Ulewy nagle zaleją domy. Spadnie 200 litrów wody. Powodzie błyskawiczne dotkną kolejne regiony
Po ogromnych ulewach powodujących powodzie szczególnie w południowo zachodniej Polsce, warunki pogodowe w najbliższych dniach z powodu blokady cyklonalnej będą się stabilizować, ale wypełniający niż genueński jeszcze przyniesie oberwania chmury w innych regionach Europy. Będą kolejne ulewy i powodzie błyskawiczne z sumami opadów nawet 200 litrów wody na m2 ziemi. Woda miejscami zaleje domy i drogi.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie południowej Europy, 19 września 2024
W kolejnych dniach tygodnia możemy liczyć na ustabilizowanie sytuacji meteorologicznej w Polsce, jednak warunki hydrologiczne będą nadal miejscami niepewne, gdyż fala powodziowa musi spłynąć w dolny bieg Odry. Niż Boris, który przyniósł ogromne ulewy w naszym kraju, a także w Czechach, Słowacji i Austrii z sumami opadów lokalnie do aż 400 litrów wody na m2 ziemi, po dodarciu nad Polskę został zablokowany i zawrócił na południe Europy. W najbliższych dniach jego pozostałości będą się wypełniać między zachodnimi Bałkanami i Włochami. Zanim zupełnie zaniknie, to przyniesie jeszcze miejscami ulewy w tym rejonie Europy, lokalnie w towarzystwie burz.
Prognozowana suma opadów w rejonie ulewy na południu Europy według modelu ECMWF do 20 września 2024
Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze prognozy opadów na kolejne dni tygodnia i jednoznacznie wskazują kolejne ryzyko przejścia ulewy, tym razem, głównie między zachodnimi Bałkanami po częściowo Włochy, przy czym najwięcej deszczu ma spaść miejscami na wyspach Morza Adriatyckiego po rejon regionu Emilia Romania i Marche na Półwyspie Apenińskim. Lokalnie większe ulewy będą możliwe także w pobliżu wskazanych regionów.
Prognoza zasięgu ulewy i sumy opadów w rejonie południowej Europy według modelu GFS do 20 września 2024
Potencjał do ulewy w tym rejonie Europy po upalnym lecie jest wysoki, co ma związek z rekordowo ciepłym basenem Morza Śródziemnego, w tym także Adriatyku. W dobie zmian klimatycznych, w takich warunkach w procesie cyklogenezy nad otwartymi wodami morza, nasycenie wilgocią atmosfery będzie większe, gdyż to wynika z czystej fizyki. Z tego powodu obserwujemy coraz częstsze nawalne opady deszczu notowane w różnych regionach, które powodują nie tylko zalania, ale również powodzie błyskawiczne. Takich sytuacji pogodowych będzie coraz więcej w nadchodzących dekadach.
Prognozowane ulewy z sumami opadów w rejonie południowej Europy według modelu ICON, do 20 września 2024
Główne ulewy na omawianym obszarze Europy przejdą między 18-19 września. Według wyliczeń modeli numerycznych, miejscami sumy opadów mogą sięgnąć 60-200 litrów wody na m2, z których większość spadnie w zaledwie kilka godzin. Najbardziej skrajne prognozy wskazują punktowo w tym tygodniu we wskazanych regionach do 200-270 litrów wody na m2 ziemi.
Zobacz: Wir polarny zaczyna powstawać. Wpłynie na śnieżyce i wichury w zimie
Źródło: DobraPogoda24.pl