
Ustąpi wyż i nadciągną śnieżyce. Spadnie 25 cm śniegu. Atak zimy zasypie drogi na północy
Nadchodzące dni w rejonie Polski przyniosą zmianę pogody związaną z ustąpieniem wyżu i przejściem niżu z opadami, ale warunki atmosferyczne będą nadal charakterystyczne dla postępującej wiosny. Nie oznacza to, że już w całej Europie możemy mówić o jej nastaniu, gdyż będą jeszcze występować okresy chłodniejsze niosące atak zimy. Kolejne silne śnieżyce tym razem pojawią się na północy. Miejscami spadnie nawet 25 cm śniegu i dojdzie do zasypania dróg.
Prognozowane śnieżyce w Europie, 24 marca 2025
Wyż rozciągający się szczególnie nad wschodnią, środkową i częściowo północną Europą słabnie i odsuwa się na północny wschód kontynentu. Świadczą o tym najnowsze prognozy i bezpośrednie wskazania pomiarów spadającego ciśnienia. W jego miejsce wkroczy w trakcie ostatniej dekady marca pole niżowe, a tym samym zaczną wracać opady. W chłodnym powietrze przy przejściu obszernego cyklonu atlantyckiego wystąpią również nawroty zimy, więc jeszcze nie na całym kontynencie będziemy mówić o zupełnym jej ustąpieniu.
Prognozowane śnieżyce w rejonie północnej Europy, 25 marca 2025
Przejścia śnieżycy spodziewamy się szczególnie między 24-25 marca na północy Europy w Skandynawii. Opady ściągnie obszerny cyklon, który dzięki odsunięciu się wyżu na wschód będzie mieć miejsce do wkroczenia z zachodu znad północnego Atlantyku. Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara jednocześnie zaciągnie zimne powietrze arktyczne z północy w obszar dużej wilgotności i dojdzie do wystąpienia intensywnych opadów śniegu, wspomaganych także efektem morza, gdyż wystąpią również śnieżyce konwekcyjne.
Prognozowane prawdopodobieństwo śnieżycy na północy Europy do 25 marca 2025
W omawianych dniach prawdopodobieństwo opadów śniegu będzie spore bo szczególnie miejscami między południowo zachodnią, środkową i północną Norwegią po północną Szwecję i Finlandię przekroczy 60-90 procent, co oznacza, że śnieżyce są praktycznie pewne. Opadom będą towarzyszyć silne porywy wiatru powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Wiele odcinków dróg, zwłaszcza na obszarach otwartych może zostać szybko zasypanych, tym bardziej, że będzie możliwe utworzenie również zasp. Krótko mówiąc - zima w tej części Europy jeszcze nie zamierza się szybko poddać, dlatego miejcie to na uwadze, jeśli planujecie w najbliższych dniach odwiedzić Skandynawię w podanych regionach.
Sprawdź: Pogoda na kwiecień. Ostatni śnieg, czy pierwszy upał? Prognozy nie mają wątpliwości
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie, do 25 marca 2025
Ustąpienie wyżu przełoży się również na zmianę pogody w Polsce, ale w naszym regionie z powodu wyższych temperatur i przejścia niżu o rodowodzie genueńskim zbudowanego z cieplejszej masy powietrza, nie będą to opady śniegu, a w kilku falach deszczu, zwłaszcza między 23-26 marca szczególnie miejscami w południowo wschodnich regionach kraju, gdzie sumy opadów będą największe. Wyjątkiem mogą być wysokie Tatry, gdyż na tym obszarze przejściowo może w tych dniach popadać także śnieg.
Zobacz: Niż z południa przetnie wyż. Przyniesie ulewy i burze. W tych dniach będzie załamanie pogody
Źródło: DobraPogoda24.pl