| |
Zagrożenie!
W nocy cyklon przyniesie ulewy, śnieg i silny wiatr. Spadnie połowa miesięcznej sumy opadów. Będą podtopienia

W nocy cyklon przyniesie ulewy, śnieg i silny wiatr. Spadnie połowa miesięcznej sumy opadów. Będą podtopienia

Przed kolejnym większym ociepleniem w Polsce przypominającym wiosnę, w nocy czeka nas przejście nowej strefy frontowej z płytkim cyklonem Xhemile. Układ niżowy przyniesie ulewy, lokalnie śnieg, a także miejscami silny wiatr. Będą regiony, gdzie spadnie nawet połowa miesięcznej sumy opadów i dojdzie do podtopień. To tylko potwierdza, że luty zapisze się jako ekstremalnie ciepły i mokry. Sprawdźmy, w których regionach spadnie najwięcej deszczu.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 01:00, 24 lutego 2024

W nocy na 24 lutego 2024 cyklon przyniesie ulewy, śnieg i silny wiatr w Polsce, będą podtopienia

Obecnie nad Polską przechodzi strefa frontowa ze słabymi opadami deszczu rozciągająca się, od Podlasia i Mazur po Małopolskę, Górny Śląsk i Podkarpacie, ale opady te będą do końca dnia stopniowo zanikać w kierunku północno wschodnim. Opady z tego frontu są związane z orkanem, który minionej doby przyniósł ulewy, wichury i burze w zachodniej Europie, a obecnie nadciąga ze śnieżycami do Norwegii i Szwecji.

Sprawdź również: Orkan Louis uderza w Europę. Wichury niosą huraganowy wiatr i burze. Silnie wieje również w Polsce

Na naszą uwagę zasługuje w ciągu kolejnej nocy front atmosferyczny na którym przejdzie płytki cyklon niosący ulewy. Już wieczorem obejmie Dolny Śląsk i Opolszczyznę i będzie się przemieszczał nad Wielkopolskę. Opady w trakcie nocy sięgną także Kujaw, Ziemi Łódzkiej po Pomorze Gdańskie i zachodnią Warmię. Na tym obszarze opady będą mieć umiarkowane i chwilami silniejsze natężenie. Popada również miejscami w regionach ościennych, ale słabiej. Spodziewane są także opady śniegu. O śnieżycy będziemy mówić w Sudetach, ponadto śnieg popada w Tatrach i lokalnie między województwem pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Prognoza zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 04:00, 24 lutego 2024

Noc na 24 lutego 2024 przyniesie przejście cyklonu przez Polskę, będą ulewy, śnieg i silny wiatr

Co ciekawe, nad Polskę w nocy dotrze cyklon Xhemile, który znad Zatoki Genueńskiej przejdzie przez Alpy niosąc wcześniej również nawrót zimy z potężną śnieżycą między południowo wschodnią Szwajcarią, północnymi Włochami i zachodnią Austrią po południowe krańce Niemiec. Na tym obszarze spadnie miejscami ponad 40-70 cm śniegu. Następnie region ten dostanie się pod wpływ wyżu i co najmniej w najbliższych dwóch nocach chwyci silny mróz, lokalnie nawet do około -23 st. C.

Czytaj także: Przejdzie śnieżyca i chwyci mróz. Nawrót zimy przyniesie 70 cm śniegu. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

Z kolei w Polsce omawiany cyklon przyniesie nocne ulewy, śnieżyce w górach oraz silny wiatr na południu kraju. Nadal chwilami mocniej powieje w regionach podgórskich i górskich. Minionej doby najsilniej do 130 km/h wiało na Kasprowym Wierchu.

Prognoza zasięgu silnego wiatru w Polsce o godzinie 01:00, 24 lutego 2024

Noc na 24 lutego 2024 przyniesie ulewy, śnieżyce i wichury w Polsce

W sobotę w ciągu dnia strefa frontowa z opadami deszczu niesiona przez cyklon odsunie się na północ poza terytorium Polski. Początkowo popada szczególnie między Pomorzem Gdańskim, Górnym Śląskiem i Warmią, a później już tylko lokalnie i przelotnie w innych regionach kraju. Po wschodniej stronie w cieplejszym wycinku niżu, zwłaszcza na południowym wschodzie czeka nas początek większego ocieplenia, bo temperatury wskażą do 10-15 st. C.

Prognozowana suma opadów do 24 lutego 2024

Cyklon w nocy przyniesie ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 24 lutego 2024

W omawianym okresie najwięcej deszczu do około 13-17 litrów wody na m2 ziemi spadnie w Polsce na obszarze, od Pomorza Gdańskiego przez częściowo Wielkopolskę, Kujawy po Dolny Śląsk. To sporo jak na luty, tym bardziej, że zaledwie w okresie kilku godzin. Jeszcze większe wyobrażenie da nam porównanie do normy miesięcznej sumy opadów, która w lutym dla Gdańska wynosi 23 mm, Poznania 30 mm i Torunia 27 mm. Oznacza to, że miejscami spadnie lub zostanie przekroczona połowa miesięcznej sumy opadów przez noc. Biorąc pod uwagę fakt wysokiego nasycenia gleby wodą, to z pewnością miejscami dojdzie do podtopień.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!