
Niż z południa przetnie wyż. Przyniesie ulewy i burze. W tych dniach będzie załamanie pogody
Trwający tydzień przynosi dominację pogody wyżowej w rejonie Polski, ale okres stabilnych warunków atmosferycznych jest już policzony. Z południa Europy dotrze niż, który przyniesie miejscami ulewy i burze. Po dłuższych okresie pojawią się potrzebne opady deszczu ze znacznymi sumami opadów. Załamanie pogody będzie stopniowe bo nie obejmie od razu wszystkich regionów.
Prognozowane ulewy w Polsce, 23 marca 2025
Nadchodzące zmiany w pogodzie już możemy dostrzec na aktualnej mapie synoptycznej Europy. Wyż, który obecnie zapewnia nam stabilne warunki atmosferyczny zaczyna słabnąc i jego centrum przemieści się nad północno wschodnie dzielnice kontynentu. W ten sposób powstanie miejsce do wkroczenia pola niższego ciśnienia przez które podejdzie z południa Europy rozległa strefa frontowa na której rozwinie się dodatkowo niż niosący opady.
Prognozowane ulewy z niżem w Polsce, 24 marca 2025
Załamania pogody spodziewamy się szczególnie między 23-24 marca, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie jest obecnie prognozowana główna trajektoria przejścia niżu. Obszar zasięgu wystąpienia opadów może się jeszcze nieznacznie zmienić, co jest charakterystyczne dla ośrodków podchodzących do naszego kraju z południa, ale nie zmienia to faktu, że właśnie w tym okresie pojawią się najbliższe znaczące opady w co najmniej kilku regionach.
Prognozowane ulewy w rejonie Polski, 26 marca 2025
Z prognoz szczególnie modelu ECMWF wynika, że ulewy przejdą w kilku falach przez szczególnie południowo wschodnią Polskę między 23-26 marca. Biorąc pod uwagę fakt, że napłynie wilgotne powietrze o pewnej niestabilności termodynamicznej, to lokalnie mogą na froncie w rejonie niżu rozwinąć się również burze, choć raczej nieliczne. W ich rejonie opady mogą być dość intensywne, ale raczej krótkotrwałe. W tym czasie zalecamy aby śledzić ich zasięg na aktualnych danych radarowych.
Sprawdź: Radar opadów z deszczem na żywo
Prognozowana suma opadów w Polsce, do 27 marca 2025
Skumulowane sumy opadów z omawianego niżu, największe mają być miejscami na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza między południem Śląska i Małopolski przez Podkarpacie po część Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej. Aktualne wyliczenia wskazują, że w omawianych dniach może spaść na tym obszarze nawet 15-65 litrów wody na m2 ziemi. Zaznaczamy jednak, że mogą jeszcze zajść pewne przesunięcia zasięgu opadów we wskazanych dniach, co często ma związek z niestabilnością trajektorii niżów z południa. Co ważne, przed dotarciem do Polski, niż wcześniej przyniesie również śnieżyce w głębi Europy na południu.
Zobacz: Będzie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe
Źródło: DobraPogoda24.pl