Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nowe ulewy, czy wyż? Prognozy do końca września są jednoznaczne
Pierwsza połowa września przyniosła w Polsce przeciągające upały, susze oraz powodzie i chwilowe ochłodzenie. Nowa pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca całej drugiej połowy miesiąca przewiduje istotne zmiany. Pytacie, czy będą kolejne ulewy, a może wkroczy trwalszy wyż z nawrotem lata? Prognozy przewidują jednoznaczny trend. Nadciągnie okres stabilniejszych warunków atmosferycznych.
Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 30 września 2024
W ostatnich dniach tego tygodnia wystąpiły w Polsce katastrofalne ulewy powodujące powodzie szczególnie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie suma opadów miejscami sięgnie około 200-400 litrów wody na m2 ziemi. Zagrożenie powodziowe utrzyma się jeszcze przez kilkadziesiąt godzin z powodu możliwych opadów, a także spływu wody z terenu Czech. W nowym tygodniu warunki atmosferyczne zaczną się jednak stabilizować, gdyż Polska dostanie się w zasięg oddziaływania wyżu. Oznacza to ustąpienie ulewnych opadów deszczu, powrót przejaśnień i rozpogodzeń oraz letnich temperatur, początkowo z nietypowym rozkładem wartości maksymalnych bo najwyższe będą w regionach północnych i północno wschodnich.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 21 września 2024
Obszar deszczowej i chłodniejszej pogody z Polski zostanie ponownie zepchnięty nad regiony południowej Europy, zwłaszcza w rejon basenu Morza Śródziemnego. Nasz kraj w tym czasie dostanie się w obszar wału wyżowego rozciągające się od północno zachodniej Europy przez Skandynawię po Rosję. Do Polski wrócą letnie temperatury na poziomie miejscami do 25-28 st. C., z tym, że w najbliższym tygodniu największe odchylenie średniej temperatury względem normy będzie nie na południu kraju, a na północnym wschodzie. Między poniedziałkiem i środą opadów będzie już niewiele, a te które wystąpią będą tylko lokalne i przelotne. Pojawi się również okres wyżowy bez opadów i ze sporą dawką słońca, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 30 września 2024
To wszystko oznacza, że w nowym tygodniu ustąpi zagrożenie powodziowe związane z przechodzeniem niżu z ogromnymi ulewami. Poziom wody w rzekach zacznie spadać i będzie można przystąpić do oczyszczania i sprzątania domów i ulic zalanych w wyniku powodzi. Nieco więcej przelotnych opadów pojawi się dopiero w trakcie ostatniej dekady września, ale obecnie nic nie wskazuje, aby miały duży zasięg. Będą raczej rozproszone.
Sprawdź: Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 80 cm śniegu. Nawrót zimy przyniesie zamiecie i zawieje
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Przed nami więc tydzień w którym odetchniemy w całym kraju od gwałtownych zjawisk pogodowych. Nastanie okres potrzebnej stabilizacji i wyższych temperatur, nadal miejscami charakterystycznych dla pory letniej. O wszelkich istotnych zmianach szczególnie w Polsce i na obszarze Europy będziemy informować na bieżąco. Jak mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach, żadna prognoza z sumami opadów deszczu, jak również śniegu nie została przeszacowana. Sumy opadów ostatecznie miejscami osiągną około 300-400 litrów wody na m2 ziemi, a w rejonach Alp spadło nawet 60-200 cm śniegu. Obecnie po ulewach przejdziemy do dni spokojniejszych, cieplejszych i pogodniejszych w Polsce, czyli nadal ze skrajności w skrajność, do czasu kolejnych istotnych zmian.
Źródło: DobraPogoda24.pl