| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur w grudniu w Polsce. Od -37, do 20 stopni. Możliwy siarczysty mróz lub powiew ciepła

Rekordy temperatur w grudniu w Polsce. Od -37, do 20 stopni. Możliwy siarczysty mróz lub powiew ciepła

Grudzień to pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy w Polsce. Sprawdziliśmy, jakie ekstremalne temperatury potrafi przynieść oraz jakie obecnie są rekordy temperatur minimalnych i maksymalnych w tym miesiącu na obszarze kraju. Mimo, że grudzień klimatycznie zaliczamy już do zimy, to mogą się również zdarzać ciepłe dni z temperaturą powyżej 20 stopni. Często w tym czasie występuje również silny wiatr halny. Mogą również pojawić się poważne fale siarczystego mrozu, z temperaturą spadającą poniżej -30 stopni. Jest to zatem kolejny miesiąc w Polsce, gdy pogoda może zaskoczyć skrajnościami charakterystycznymi dla naszego położenia geograficznego, od śnieżyc i silnego mrozu, po silną cyrkulację strefową z wichurami, opadami deszczu i znacznym wzrostem temperatury. Nielicznie są również notowane burze, w tym burze śnieżne.

Reanaliza adwekcji zimnego powietrza do Polski w dniu ustanowienia grudniowego rekordu mrozu. 28 grudnia 1996

Rekordy temperatur w grudniu w Polsce. Na termometrach od -37, do 20 stopni. Mapy temperatur

Rekordy temperatur w grudniu

W Polsce aktualny rekord temperatury maksymalnej w grudniu wynosi 20,4 st. C. Został zanotowany w XX wieku w miejscowości Łazy w województwie śląskim, 19 grudnia 1989 roku. W tym dniu Polska znajdowała się w obszarze pomiędzy wpływem pola obniżonego ciśnienia związanego z niżem nad Morzem Norweskim i skrajem wyżu znad południowo wschodniej Europy. Taki układ baryczny spowodował adwekcję ciepłego powietrza z południa Europy do Polski. Wzrost temperatury był spowodowany również przez czynniki związane z ciepłym wiatrem fenowym schodzącym z gór.

Reanaliza układu barycznego w Europie i nad Polską w dniu ustanowienia rekordu temperatury maksymalnej w grudniu. 19 grudnia 1989

Rekordy temperatur minimalnych i maksymalnych w grudniu w Polsce. Aktualne dane meteorologiczne

Rekordy temperatur maksymalnych w grudniu:

1. 20,4 st. C., Łazy, 19 grudnia 1989

2. 20 st. C., Wieliczka, 5 grudnia 1961. Łącko, 19 grudnia 1989

3. 19,9 st. C., Kraków - Obserwatorium, 19 grudnia 1989

Reanaliza adwekcji ciepłego powietrza do Polski w dniu ustanowienia grudniowego rekordu temperatury maksymalnej. 19 grudnia 1989

Rekordy temperatur w grudniu w Polsce. Aktualny rekord mrozu, temperatury minimalnej i rekord ciepła, temperatury maksymalnej

Grudzień to miesiąc, gdy do Polski mogą już docierać fale siarczystego mrozu z temperaturą znacznie poniżej -30 st. C., aczkolwiek w ostatnich latach nie zdarza się to często. W okresach chłodniejszych opadów śniegu i przechodzących śnieżyc również nie brakuje, ale i w tym przypadku ich częstotliwość w dobie cieplejszego klimatu spadła. Największe mrozy jeżeli już występują, to przede wszystkim w ostatniej 3 dekadzie miesiąca. Właśnie z tego okresu pochodzi całe podium najniższych temperatur.

Reanaliza układu barycznego w Europie i nad Polską w dniu ustanowienia rekordu temperatury minimalnej w grudniu. 28 grudnia 1996

Rekordy temperatur dla grudnia w Polsce, gdzie największy mróz i najwyższa temperatura. Dane historyczne

Aktualny absolutny rekord grudniowej temperatury minimalnej w Polsce wynosi -37,1 st. C. Został zanotowany w bieszczadzkim biegunie zimna w Stuposianach zaraz po świętach 28 grudnia 1996 roku. Generalnie całe grudniowe podium największego mrozu w Polsce pochodzi z rejonu Bieszczadów na Podkarpaciu. Był to dzień, gdy Polskę ze wschodu sięgał klin wyżowy ciągnący się od Rosji z jęzorem chłodu z Arktyki i Syberii.

Rekordy temperatur minimalnych w grudniu:

1. -37,1 st. C., Stuposiany, 28 grudnia 1996

2. -36,8 st. C., Ustrzyki Górne, 25 grudnia 1961

3. -35,6 st. C., Komańcza, 25 grudnia 1961

W grudniu dość wyrównana suma opadów w Polsce

Co ciekawe, grudzień według najnowszego okresu bazowego 1991-2020, jest miesiącem wyrównanym pod względem opadów. Średnia suma opadów na przeważającym obszarze kraju waha się w przedziale 40-50 mm, miejscami więcej na północy, zwłaszcza w woj. pomorskim oraz na południu w rejonach podgórskich.

Średnia suma opadów w Polsce w grudniu

Rekordy temperatur i opadów w grudniu w Polsce

Pod względem średniej temperatury w grudniu w Polsce, widać wyraźny podział na chłodniejszą wschodnią Polskę i cieplejszy zachód. Wynika to z naszego położenia geograficznego, gdy nad Polską często przebiega granica wpływu Atlantyku i stabilniejszej, ale chłodniejszej pogody ze wschodu i północnego wschodu Europy.

Średnia temperatura w grudniu w Polsce

Rekordy temperatur w grudniu w Polsce. Mapa temperatury średniej

O rekordach temperatury w listopadzie dowiecie się więcej w naszym wcześniejszym artykule.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!