| |
Zagrożenie!
W Rzymie największe opady śniegu od 33 lat!

W Rzymie największe opady śniegu od 33 lat!

Ochłodzenie o którym wspominaliśmy od wielu dni, dotarło także nad Półwysep Apeniński. Na kontraście termicznym między ciepłą i wilgotną masą powietrza podsyłaną przez niewielki ośrodek niżowy, a adwekcją zimnego powietrza z północnego-wschodu Europy, pojawiły się dogodne warunki do wystąpienia opadów śniegu w Rzymie.

Sytuacja baryczna w Europie. 26 lutego 2018 roku

Mapa synoptyczna 26 lutego rzym

Zmiana pogody w stolicy Włoch nastąpiła dość szybko. Jeszcze wczoraj 25.02 notowano tam +10.5 st. C., a już minionej nocy 25/26.02 temperatura spadła do -1.5 st. C. i zaczął padać mokry i ciężki śnieg, który kompletnie przykrył kopułę bazyliki św. Piotra.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza nad Rzym

Trajektoria wsteczna masy powietrza Rzym

Dziś 26.02 w ciągu dnia śnieg również sypał, a temperatura oscylowała w pobliżu 0 st. C. Decyzją burmistrza Rzymu Virgini Raggi zamknięto wszystkie szkoły. Podobna sytuacja panuje w całym regionie Lacjum, Abruzji, Umbrii i Marche. Śnieg spadł również we Florencji.

Co ciekawe, tegoroczne opady śniegu w Rzymie zapisały się na kartach historii w sposób wyjątkowy. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Włodzimierzem Rędziochem – rzymskim korespondentem tygodnika Niedziela.

„W ciągu mojego prawie 40-letniego pobytu w Rzymie przeżyłem kilka razy to niezwykłe zjawisko klimatyczne. Ostatni raz było to w lutym 2012 r., kiedy to miasto po raz pierwszy od wielu lat pokryło się grubą warstwą śniegu” - wspomina Włodzimierz Rędzioch.

Historyczne Opady Śniegu w Rzymie

Śnieg padał również w lutym 2010 r., 6 lutego 1991 r. oraz w 1986 r., gdy spadło kilka centymetrów, ale do historii przeszła „Wielka Śnieżyca” (Grande Nevicata) z 1985 r., kiedy to 6 stycznia na Rzym spadło 15 cm śniegu, co spowodowało paraliż transportu miejskiego. Niektórzy Rzymianie, by poruszać się po mieście wyciągnęli wtedy narty” - dodał Rędzioch.

Śnieg w Rzymie luty 2018

Ile śniegu spadło minionej doby w Rzymie? „To zależy od dzielnicy - na północy miasta jest zawsze więcej śniegu. W centrum na samochodach było około 10 cm, ale znajomi przy via Cassia mieli ponad 20 cm” - poinformował naszą redakcję. Możemy więc powiedzieć, że obecna sytuacja baryczna nad Europą spowodowała w Rzymie największe opady śniegu od 33 lat!

Śnieg w Ogrodach Watykańskich. 26 lutego 2018 roku

Śnieg w Ogrodach Watykańskich

Autor zdjęć: Włodzimierz Rędzioch - rzymski korespondent tygodnika Niedziela


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!