
Wir polarny zaczyna powstawać. Wpłynie na śnieżyce i wichury w zimie. Zdecyduje o długości fali mrozu
Bieżące dane satelitarne i prognostyczne wskazują, że rozpoczyna się proces powstania wiru polarnego nad Biegunem Północnym. Jest to ważne zjawisko atmosferyczne, które wpływa szczególnie na zimę w Europie, w tym w Polsce, ale także w innych regionach północnej półkuli Ziemi. Od jego siły zależy prawdopodobieństwo mroźnej i śnieżnej lub stosunkowo łagodnej zimy, ale z ryzykiem wichury i orkanów.
Wir polarny zaczyna powstawać. Prognozowana temperatura nad Biegunem Północnym w stratosferze, 22 września 2024
Wraz ze zbliżaniem się chłodniejszej pory roku poprzedzonej wydłużaniem nocy i spadkiem temperatury na północnej półkuli Ziemi, a także rosnącej i zaostrzającej różnicy temperatury między regionami polarnymi i subtropikalnymi, tradycyjnie dochodzi do cyklicznego odnowienia wiru polarnego. Jest to duży obszar cyrkulacji niskiego ciśnienia na półkuli północnej, który rozciąga się do wyższych warstw atmosfery aż po stratosferę. Zwykle trzyma w ryzach zimne powietrze w rejonie bieguna, ale gdy zaczynają się jego zaburzenia, które mogą doprowadzić do osłabienia wiru, to wówczas możliwe jest zejście zimnych mas powietrza w niższe szerokości geograficzne. W konsekwencji mogą wystąpić śnieżyce i dłuższe okresy z mrozem. W kolejnych miesiącach może być zatem czynnikiem decydującym o trendzie pogodowym w sezonie zimowym.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości wiru polarnego nad Biegunem Północnym Ziemi, 24 września 2024
W tym sezonie początek powstania wiru polarnego jest słabszy niż wynika to ze średniej wieloletniej. W kolejnych tygodniach i miesiącach będziemy bardzo skrupulatnie śledzić kondycję obszaru pola niżowego nad biegunem, gdyż będzie jednym z kluczowym czynników dla warunków pogodowych w zimie szczególnie na obszarze Europy i nie tylko. Zwykle w sytuacji, gdy wir polarny osiąga swoją największą siłę najczęściej w okolicach przełomu grudnia i stycznia, ma wtedy duży owalny kształt z temperaturą spadającą w kierunku jego centrum. Przy bardzo silnych wirach polarnych, temperatury na wysokości stratosfery potrafią spadać grubo poniżej -90 st. C. Obecnie na początku jego formowania jest jeszcze daleko do tego poziomu, gdyż prognozowane temperatury do końca września mają osiągać ledwie -60 st. C.
Prognozowane położenie i temperatura w wirze polarnym, 30 września 2024
O sile i potencjale wiru polarnego świadczy nie tylko temperatura wokół centrum obszaru niżowego, ale także prędkość wiatru, która zazwyczaj jest najsilniejsza na jego krawędziach. Prześledziliśmy wszystkie najnowsze prognozy wiru polarnego, zarówno amerykańskie NOAA, jak również ECMWF i wynika z nich, że co najmniej do października będzie słabszy niż zwykle i taki stan utrzyma się przez kolejne tygodnie z powodu anomalii wysokiego ciśnienia w obszarach polarnych. Dopiero w okolicach listopada może to się zmienić w kierunku jego wzmocnienia, ale to jest obecnie jedynie trend i za daleki aby to jednoznacznie stwierdzić.
Prognoza słabego wiatru w powstającym wirze polarnym, 30 września 2024
W tym sezonie zimowym w Europie będziemy spoglądać często w kierunku rozwoju wiru polarnego. Generalnie w przypadku jego rozwinięcia bez zaburzeń spowodowanych nagłym ociepleniem stratosferycznym, przyjmuje się znaczne prawdopodobieństwo utrzymywania łagodnej zimy przez znaczny okres, ale z ryzykiem wichur i podejścia orkanów z opadami deszczu, a także śniegu i deszczu ze śniegiem. W takich warunkach na zimową trwalszą aurę można jedynie liczyć w górach. Z drugiej strony będzie się rozwijać zjawisko La Nina na Pacyfiku. W jego obecności prawdopodobieństwo rozbicia i zakłócenia wiru polarnego w zimie wynosi ponad 65 procent, co oznacza, że jest znaczące. Dopiero gdy do tego dojdzie, to będą możliwe anomalie z trwalszym wystąpieniem śnieżyc i okresów z mrozem w różnych regionach północnej półkuli Ziemi, w tym Europie i Polsce. Generalnie już teraz możemy przyjąć, że słabszy początek rozwoju wiru polarnego może sprzyjać jego łatwiejszemu rozbiciu w sezonie zimowym.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nowe ulewy, czy wyż? Prognozy do końca września są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl