| |
Zagrożenie!
Fatalne prognozy opadów. Suchy początek wiosny w Polsce. Kiedy spadnie deszcz?

Fatalne prognozy opadów. Suchy początek wiosny w Polsce. Kiedy spadnie deszcz?

W długoterminowych prognozach pogody wielokrotnie zapowiadaliśmy, że tegoroczny początek wiosny będzie suchy, a sam marzec przyniesie sumę opadów znacznie poniżej normy. Obie zapowiedzi sprawdziły się co do joty. Prognozy opadów dla Polski nadal są fatalne. W tym tygodniu możemy już powiedzieć, że mamy miejscami początek suszy atmosferycznej, gdyż w tym miesiącu w wielu regionach utrzymuje się długotrwały okres bez dużej sumy opadów przy występującej niskiej wilgotności powietrza. Sprawdźmy, czy sytuacja się zmieni i wreszcie popada. Najnowsze prognozy opadów zdradzają, kiedy spadnie deszcz w Polsce.

Suchy początek wiosny w Polsce. Wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej 0-7 cm. Wizualizacja danych satelitarnych IMGW, 20 marca 2022

Kiedy spadnie deszcz w Polsce, najnowsze prognozy opadów, suchy początek wiosny 2022

W ostatnich dniach szybko pogorszyła się sytuacja nie tylko w województwie lubuskim, ale także wielkopolskim, łódzkim, miejscami w kujawsko pomorskim oraz na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Gdzieniegdzie wilgotność gleby spadła do zaledwie 25-40 %, co jest wartością o tej porze roku bardzo niską po zimie, gdy teoretycznie topniejący śnieg powinien zasilić gleby w wilgoć.

Prognozowana ujemna anomalia opadów w Polsce i Europie, do 27 marca 2022

Kiedy będzie deszcz w Polsce, prognoza opadów do 27 marca 2022

W najbliższych dniach nie możemy liczyć na znaczącą zmianę prognoz pod względem opadów w Polsce. Sumy opadów nadal będą bardzo niskie i ostatecznie marzec zamkniemy sumą opadów poniżej normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 30 marca 2022. Model ECMWF

Suchy początek wiosny 2022, prognoza opadów w Polsce do 30 marca 2022

Model europejski do końca marca przewiduje sumy opadów w Polsce, od 1, do lokalnie 22 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Opady te mają jednak być rozproszone i nie wystąpią z podobnym natężeniem w całym kraju. Z kolei amerykański model GFS wylicza obecnie jeszcze mniejsze i bardziej rozproszone sumy opadów.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 31 marca 2022

Pogoda w Polsce, prognoza sumy opadów do 31 marca 2022, kiedy spadnie deszcz

Obie prognozy różnią się od siebie, ale nie zmienia to faktu, że do końca marca nie są przewidywane duże sumy opadów. Pytacie, kiedy spadnie deszcz w Polsce? Najbliższe bardzo słabe i rozproszone opady wystąpią w naszym kraju między 25-27 marca, ale zaznaczamy, że nie wystąpią od razu w całej Polsce, ponadto nie będą one mieć większego znaczenia w poprawie sytuacji. W kolejnych dniach częstotliwość występowania opadów zacznie się zwiększać, ale nadal bez dużych sum opadów. Pod koniec marca miejscami możliwe będą również opady śniegu.

Duże zagrożenia pożarowe w lasach

Brak opadów powoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Ściółka leśna miejscami ma wilgotność zaledwie 10-30%. To wartość wyjątkowo niska, jak na marzec. Niestety, dochodzi do pożarów lasów, często wywołanych przez nieodpowiedzialnych ludzi wypalających trawy.

Pożar lasu w miejscowości Wiązownica Kolonia

Prognozy zagrożenia pożarowego szokują, gdyż taki obszar Polski objęty wysokim ryzykiem wystąpienia pożaru lasów mają miejsce w miesiącach znacznie cieplejszych, przede wszystkim letnich.

Prognoza zagrożenia pożarowego w lasach. Dane: IBL

Brak opadów, suchy początek wiosny 2022, prognoza ryzyka pożarów w lasach w Polsce, 21 marca 2022

Sytuacja pod względem opadów w Polsce powinna się zmienić w kwietniu, ale o tym dowiecie się więcej w kolejnej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!