| |
Zagrożenie!
Ulewy w Portugalii i Hiszpanii oraz śnieżyce w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Ulewy w Portugalii i Hiszpanii oraz śnieżyce w Irlandii i Wielkiej Brytanii

W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy sytuację jaka panowała w Rzymie, gdzie zanotowano największe opady śniegu od 33 lat! Nie tylko mieszkańcy Włoch zmagają się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzisiaj 01.03 rozległy układ niskiego ciśnienia nazywany EMMA lub URLIKE przynosi niebezpieczną pogodę nad Portugalią, Hiszpanią i częściowo Francją. Głównym zagrożeniem są ulewne opady deszczu, bardzo silne porywy wiatru i punktowe śnieżyce.

Prognozowane ulokowanie układu niskiego ciśnienia EMMA wraz z rodzajem opadów. Wyliczenia modelu GFS

Ulewy niż Emma

Szczególnie niebezpieczna pogoda panuje w tej chwili nad terenami Portugalii i Hiszpanii. Wczoraj 28.02 na Półwyspie Iberyjskim zanotowano sumy opadowe o całkowitej akumulacji 50-75 mm. W czwartek 01.03 wraz ze zbliżaniem się centrum układu nad obszary północnej Portugalii i północno-zachodniej Hiszpanii mieszkańcy mają do czynienia z kolejnymi ulewnymi opadami deszczu na poziomie 12-50 mm, lokalnie osiągając poziom aż 75 mm. Tak znacząca akumulacja w ciągu kilkudziesięciu godzin będzie skutkować wysokim ryzykiem lokalnych powodzi, zwiększając jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia lawin błotnych. Średnia suma opadowa dla Lizbony w skali miesiąca wynosi około 75 mm.

W nocy z czwartku na piątek 01/02.03 układ niskiego ciśnienia Emma obierze kierunek północny zmierzając w stronę Wysp Brytyjskich i Irlandii przynosząc tam umiarkowane i silne opady śniegu.

Prognozowana suma opadów śniegu w Irlandii i Wielkiej Brytanii, do 4 marca. Model ECMWF

Opady śniegu Irlandia Wielka Brytania

W piątek 02.03 w godzinach popołudniowych nad tereny Hiszpanii i Portugalii nadciągnie kolejny układ niskiego ciśnienia z wydajną strefą opadów deszczu. Tuż za nim podążać będzie kolejny niż, przynosząc ulewne opady deszczu w najbliższy weekend, a także silne porywy wiatru osiągające lokalnie 80-100 km/h. Całkowita suma opadów w weekend może osiągnąć w krytycznych miejscach nawet 250 mm. Dalsze trendy wyliczeń modeli pokazują, że następny tydzień może przynieść kolejne porcje intensywnych opadów deszczu, co z pewnością nie polepszy sytuacji mieszkańców Hiszpanii i Portugalii.

Prognozowana suma opadów do 5 marca. Model ECMWF

Opady Ulewy Hiszpania Portugalia

Przy tej okazji warto wspomnieć prognozę sezonową na wiosnę 2018. Zapowiada ona m.in. mokry jej początek na Półwyspie Iberyjskim. Dziś rozpoczęła się wiosna meteorologiczna, można więc powiedzieć, że pod tym względem prognoza już teraz się sprawdzi.


Komentarze
Ben Wwa

I na zachód, i na wschód od Polski jest ostatnio bardziej śnieżnie (aktualna pokrywa śnieżna np. Warszawa 2 cm, Dublin 13 cm, Kijów 30 cm). To nie jest aż tak bardzo zaskakujące, gdy się weźmie pod uwagę, że klimat naszej stolicy jest suchszy od wymienionych dwóch miast. To się może wydawać dziwne, osobliwie w przypadku Kijowa, który przecież leży niemal na granicy strefy stepowej. A jednak.

02 marzec 2018 - 09:23
Odpowiedz