| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Europie. Temperatura spadła do blisko -30 stopni. Coraz częstszy mróz w Polsce na przełomie listopada i grudnia

Silny mróz w Europie. Temperatura spadła do blisko -30 stopni. Coraz częstszy mróz w Polsce na przełomie listopada i grudnia

Mróz i śnieg w Europie w tym sezonie w różnych regionach kontynentu pojawił się wcześniej niż w poprzednich latach. Aktualny spadek indeksu NAO do wartości ujemnych umożliwia stopniowe wtargnięcie akcentów zimowych do kontynentalnej Europy. Zimne powietrze arktyczne, będzie co jakiś czas wdzierać się w głąb Europy powodując możliwość nie tylko występowania przymrozków i mrozu, ale również coraz częstszych opadów śniegu na przełomie listopada i grudnia. Silny mróz po raz pierwszy w Europie przyniósł spadek temperatury w tym sezonie do blisko -30 stopni C.

Prognozowany mróz w Europie, jaki może wystąpić między 24 listopada - 4 grudnia 2021

Silny mróz w Europie na przełomie listopada i grudnia 2021. Prognoza temperatury, od 23 listopada, do 3 grudnia 2021

W tym sezonie do tej pory największy mróz odnotowano w nocy z 22/23 listopada 2021 w Utsjoki Kevojarvi w Finlandii. W klatce meteorologicznej na wysokości 2m zanotowano -29 st. C. Przy gruncie z pewnością było poniżej -30 st. C.

Silny mróz w Europie, 23 listopada 2021

Silny mróz i śnieg w Europie. Największy mróz w tym sezonie, mróz na przełomie listopada i grudnia 2021

Silny mróz w Europie nadal występuje. Wartości poniżej -25/-20 st. C. to już niemal codzienność szczególnie w Skandynawii. W najbliższych dniach mróz poniżej -30 st. C. będzie możliwy na północy europejskiej części Rosji.

Mróz zanotowany w Europie minionej nocy 23/24.11. Dane: Ogimet

Mróz i śnieg w Europie, zanotowane temperatury. Pogoda na przełomie listopada i grudnia 2021

W kolejnych dniach utrzyma się obszar obniżonego ciśnienia rozciągający się od Arktyki przez Skandynawię przez środkową Europę po południowe i południowo zachodnie dzielnice Europy. Co jakiś czas mróz i przymrozki będą możliwe w różnych regionach kontynentu, ponadto będą możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza w Europie, 30 listopada 2021

Mróz i śnieg na przełomie listopada i grudnia 2021 w Polsce i Europie

Adwekcja zimnego powietrza będzie się utrzymywać w ostatnich dniach listopada i na początku grudnia, aczkolwiek miejscami przejściowo napłynie również łagodniejsze atlantyckie powietrze. Dobrze to oddaje prognoza temperatury na wysokości 1,5 km.

Prognozowana temperatura powietrza w Europie na wysokości 850 hPa, od 24 listopada, do 7 grudnia 2021

Przed nami więc epizody zimowe, jakie pojawią się na przełomie listopada i grudnia. Pogoda z jesieni przejdzie do przedzimia. O wszystkim, będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Pięknie :) Zima się rozkręca. Dawać siarczysty mróz i metr śniegu :)

24 listopad 2021 - 15:01
Odpowiedz
Vampirka

Ciagle jeszcze mam nadzieje, ze te straszliwe prognozy się nie sprawdza i nie będzie tego obrzydliwego śniegu ;((( dramat po prostu co się dzieje ;( gdzie to ocieplenie klimatu? GDZIE??!!!!

24 listopad 2021 - 16:35
Odpowiedz