| |
Zagrożenie!
Prognoza sezonowa: wiosna 2018

Prognoza sezonowa: wiosna 2018

Dziś 21.02 amerykańscy meteorolodzy z serwisu AccuWeather opublikowali sezonową prognozę pogody dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego na nadchodzący okres wiosenny. Przed omówieniem szczegółów warto wspomnieć, że tego typu prognozy obarczone są dużym błędem prognostycznym. Zawsze przy tego typu sytuacjach prognozy sezonowe trzeba traktować jako możliwy trend w podanym terminie. Pojawiały się mniej i bardziej trafione prognozy, jak ta wydana na okres letni 2017 roku, gdy sprawdziła się niemal w 100 % - chodzi tutaj głównie o obszar Severe Thunderstorms, który obejmował m.in. Polskę, ale już na sezon jesienny prognozy do udanych nie można było zaliczyć.

Prognoza sezonowa Wiosna 2018

Wiosna 2018 przyniesie na terenie Europy zróżnicowaną pogodę

Mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego, a więc takich państw jak Węgry, Serbia, Słowenia czy Chorwacja może czekać bardzo mokry okres zwiększający znacząco ryzyko wystąpienia groźnych w skutkach powodzi. Częściowo, od Hiszpanii po Francję pojawić się mogą dogodne warunki na wystąpienie suchych, a przede wszystkim wyjątkowo ciepłych okresów, za to w Portugalii oraz w północno-zachodniej części Hiszpanii początek wiosny może minąć pod znakiem dość często deszczowych dni. Równie suche, ale mniej ciepłe okresy mogą wystąpić od Wysp Brytyjskich, częściowo Niemiec po Norwegię i Szwecję. Szczególnie niebezpieczny przebieg pogody spodziewany jest w regionach, od południowych Niemiec przez Czechy, Polskę po Białoruś i Ukrainę.

Niebezpieczna pogoda od Niemiec po Ukrainę, a także kraje Bałtyckie

W okresie wiosennym prognozuje się niewielką ilość wichur związanych z układami niżowymi, za to meteorolodzy zwracają uwagę na możliwość wystąpienia burz śnieżnych na terenie Niemiec i Polski w trwającym jeszcze okresie zimowym. Wraz z rozpoczęciem wiosny na obszarze oznaczonym czerwonym kolorem stopniowo wzrośnie aktywność gwałtowniejszych burz. Największym zagrożeniem dla tego obszaru będzie okres, od końca kwietnia do maja – zapowiada Alan Reppert, starszy meteorolog AccuWeather. Od rejonu Monachium i Berlina w Niemczech po Kijów na Ukrainie i Mińsk na Białorusi będzie występować ryzyko pojawienia się gwałtownych burz generujących powodzie błyskawiczne, niszczące wiatry, a także niewykluczone przypadki gradobić i pojedynczych przypadków trąb powietrznych.

Ulewne opady deszczu i burze zwiększą ryzyko zalań w Alpach i na Półwyspie Bałkańskim

Podczas gdy obszary położone na północ będą narażone na gwałtowny przebieg pogody ze względu m.in. na burze, obszar od Alp do Półwyspu Bałkańskiego będzie zagrożony ze strony ryzyka powodzi. - Podczas gdy przez większość część zimy brakowało znacznych opadów deszczu i śniegu na Bałkanach, późna zimowa zmiana na gwałtowną pogodę będzie kontynuowana wiosną - zapowiada Alan Reppert. Intensywne opady deszczu a także burze spowodować mogą obfite opady na obszarach Grecji, Rumunii i Węgier. Burze powstałe na tych terenach ze względu na słabą dynamikę ruchu, będą powodować nadmierne sumy opadowe nawet przez kilka dni. Rejon Alp również może być zagrożony powodzią ze względu na bardzo duże pokłady śniegu z zimy, które będą topić się stosunkowo szybko przy zaleganiu cieplejszych mas powietrza i częstszych opadach deszczu. Zmiana ta może spotęgować również ryzyko wystąpienia lawin.

Ciepło, stabilnie i sucho na obszarach od Francji po Półwysep Iberyjski

Meteorolodzy przewidują, że na tych obszarach pojawić się może wyjątkowo ciepły okres. Powodem takich zmian ma być obszar wysokiego ciśnienia powstały na zachód od Półwyspu Iberyjskiego. Spowoduje on zmniejszenie ryzyka występowania częstych opadów i burz w zachodniej Europie. Na terenach Portugalii i częściowo Hiszpanii marzec może minąć jako najwilgotniejszy okres wiosenny. Rejony od wschodniej Hiszpanii po południową Francję i zachodnie Włochy mogą być narażone na wystąpienie suszy, a to oznacza, że pogoda na tym obszarze dość często będzie stabilna, ciepła i sucha.

Sucha i stabilna pogoda od Wielkiej Brytanii przez Holandię, Belgię po Skandynawię

Zagrożenie ze strony wichur zmaleje w trakcie nadchodzącej wiosny dla powyższych krajów, aczkolwiek nieliczne (1-2) dynamiczne niże mogą się jeszcze zdarzyć, głównie w marcu i kwietniu. Dłuższe okresy suszy są prognozowane dla obszarów Irlandii, Walii i Anglii. Temperatury na tym obszarze mogą wzrosnąć o kilka stopni powyżej normy.

W regionach wschodniej Europy prognozuje się głównie ciepłą aurę. Zwiększone ryzyko wystąpienia suszy pojawi się w Turcji.


Komentarze
Grześ

Groźnie to wygląda 😨

21 luty 2018 - 21:25
Odpowiedz
Lucas wawa

Późna fala silnego mrozu w Europie, po w większej części łagodniejszej zimie – to już fakt. A odnośnie wiosny… po mroźnym (mroźno-śnieżnym?) jej początku dość niespokojna (“kapryśna”) dalsza jej część – zobaczymy? Jednak, jeżeli dominacja niżów na S kontynentu utrzyma się później, to nie można tego wykluczyć. Zaznaczmy jednak, że niże te – z reguły bardzo wydajne opadowo – w zależności od ułożenia frontów/osi/zatok + trajektorii mogą fundować nam zarówno częstsze opady bardziej jednostajne (w I fazie wiosny także śniegu) przy aurze chłodniejszej (z początku mroźniejszej), jak i opady bardziej konwekcyjne (z czasem coraz silniejsze) przy aurze cieplejszej (z czasem coraz bardziej parnej). Osobiście wolałbym, aby ta prognoza się nie sprawdziła – choć przynajmniej sam początek wiosny raczej zwiększa (niż zmniejsza) na to szanse…

22 luty 2018 - 12:55
Odpowiedz