych z południa, miejscami powyższa prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce może być zawyżona lub zaniżona, ale generalnie wskazuje ona na pewność, co do wystąpienia opadów śniegu. Mokry śnieg może powodować pierwsze w tym sezonie problemy na drogach. Drogowcy muszą być czujni, bo w tym sezonie wcześniej niż w ostatnich latach, będą musieli zadbać o odpowiednie utrzymanie przejezdności dróg. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o najświeższych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!