| |
Zagrożenie!
Ulewy na południu. Miejscami spadnie potężna suma opadów. Ryzyko powodzi przez antycyklon nad Polską

Ulewy na południu. Miejscami spadnie potężna suma opadów. Ryzyko powodzi przez antycyklon nad Polską

W środkowo - wschodniej Europie w rejonie Polski rozwinął się potężny wyż, który przynosi blokadę cyrkulacji strefowej. Antycyklon obejmuje spory obszar kontynentu, ale jest jeden rejon Europy, który od pewnego czasu boryka się z poważnym załamaniem pogody. Odcięty niż w rejonie Hiszpanii przynosi intensywne opady deszczu, lokalnie burze, a także napływ pyłu saharyjskiego. W najbliższych dniach nadal prognozowane są ulewy. Miejscami suma opadów może przekroczyć 300 mm wody na m2 ziemi. Istnieje ryzyko lokalnej powodzi błyskawicznej. Sprawdźmy, czy te ulewy dotrą do Polski.

Potężne ulewy na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowana suma opadów do 26 marca 2022

Potężne ulewy na południu Europy w Hiszpanii, to przez antycyklon nad Polską, marzec 2022

Miejscami w tym tygodniu w Hiszpanii spadnie ponad 100-350 mm wody na m2 ziemi. To bardzo duża suma opadów. Przyczyną tych opadów jest odcięty niż, jaki od kilku dni krąży w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Z powodu potężnego antycyklonu nad Europą obejmującego aktualnie znaczną część kontynentu, niż musi się wypełnić, bo nie może się przemieścić w inne regiony Europy.

Prognozowane ulewy konwekcyjne w Hiszpanii, 21 marca 2022

Ulewy i burze w Hiszpanii, blokada wyżowa nad Polską, marzec 2022

Na mapie anomalii opadów nietuzinkowo wygląda prognoza. Niemal cały obszar jest pokryty odcieniem koloru żółtego wskazującego na ujemną anomalię opadów, a głównie w rejonie Hiszpanii nadal sumy opadów będą większe od normy klimatycznej.

Prognoza anomalii opadów na południu Europy, do 27 marca 2022

Ulewy i burze na południu Europy, w Polsce brak opadów i antycyklon, marzec 2022

Wyjątkiem w tym tygodniu będzie również Kreta, częściowo Cypr, aż po wschodnie dzielnice Syrii i oraz północno zachodnie krańce Afryki. Na tym obszarze suma opadów deszczu będzie większa od normy wieloletniej. Krótko mówiąc - potężny wyż z rejonu Polski blokuje dotarcie opadów do innych regionów Europy. Sytuacja zacznie się zmieniać dopiero pod koniec marca, gdy wreszcie popada w Polsce. 

Potężny obszar wyżowy nad Europą i widoczny odcięty niż nad Hiszpanią. Zdjęcie satelitarne z godziny 11:30, 21 marca 2022

Antycyklon blokuje opady w Europie, wyjątek w Hiszpanii tam są ulewy i burze, marzec 2022

Omawianą sytuację pogodową nad Europą doskonale oddaje prognoza opadów dla całego kontynentu. Widać, że najbliższych dniach opadów będzie niewiele, miejscami w ogóle nie popada, a zupełnie inaczej będzie właśnie nad Hiszpanią.

Prognozowana suma opadów w Europie, do 25 marca 2022

Prognoza sumy opadów w Europie do 25 marca 2022, ulewy w Hiszpanii, w Polsce brak opadów

Póki co cieszmy się piękną, słoneczną i stabilną pogodą. Odcięty niż nad Hiszpanią się wypełni i nie dotrze do Polski, gdyż będzie to niemożliwe ze względu na silną blokadę wyżową. Wcześniej jednak skieruje do środkowej Europy ciepłe powietrze. W połowie tego tygodnia czeka nas wzrost temperatury do około 15-20 st. C. To będzie najwyższa temperatura od początku roku o czym więcej dowiecie się w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!